Работа во Германија

Член од
1 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
Сакам да прашам дали некој има искуство со закажување на термин за волонтерска виза и за која од наведените визи се аплицира и колку се чека за термин.
- Работна виза според таканаречената регулатива за Западен Балкан;
- Виза за приклучување кон семејството (брак и деца кон родители);
- Виза за Сина карта/ЕУ, стипендисти, студенти и средно стручно
образование (различни занаети)
- Виза за квалификувани работници, чии професионални квалификации се
веќе признати во Германија.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.862
Поени од реакции
7.243
Дали знаеш дали важи за Б категорија или и за Ц важи истотака?
Во зависност од општината и покраината се разлини скоро сите закони за виза па така и за возачките пример некаде може за месец дена да ја смениш за Б само со очен преглед и мала такса а за Ц има разни муабети последно дека има проблем пред 2009г. што имаат Ц категорија нема проблем а тие што имаат возачка односно категорија после 2010 не му ги признавале плус тука мора да полагаш некој кодој шо ти знам околу 300 евра да слушаш часови но во секој случај е многу подобро да ја смениш и имаш 99%загарантирана работа за камион исто важно е во рок од 6 месеци од адресата нанпријавување во де да ја смениш возачката за да немаш проблеми

За повеќе прашања и одговори сите за било каков проблем може да прашате на фб групите Македонци во Германија


Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
иста ситуација и кај мене
зошто не гледате нешто от РЕКЛАМА5.МК или на Фејзбук ГРУПИ МАКЕДОНЦИ и слично (ко баеги се помагаат) има нешто нудат но колку е (реално) незнам несум пробал,пошто мене лишно ми гледа ко мачкање очи а ако има некој со пријатно искуство нека пише
 
Член од
6 јуни 2011
Мислења
185
Поени од реакции
138
Здраво. Имам договор за работа кој почнува со важност од 1ви Октомври, термин сеуште немам закажано зошто сега ми го пратија договорот. Дали има некаква можност да ја добијам визата пред 1ви Октомври или има некој поинаков начин за побрзо?
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Здраво. Имам договор за работа кој почнува со важност од 1ви Октомври, термин сеуште немам закажано зошто сега ми го пратија договорот. Дали има некаква можност да ја добијам визата пред 1ви Октомври или има некој поинаков начин за побрзо?
Зависи за каква работа имаш договор, за секоја виза се чека различно еве ова го пишува на страната на германската амбасада:
Актуелни рокови на чекање
За жал, во Германската амбасада мора да се смета на подолго време на чекање за термини за поднесување на барања за виза.
Времето на чекање за термин за поднесување на барање за виза зависи од категоријата на виза. Изричито упатуваме на тоа дека прикажаните рокови на чекање се само прогнози, направени врз основа на актуелните капацитети на обработка, врз кои влијаат променливи фактори.
Ако денес барате термин, најверојатно треба да сметате на следните рокови на чекање:
Виза за Сина карта/ЕУ, стипендисти, студенти и средно стручно образование (различни занаети) – околу три недели
Виза за квалификувани работници, чии професионални квалификации се веќе признати во Германија – околу три недели
Работна виза според таканаречената регулатива за Западен Балкан – повеќе од една година
Виза за приклучување кон семејството (брак и деца кон родители) – 4 до 6 месеци.
Затоа подобро е да закажиш термин па после договор.
 
B

Beginner

Гостин
А за колку најбрзо е можно да ми закажат, дека се ми е средено?
Па не ти менува баш тоа што ги имаш документите. Им праќаш барање за работна виза па после 6-7 месеци ти стига порака на емаилта за известување кога ти е закажан терминот. Мој роднина поднесе Октомври 2018 доби порака дури во Јули дека терминот за интервју му е во Октомври така да не гледам како ти ќе ја добиеш за 20 дена :D
А и ти пишал членот погоре Работна виза според таканаречената регулатива за Западен Балкан – повеќе од една година.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Имам еден проблем. Моментално сум во Германија со работна виза, првата што се добива од Македонија која обично е 6 месеци. Работодавецот ни понуди нов договор и треба да аплицираме за нова виза од тука. Проблемот е што новата виза е до ноември 2020, а мене пасошот ми истекува август 2020. Откако би ги добиле визите, ќе имаме платен одмор и јас ке се вратам во Македонија. Можам тогаш да извадам пасош. Но дали може нешто да се среди од овде со пасошот ? И ако визата ја стават во моменталниот пасош, а јас извадам нов пасош, дали визата уште важи ?
Поздрав
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.344
Некој да има искуство со работење во Хермес во Германија? Ми нудат скоро 2 евра повеќе на саат од моменталното работно место. Со 160 работни саати месечно тоа е значително зголемување од околу 250 евра повеќе, ама пак не е само за парите ако работното место е срање.

Некој ако знае од прва рака да сподели информации за сигурноста на работата, можни ризици од повреди, каков физички напор се бара? Ги имам сите дозволи за вилушкари така да не ни планирам да им бидам физички арбајтер, ама пак нешто не ми штима.
Чудно ми е затоа што за 1 год во Германија ако нешто научив тоа е дека кога бараат агресивно работници и ветуваат замоци, тоа значи дека работата е тешка. А моментално таму кај што сум настрана што е лесно и забавно, и работното време ми минува многу брзо.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.862
Поени од реакции
7.243
За хермес не знам иако по принцип се иста работа сите брзи пошти достави во секој случај дпд на душман не му посакувам да работи 120 адреси плус аполонг плус кај турци газди после и глс па хермес(80-100 адреси) па полесно е дхл и дојче пост(максимум80 адреси) но како шо рече ако имаш поуба работа седи таму тука можи има повеќе пари ама има повеќе сати(плус сабота на работа) и повеќе стрес па напрај си сметка дали ти бркаат равота 150-200(1600-1800 почетна) евра работа или не со тоа што овде можи после поќе да заработиш но најсугурно тие со Ц категорина или Е итн...

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.344
3000 евра плата да ми дават не работам лиферунг, волан строго не. За во лагерот внатре е работата на receive, видоа дека имам дозвола за вилушкар и одма ми се јавија. Ќе видам како е, најдов еден прилепчанец сеа треба да тргне од 20ти септември па он ќе кажува искуства.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom