Работа во Германија

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.923
Поени од реакции
17.615
More duvajte i begajte od aok bilo koe drugo zdrastveno e podobro od ovie evreite

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Напиши нешто повеќе ако сакаш, како мислиш друго здраствено, некое лично искуство да споделиш?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.806
Поени од реакции
15.886
Работам во Мекдоналдс, најпоследната работа во Германија :) И не би сакал да се распрашувам по шефови за на лекар, да не си мислат за боловање прашувам, сакам сам да си збркам работа, па затоа ме интересира за колку време ја даваат таа здравствена картичка (претпоставувам таа е нешто, како здравствена книшка кај нас), за потоа да почнам да си барам матичен и да прашам за крвна слика.
Вработен сум од пред 7 дена.Исто и мене ме интересира, таман дојдов и ми падна пломба :mad:
најкасно за две недели ќе ти стигне таа картичка, барем мене така ми стигна од аок, би требало да знаеш ти дали си веќе осигуран во овие седум дена од коа си дојден Германија, ако не, иди до аок или дак потполни документи и ќе ти напраат картичка.
а за заболекар мислам дека е бесплатно, не сум стопостотно сигурен, од тоа што имам слушано од луѓе. до сеа немам посетено доктор/стоматолог.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.923
Поени од реакции
17.615
Да заборавив да ти го напираш тоа, ако сеуште не ти е излезена картичката ќе ти дадат првиремено некое ливче ако имаш потреба да одиш на лекар да можеш да го направиш тоа одма.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
најкасно за две недели ќе ти стигне таа картичка, барем мене така ми стигна од аок, би требало да знаеш ти дали си веќе осигуран во овие седум дена од коа си дојден Германија, ако не, иди до аок или дак потполни документи и ќе ти напраат картичка.
а за заболекар мислам дека е бесплатно, не сум стопостотно сигурен, од тоа што имам слушано од луѓе. до сеа немам посетено доктор/стоматолог.

Ова сериозно ли е точно дека стомалоши услуги се бесплатни во Германија?
Не ми се верува дека стомтологијата е бесплатна за оние кои имаат здравствено осигурување во Германија. Колку што сум слушнал секаде се наплаќаат стоматолошките услуги од приватен џеб без разлика дали се поседува здравствено осигурување.

Би било супер да е бесплатно користење на услуги кај стоматолозите. Молам за споделување на конкретни информации.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Ова сериозно ли е точно дека стомалоши услуги се бесплатни во Германија?
Не ми се верува дека стомтологијата е бесплатна за оние кои имаат здравствено осигурување во Германија. Колку што сум слушнал секаде се наплаќаат стоматолошките услуги од приватен џеб без разлика дали се поседува здравствено осигурување.

Би било супер да е бесплатно користење на услуги кај стоматолозите. Молам за споделување на конкретни информации.
Kontrola e besplatno. Cistenje, poliranje 2 pati vo godinata e najcesto besplatno. Plombite se so doplata od sopstven dzeb i cenata zavisi od toa za kakva plomba ke se odlucis. Nemam pojma kako se vikaat, imav potreba samo ednas ovie 7 godini i plativ okolu 80-90 evra mislam. Za pokomplicirani raboti kako mostovi, vestacki itn. sto ne se pokrieni od zdravstvenoto 2-3 iljadi evra.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
15
Доколку има некој аплицирано за виза за квалификувани работници / Blue Card молам нека ми пише!
 
Член од
15 март 2018
Мислења
22
Поени од реакции
51
Здраво! Сакам да прашам за информации за паричен надоместок во Германија. Јас сум во Германија во германска фирма со бугарски пасош. Жена ми е во Македонија и нема бугарски документи. Дојдов до информации дека Германија издавала одредени финансиски средства поради разделеност со брачниот партнер. Дали може повеќе информации. Благодарам!
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Како оди постапката за матичен доктор во Германија ? Ми треба крвна слика да се направи за контрола...колку време треба да работиш за да добиеш здравствена картичка и потоа да можиш да бараш преглед ?
Да одговорам можеби ќе му се најди на некој, закажано во лабораторија што ја најдов на интернет, за крвна слика т е проверка на еден конкретен резултат што го барав = 18 €.
Сеуште немам здравствена картичка па дали ќе оди на приватно или не, незнам, битно цената што ми ја кажаа е таа.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Дечки има некој блиску Sylt?/ Фленсбург? :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.185
Поени од реакции
21.315
Да одговорам можеби ќе му се најди на некој, закажано во лабораторија што ја најдов на интернет, за крвна слика т е проверка на еден конкретен резултат што го барав = 18 €.
Сеуште немам здравствена картичка па дали ќе оди на приватно или не, незнам, битно цената што ми ја кажаа е таа.
Kolku sto se sekjavam rabotodavecot treba da go prijavi rabotniot odnos i so toa da plakja (i ti da plakjas, ti odbivaat od plata) za zdravstveno. Im kazuvas samo vo koe osiguranje si i ti prakjaat karticka. Najdobro da pojdis direktno na primer vo AOK posto se dostapni vo skoro sekoj grad.
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo ve molam ako moze nekoj da mi pomogne,imam termin vo ambasada na 19.02 no dokumentite ne mi se stignati a voedno sum I vo stranstvo ne mozem da dojdam,dali moze nekako da se prezakaze terminot, neka mi odgovori nekoj sto bil vo vakva situacija,odnapred blagodaram
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Zdravo ve molam ako moze nekoj da mi pomogne,imam termin vo ambasada na 19.02 no dokumentite ne mi se stignati a voedno sum I vo stranstvo ne mozem da dojdam,dali moze nekako da se prezakaze terminot, neka mi odgovori nekoj sto bil vo vakva situacija,odnapred blagodaram
како си во странство? работиш на црно?

Чаре за презакажување на термин ОСВЕН ако не се појавиш лично НЕМА.
За документите лесно правиш, ќе одиш со копии од договорот и ќе им кажиш дека документите каснат заради пошта па ќе ти презакажат за месец дена да однесиш оригинал раб договор.
НО, мора да се појавиш лично на овој првиот термин бидејќи ти пропаѓа и немаш друга варијанта.

Во однос на документите, и онака ќе мора лично да дојдиш, земи нека ти ги пратат преку DHL Express (тоа е авионски) и ги имаш мкд на адреса за 48 часа.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.702
Поени од реакции
5.330

одлично видео во врска со новиот закон од март...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
25
Поени од реакции
1
Бил ли некој во Германија преку агенцијата evica service employment како студент или пак ке оди летово, ако сте биле ме интересира како сте поминале
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.923
Поени од реакции
17.615
Бил ли некој во Германија преку агенцијата evica service employment како студент или пак ке оди летово, ако сте биле ме интересира како сте поминале
Добра агенција, ретко некој да сум слушнал да се пожали од студентите што ги знам.И самиот бев со виза преку нив лани и не ме заебале ништо, се беше како што треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom