Работа во Германија

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Прашање за тие што поминале интервју во амбасада:

- оној документ за опис на работно место го добивате од кого? Дали истиот треба да е со потпис и печат од Бирото или?

Ова е меѓу документите за на интервју.

Благодарам.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
@Krstev После аплицирање, ако бидеш избран, дали следува интервју преку скајп, или? :pipi:
Искрено не знам, бидејќи и јас аплицирам за прв пат (праќам мејлови и слично), но немам аплицирано во мекдоналдс или бургеркинг. Би требало да има некој вид на интерврју преку нет...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Прашање за тие што поминале интервју во амбасада:

- оној документ за опис на работно место го добивате од кого? Дали истиот треба да е со потпис и печат од Бирото или?

Ова е меѓу документите за на интервју.

Благодарам.
Od rabotodavachot treba da ti bide izdaden toj dokument za opis, so negov pechat I potpis.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Дечки еднo питaњце
Дaли мoже стaж дa ти тече вo Мaкедoнијa a дa бидеш и вo Гермaнијa пријaвен и тaму стaж дa ти тече?
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Дечки ми треба помош па кој знае и ако сака да ми одговори.....
Во AntragAuf (формуларот за виза) има едни две прашања кои ми се малку збунувачки....
1. Предвиден престој во германија?
- На ова прашање треба да напишам од кога до кога ми важи договорот или? Ако е така, befristet 2 Jahre ми е...
2. Дали имате здравствено осигурување во Германија?
- На ова треба со ДА или НЕ, да одговорам...по мое е НЕ дека аплицирам прв пат или штом те заведат на адреса веќе ти тече здравствено?
3. И дали треба да штиклирам дека нема да се задржам повеќе од година време, и дека барам престој само за дадениот рок, а доковорот за работа ми е двегодишен?
Ви благодарам, однапред...
 
Член од
10 март 2019
Мислења
23
Поени од реакции
2
Здраво. Сакам да ви дадам една информација.Без европски пасош многу тешко се наоѓа работа во Р. Германија.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Здраво на сите.
Најдов работа во германска фирма, ми кажаа дека ќе ми биде испратен договор за работа.
Денес електронски поднесов за термин во амбасада.
Дали најпрвин треба да ми испратен број за верификација и за колку време,
И дали потоа самите ќе ме известат за термин за интервју?
Исто така, јас бев на обука во таа фирма за машински техничар од два месеци, дали воопшто можи фирмата да поднеси барање или јас за квалификуван кадар?
Ви благодарам.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Договорот за издавање визи на Македонски граѓани важи до 31.12.2020 или 2021, не се сеќавам. Што после? Дали ќе се продолжи? Некое инфо...
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Zdr. Minatoto leto rabotev sezonski (studentski) od 1 Juli do 15 Sept. dozvola imav od 1Juli do 30 Sept. napustiv dve nedeli porano sekako i se odjaviv vo rathaus. Dali ova leto mozi da pocnam na rabota porano? potocno od 1 Juni, isto studentska rab. :)
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2019
Мислења
32
Поени од реакции
54
Zdr. Minatoto leto rabotev sezonski (studentski) od 1 Juli do 15 Sept. dozvola imav od 1Juli do 30 Sept. napustiv dve nedeli porano sekako i se odjaviv vo rathaus. Dali ova leto mozi da pocnam na rabota porano? potocno od 1 Juni, isto studentska rab. :)
Зошо не би можел?

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom