Работа во Германија

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Zdravo decki sakam da prasam.Najdov rabota vo Germanija preku net i rabotodavec mi prati raboten dogovor na mail vo pdf file skeniran so negov potpis pecat. sefa procitav na web na germanskata ambasada deka mi treba original dogovor. pa neznam dali mozam da go isprintam dogovorot od mail ili treba da mi prati dogovor preku posta.i da odam da zakazam termin
Контактирај го работодавецот и барај си да ти прати оригинал по пошта за недела до две би требало да го имаш.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo,Dali nekoj znae koi prasanja gi postavuvaat od Konteks za ovaa godina na intervju za sezonska rabota i dali ima pismen del ili samo usno intervju?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Zdravo,Dali nekoj znae koi prasanja gi postavuvaat od Konteks za ovaa godina na intervju za sezonska rabota i dali ima pismen del ili samo usno intervju?
Има и писмен дел. Прашањата се најопшти, кажи нешто за себе, работно искуство дали имаш, зошто сакаш во Германија, ако кажеш во кој град сакаш ќе те прашаат зошто баш во тој град. Со кого би сакал да одиш и тоа е тоа :)
Писмениот дел се слични прашања на овие, и треба да напишеш 2-3 реченици за секое :)
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.108
Поени од реакции
20.945
Кемаловски не работат повеќе, па пробав преку ЕСИ. Пристапот не беше професионален, ми кажаа дека немаат поим кога ќе има шанса за да се оди повторно овој период. Ако не знаат тие како би знаел јас? Отидов да оставам пари и да си платам за услугата, а не бев добро примен и заминав без одговори. Друга агенција која посредува не знам...Од Германски знам доволно за да се разберам, нешто како 90 % од луѓето кои заминаа...
Дали си сигурен дека агенцијата преку која си аплицирал се вика ЕСИ, или можеби се работи за агенцијата ЕЛС?
Бидејќи ЕЛС ти е уствари Венера Кемаловски, потпуно истата агенција, на истиот сопственик, само го смени името на агенцијата, затоа што Венера Кемаловски агенцијата ја имаше по тв како измамничка агенција.
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
како иде работава за враќање на дел од данокот што го плаќав во германија? И дали вреди воопшто
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Здраво за колку време пристигнува пошта од Deutsche Post. Работниот договор ми го испратија во петокот (26.01). Погоре има пост 1-2 недели ако е така супер..
Фала за одговор.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo ,
Dali nekoj e zapoznaen so vrakanje na danok od Germanija za letoto 2017 ,koi dokumenti se potrebni i kako odi postapakata ?
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Me interesira od koga ke zemes aufental na edna godina dali mozes da se prefrlis da rabotis vo drug grad i na drugo rabotno mesto i koja e procedurata ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
8
Здраво
Некој од претходно искуство да не знае кој вид на прашања би можел да ги постави работодавец на саемот за работа од Контекст? Паника ме фаќа, многу основен ми е германскиот, не знам колку ќе се снајдам. Поминав океј на интервју во агенцијата, ама... :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom