Работа во Германија

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Dobrite parketari i kaj nas ubavo zarabotuvaat. Se razbira vo sopstvena rezija ne za gazda. Imam drugar sto veke odamna se zanimava so ova si ima svoja firma, pocna od nula sega ima 2 gipa i kuka na tri sprata, mesecno zarabotuva najmalku po 3000 evra.
И живее во Синѓелич?
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
3
Zdravo na site, dali nekoj od vas , koj ima iskustvo odnosno koj raboti vo Germanija so bg pasosh , bi mozel da mi objasni podetalno kakva e procedurata od momentot na pristignuvanje smestuvanje prijavuvanje baranje rabota i slicno. Vi blagodaram
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Zdravo na site, dali nekoj od vas , koj ima iskustvo odnosno koj raboti vo Germanija so bg pasosh , bi mozel da mi objasni podetalno kakva e procedurata od momentot na pristignuvanje smestuvanje prijavuvanje baranje rabota i slicno. Vi blagodaram
Уште 10 дена да поминат, па ќе можеш да си живееш и бараш работа слободно како што може и самиот Германец... незнам колку знаеш но од 1 Јануар паѓаат сите бариери за работа и живеење во Цела Европска Унија (вклучително Германија и Велика Британија) за Бугарските и Романските државјани.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
McDonalds и Burger King веќе тријат раце, ќе има ефтина работна сила од Бугарија и Романија ама подобро ќе биде да не се јадат тие сендвичи :D

Sent from my HTC One using Tapatalk
 
Член од
1 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo,bi sakal da prasam dali nekoj bi znael kade moze da apliciram za rabota vo germanija.Inace diplomirav na medicinski fakultet
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Zdravo,bi sakal da prasam dali nekoj bi znael kade moze da apliciram za rabota vo germanija.Inace diplomirav na medicinski fakultet
Друже ако не знаеш германски јазик, никаде не можеш да аплицираш за работа. Мој совет: Учи германски јазик наредната година почнувајки од сега, ако ме послушаш ќе ме бараш да ме частиш некој ден...поздрав
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Zdravo,bi sakal da prasam dali nekoj bi znael kade moze da apliciram za rabota vo germanija.Inace diplomirav na medicinski fakultet

Моја братучетка отиде во Хајделберг и таму работи во Универзитетска болница, претходно тука работеше на медицински факултет како асистентка. ОСНОВНОТО ниво што мора да го имаат потенцијалните доктори е B1. Без тоа, воопшто не аплицирај, само ќе се разочараш. Земи запиши се на некој курс, учи интензивно една година па после аплицирај.
А за одење мислам дека беше преку DAAD најпрво доби стипендија за 3-4 месеци, па остана уште 2, се врати малку дома и еве веќе пак 6 месеци е таму. Нема бугарски пасош или слично, само добро познавање на јазик и соодветни препораки од некој професор со кого би работел/а таму.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Џабе бугарски пасош кога нема убава работа никаде без познавање јазик.
Нашите во Швицарска идат без булгарски пашапорти.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Работат кај наши у фирма.
Не му треба јазик. Си земат чисти пари и живеат на село.
Не плаќат струја, вода и земат плус социјална помош за децата. Каков пробљем имаш ?
 
M

mordekaj

Гостин
Работат кај наши у фирма.
Не му треба јазик. Си земат чисти пари и живеат на село.
Не плаќат струја, вода и земат плус социјална помош за децата. Каков пробљем имаш ?
У фирми за производство на бел прав,на свежо човечко месо,препродажба на роба од втора рака....јасно е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom