Работа во Германија

Член од
18 август 2019
Мислења
36
Поени од реакции
22
Здраво на сите.
Чекам термин за виза, имам две фирми источна и западна Германија.
Во дилема сум, дали е подобро да одам во источна германија или западна. Знам дека има разлика во ттошоци за стан пред се па ме интересира искуство некој од источна посебно.
Bolje ti e istocna Germanija, zapadna Germanija e polna so azilanti.

Inaku noviot zakon e usvoen i stapnuva na sila 1 Mart 2020, oficijalno e napisano i na Germanskata ambasada vo Makedonija.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.326
Bolje ti e istocna Germanija, zapadna Germanija e polna so azilanti.

Inaku noviot zakon e usvoen i stapnuva na sila 1 Mart 2020, oficijalno e napisano i na Germanskata ambasada vo Makedonija.
кој е тој нов закон што стапува на сила од 1ви март ?!?!

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.861
Поени од реакции
7.243
Vo istocna imas po mala plata i po mali opcii za rabota a na zapad povisoka plata i poveke opcii za rabota arno ama za stan imas poveke opcii i polesno ke najdes stan na iatok od kolku na zapad plus tamu tie poeftino za stan e sega ti dumaj plus na zapad poveke imas nasi luge a na istok poveke se germanci i nacisti ianaku vo globala nikade ne nekat autsenderi (stanci) posebno ako ne znajs jazik poz

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
27 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
zdravo na site,
Sakav da ve prasam, aplicirav za rabota vo germanija preku agencijata AVENIJA , ali nesto ne im veruvav tolku, dali nekoj od vas go znae agencijava , dali nekoj so agencijava se vrabotil vo germanija pa da spodeli iskustva .
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
zdravo na site,
Sakav da ve prasam, aplicirav za rabota vo germanija preku agencijata AVENIJA , ali nesto ne im veruvav tolku, dali nekoj od vas go znae agencijava , dali nekoj so agencijava se vrabotil vo germanija pa da spodeli iskustva .
еве ДОБАР самарјанин секоја ти чест брат,,не се сите ко тебе,никој не кажува како успеал,истиот моабет го слушам от сите таму"нејди брат лошо е тука,тешко е"а возат Бемвиња и користат Ајфони (МАМЕТО ДА ИМ ГО пииииип) пишими во пп и пушти ми линк от аг!!!
 

Zona-X

БАБА РОГА
Член од
1 февруари 2007
Мислења
24
Поени од реакции
0
Bolje ti e istocna Germanija, zapadna Germanija e polna so azilanti.

Inaku noviot zakon e usvoen i stapnuva na sila 1 Mart 2020, oficijalno e napisano i na Germanskata ambasada vo Makedonija.
Здраво, дали има некој одпочнато процедура за признавање и како е точно постапката.
Благодарам

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.402
“Лицето кое живее без брачен партнер и нема дете, од бруто плата од 2.948 евра на сметка ќе добие само 1.944 евра, бидејќи плаќа многу повисок данок„


Само за споредба со Малта.
На 2950€ бруто, нето доаѓа 2240€.

Очигледна е причината зашто и во Германија се повеќе имигранти ќе има од не-европските држави.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.517
“Лицето кое живее без брачен партнер и нема дете, од бруто плата од 2.948 евра на сметка ќе добие само 1.944 евра, бидејќи плаќа многу повисок данок„


Само за споредба со Малта.
На 2950€ бруто, нето доаѓа 2240€.

Очигледна е причината зашто и во Германија се повеќе имигранти ќе има од не-европските држави.
Оди во Германија друже,ќе изгубиш некоја година во снаоѓање и учење јазик ама ќе живееш многу подобро од ебаната Малта.Имам многу другари шо работеле таму преку лето на црно и викаат дека Србите и Бугарите ја направиле како балканска држава веќе.
Единствено ако немаш некоја работа добро платена што ќе ја немаш у Германија тогаш не вреди да се мачиш за џабе ама во спротивно џабе ќе седиш во Малта а и иднината на децата кога ќе ги имаш ќе им биде многу полоша.
 
Член од
10 декември 2012
Мислења
14
Поени од реакции
1
Дали некој неодамна аплицирал за работна виза за Германија?На апликацијата до скоро не беше обврзан за податоците за работодавачот и за твојот престој..Уште од сега треба да си се обезбедам или да пополнам колку да фигурира? Фала
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.402
Оди во Германија друже,ќе изгубиш некоја година во снаоѓање и учење јазик ама ќе живееш многу подобро од ебаната Малта.Имам многу другари шо работеле таму преку лето на црно и викаат дека Србите и Бугарите ја направиле како балканска држава веќе.
Единствено ако немаш некоја работа добро платена што ќе ја немаш у Германија тогаш не вреди да се мачиш за џабе ама во спротивно џабе ќе седиш во Малта а и иднината на децата кога ќе ги имаш ќе им биде многу полоша.
Јас веќе стигнав до плата која во Германија е повисока од просечната.
Зашто би одел сега да бидам келнер/бармен/кувар или да работам на фритеза?
Учев и германски тука, имав таков план да се селам...ама не, никако не ми иде.
Знам дека Малта е неспоредлива со Германија, ама потенцијалот кој го има Малта во Гејминг индустријата, го нема на ниту едно друго место.
Ако утре добијам отказ, задутре ќе имам нова работа. Ептен е лесно, климата е супер, се навикнавме.
Башка и не се мачам, глеј ме, цела смена сум на Кајгана Форум. :)
Имам можност уште утре да отидам во Германија или Австрија. Особено Австрија, каде ми нудеа и работа во DHL, ама работната позиција тука ме предомислува секој пат.
Едино место во Европа за кое би ја менувал Малта во моментов е Швајцарија.

ЕДИТ - Знам дека многу се жалат од состојбата во Малта, но сепак неможат да очекуваат премногу со келнерска/шанкерска плата.
Плус грото кој доаѓаат тука очекуваат дека за година-две ќе изградат куќа во Македонија.
Не е така, ниту пак некогаш сум рекол дека е.
Малта е убава за живот нормален без некои луксузи, особено ако си млад а и како што спомнав, гејминг индустријата цута.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.517
Јас кога аплицирав пред 1 година исто мораше да се има работодавач и да се знае кој град(иако тоа мислам не е битно) ама не можам да ти кажам што точно треба зошто одев преку агенција.Мора да си најдеш работодавач во спротивно ќе ти пропадне визата.Почекај некој ќе ти објасни подетално.
Автоматски споено мислење:

Јас веќе стигнав до плата која во Германија е повисока од просечната.
Зашто би одел сега да бидам келнер/бармен/кувар или да работам на фритеза?
Учев и германски тука, имав таков план да се селам...ама не, никако не ми иде.
Знам дека Малта е неспоредлива со Германија, ама потенцијалот кој го има Малта во Гејминг индустријата, го нема на ниту едно друго место.
Ако утре добијам отказ, задутре ќе имам нова работа. Ептен е лесно, климата е супер, се навикнавме.
Башка и не се мачам, глеј ме, цела смена сум на Кајгана Форум. :)
Имам можност уште утре да отидам во Германија или Австрија. Особено Австрија, каде ми нудеа и работа во DHL, ама работната позиција тука ме предомислува секој пат.
Едино место во Европа за кое би ја менувал Малта во моментов е Швајцарија.
Нормално според кажаното треба да си забеган да менуваш сега иако ако така гледаме и Германија не е сјајна кога станува збор за многу емигранти од цел свет па и култура за разлика ете од Скандинавија.Само ете за Малте имам лоши муабети слушнато баш за тие Срби и Бугари,инциденти и криминални дејства кои ги имало.Ама на обичниот човек кој стој на страна од тоа не му влијае тоа многу така да не ти менува ништо.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom