Работа во Германија

B

Beginner

Гостин
Можеби прашањава не се за оваа тема но не најдов друга. На интервјуто за работната виза што се треба да се носи? Освен пасошот и договорот од фирмата дали треба и да се испечати делот од емаилта каде што пишува за терминот дека ти е закажан? Бидејки некаде прочитав дека треба сега колку е точно незнам. И друго работиш за фирмата што ти го дале договорот и нормално си добил виза поради тој договор. Но ако за 1-2 месеца не ти се допаѓа таму и се решиш да смениш работа дали може фирмата од каде си заминуваш да направи нешто со визата намерно за да мора да се вратиш во Македонија?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
B

Beginner

Гостин
Можеби прашањава не се за оваа тема но не најдов друга. На интервјуто за работната виза што се треба да се носи? Освен пасошот и договорот од фирмата дали треба и да се испечати делот од емаилта каде што пишува за терминот дека ти е закажан? Бидејки некаде прочитав дека треба сега колку е точно незнам. И друго работиш за фирмата што ти го дале договорот и нормално си добил виза поради тој договор. Но ако за 1-2 месеца не ти се допаѓа таму и се решиш да смениш работа дали може фирмата од каде си заминуваш да направи нешто со визата намерно за да мора да се вратиш во Македонија?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
.....
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Можеби прашањава не се за оваа тема но не најдов друга. На интервјуто за работната виза што се треба да се носи? Освен пасошот и договорот од фирмата дали треба и да се испечати делот од емаилта каде што пишува за терминот дека ти е закажан? Бидејки некаде прочитав дека треба сега колку е точно незнам. И друго работиш за фирмата што ти го дале договорот и нормално си добил виза поради тој договор. Но ако за 1-2 месеца не ти се допаѓа таму и се решиш да смениш работа дали може фирмата од каде си заминуваш да направи нешто со визата намерно за да мора да се вратиш во Македонија?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
- испечати го, не те кошта ништо.
- одкако ке ти ја удрат првата виза, после е многу полесно. Можиш да си најдиш друга работа, Работодавачот не може ништо да направи.

П.С
Ако има некој со термин, а нема договор нека ми пиши ПП.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Можеби прашањава не се за оваа тема но не најдов друга. На интервјуто за работната виза што се треба да се носи? Освен пасошот и договорот од фирмата дали треба и да се испечати делот од емаилта каде што пишува за терминот дека ти е закажан? Бидејки некаде прочитав дека треба сега колку е точно незнам. И друго работиш за фирмата што ти го дале договорот и нормално си добил виза поради тој договор. Но ако за 1-2 месеца не ти се допаѓа таму и се решиш да смениш работа дали може фирмата од каде си заминуваш да направи нешто со визата намерно за да мора да се вратиш во Македонија?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Испечати го, сите сме носеле... некои му го побарале, на поќето НЕ му го барале.

Да не си играш играчки одма промена да бараш... истрпи 2-3 месеци, потоа.
Зависи во која покраина ќе падниш и да знаеш дека се чека месец дена за промена на работно место (if you are lucky, али отприлика така оди).
Во меѓувреме, ако имаш отказен рок или други клаузули во договорот треба да го известиш работодавачот и да го одработиш тој отказен рок.
Ако е некоја будала и си на пробен рок може одма да ти даде отказ и око да не му трепни.
Така остануваш на улица, без виза, најверојатно и без сместување (ако ти оди преку него) и ќе ми те вратат во мкд дури да кажиш кекс ;)

Има на фб две групи „Македонци во Германија“, побарај ги... на ова и слични вакви прашања имаш еден куп одговори и искуства кои можат да ти помогнат.

Позз и со среќа.
И учи јазик, навистина ќе ти треба.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
da pomogne nekoj Dali treba da se podnesuva nesto vo ambasada
Imam obezbedeno rabota vo germanija-hann munden.
Dali so dogovorot za rabota treba da se odi vo ambasada?
Treba li da se podnesuva baranje za rabotna viza?
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
da pomogne nekoj Dali treba da se podnesuva nesto vo ambasada
Imam obezbedeno rabota vo germanija-hann munden.
Dali so dogovorot za rabota treba da se odi vo ambasada?
Treba li da se podnesuva baranje za rabotna viza?
Да, треба да се поднесе барање за работна виза но најпрвин треба да аплицираш за термин. За да добиеш термин за виза се чека од неколку месеци до година во зависност од видот на визата. Откако ке го добиеш терминот на денот за кога ке ти е закажан, одиш со договорот за работа, треба да имаш обезбедено и смештај а за некои работни позиции бараат и сертификат за познавање на германски јазик. Еве ти ја страната на амбасадата види што треба подетално https://skopje.diplo.de/
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Здраво,
Сакам да прашам дали некој има искуство со закажување на термин за волонтерска виза и за која од наведените визи се аплицира и колку се чека за термин.
- Работна виза според таканаречената регулатива за Западен Балкан;
- Виза за приклучување кон семејството (брак и деца кон родители);
- Виза за Сина карта/ЕУ, стипендисти, студенти и средно стручно
образование (различни занаети)
- Виза за квалификувани работници, чии професионални квалификации се
веќе признати во Германија.
И мене ме интересира ова па ако знаеш, пренеси информација.
 
M

Macedon1um

Гостин
Налетав на една интересна програма за постдипломски студии во Германија баш прилагодена за вработени па ме интересира следново. Со оглед дека сме надвор од ЕУ неделно мoже да се работи како студент до 20 часа макс ? Друго гледам и опција за зголемување на работните саати доколку се добие дозвола од Германската агенција за вработување, па прашањето е дали некој има лично искуство со добивање ваква дозвола (дали даваат лесно или потешко таа работа).
 
Член од
26 декември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
66
Zdr,dali ima nekoj otideno vo Germanija preku Bosko Vasev ,dali e se tocno kako sto kazuva,dali da mu se veruva.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Zdr,dali ima nekoj otideno vo Germanija preku Bosko Vasev ,dali e se tocno kako sto kazuva,dali da mu se veruva.
Чоекот го видов Карлсрухе на аеродром, баш пречекваше некој и му звонеше на друг како се имаат најдено. Превара во движење.
Ако сакаш да си лупниш 2-3000еур за да ти „среди“ документи за работа, работа и смештај тогаш бурда.
Колку што знам има агенција за чистење или така нешто и лупа таму работници. Ова го пишеше во групата Македонци во Германија, на фб.
За личниот впечаток од тоа малку што го видов, баш она од погоре што го напишав - превара во движење.

Ако ти е да најдиш работа не само Германија, било каде.... земи си лаптопот, седни си и отвори google maps. Види во местото каде си заинтересиран кои фирми ги има или едноставно напиши нешто што те интересира во пребарувачот и местото...ќе ти излезат МИЛИОН работи.
И отворај ги web страните на сите фирми една по една, праќај е-маил пораки.... Секој ден по 100 да праќаш (напрај си еден шаблон претходно), па да не речам дека за помалку од 10 дена ќе најдиш работа.
Работа има, не си дозволувајте разни „посредувачи“ да Ви ги цицаат парите.
Или ако германскиот ти оди добро, можиш да земиш еден број од лајка со меѓународни минути и ѕвони...

Со среќа :))
 
Член од
26 декември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
66
Fala mnogu za informacijata,veke rabotam so viza vo druga drzava ,pa sega sakam da probam vo Germanija.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.868
Поени од реакции
7.254
Edni go falata drugi plukaat po nego sekoj so srekata no fakt e deka zema pari pa sovet baraj nekoj bilo koj drug prijatel ke ti najde rabota za smestaj e potesko no prveicno za nekoj hostel ke ti brka rabota muabetot mi e koj saka i ako saka moze da najdi rabota e sega zavisi kolku sati da se raboti i kolku teska rabota a ovaj nesto po fabriki tamu gi pika vo breten
Znaci ako imas nekoj tvoj baraj preku nego rabota da ne plakas kaj ovaj ako ne odi kaj nego posle baraj si go careto no se zavisi dali si so viza so bg sto sakas da rabotis do kolku pari itn...

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
6 март 2019
Мислења
390
Поени од реакции
590
Jas imam brat i sestra sto ziveat vo Germanija, so bg pasos. I jas go cekam istiot veke 2.5 godini :facepalm:. Aplicirav za rabotna viza preku agencija od sk, veke 8 meseca cekam za intervjuto vo Ambasada, nema aber. Zosto se ceka tolku mnogu? Se raboti za Mcdonalds viza. Dali ima nekoj iskustvo so ova? Mozam da prodolzam posle tie 6 meseci tamu?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom