Работа во Германија

Член од
12 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Здраво на сите
Имам термин во амбасадата на почеток на август. Аплицирав за виза за земји од западен балкан, со тоа што најдов работа по струка градежен инженер. Дали истиот термин ќе ми важи или ќе мора промена да правам. Јазик знам меѓутоа немам сертификат, дали може да ми прават проблем од амбасадата?
Здраво, кога аплицираше за термин ако може да ми кажеш?
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
16
Поени од реакции
5
Здраво јас и дечко ми ќе работиме во Mc donalds и одиме прв пат па сакам да знам колку нето плата се зема и дали платата зависи од тоа колку слободни денови имаш? И дали ја плаќаат ноќната смена повеќе?
 
Член од
12 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Momenttalno sum vo germanija treba da izvam smetka za platata koi fokumenti treba ga izvadam za da stignam do taa procedura
 
Член од
17 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo jas sum nov ovde pa bi sakal da spodelam iskustvo so Germanec koj zivee vo SK i ima firma vo SK toj posreduva firmata se bila Walex- consulting ima i websaid a tamu ima contakti mislam deka na nekoj ke mu pomogne
Ili e-mail: info@walex-consulting.com
Pozrav[DOUBLEPOST=1563378404][/DOUBLEPOST]www.walex-consulting.com
info@walex-consulting.com
Rabota vo Germanija so MK pasosh
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2010
Мислења
5.586
Поени од реакции
5.780
Zdravo jas sum nov ovde pa bi sakal da spodelam iskustvo so Germanec koj zivee vo SK i ima firma vo SK toj posreduva firmata se bila Walex- consulting ima i websaid a tamu ima contakti mislam deka na nekoj ke mu pomogne
Ili e-mail: info@walex-consulting.com
Pozrav
Здраво, а што те спречува да го споделиш искуството кое сакаш да го споделиш наводно? Сподели го па така некој ќе заклучи дали да бара помош преку наведениот "websait" . Инаку контакти и сајтови за посредништво ги има еден тон...
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво луѓе,
закажав термин пред некој ден на страницата на германската амбасада за виза со регулатива на Западен Балкан. Како што знам се чека за термин околу 10-12 месеци и како што можев да разберам ќе те известат 4 недели пред терминот. Е сега имам повеке прашања..

1. Кај работодавецот каде што сум сега имам потпишано договор со отказен рок од 3 месеци односно треба 3 месеци порано да најавам за да напуштам од работа (бидејќи казната е 300.000 ден ако не го испочитувам тоа). Прашањето е кога ќе одам на терминот кој ќе ми биде даден, после колку време можам да одам за Германија или се зависи од договорот за работа кој е потребно да го имам? Дали ако работодавецот во Германија и јас се договориме после 2 месеци да почнам со работа, ќе има ли проблем со поаѓањето 2 месеци покасно?

2. Пошто не го познавам германскиот јазик (планирам од Септември да почнам интензивно да го учам - со цел додека да ми испадне термниот да ги знам основните барем работи), планирам да поднесам прво во МcDonalds и тоа преку нивната официјална вебстрана. Дали некој има искуство со тоа и дали има добиено така работа? Гледам има и некој агенции кој посредуваат за таква слична работа и си наплаќаат за тоа нормално, не ми е проблем и да платам 200-300 евра, но немам некако доверба во нив и несакам на гнила даска да газам т.е сакам посигурна варијанта....

3. Дали вереметраењето на првичната виза која ја издава Германската амбасада зависи од договорот кој ќе се потпиши со работодавецот во Германија и каква е процедурата по истекот на тој договор за добивање нова виза? Инаку сум машински инженер и моментално работам во погон за производство на ПВЦ и алуминиумски прозори, но неможам да аплицирам за ЕУ сина карта зошто како прво за да најдам работа на струка во Германија потребно е познавање на германскиот јазик... Се надевам дека после 2-3 години во Германија ќе го научам јазикот и ќе бидам компетентен за да аплицирам некаде на струка..

4. Каква е процедурата кога одите на термин? Потребно ви е некое познавање на германскиот јазик? Што е поважно (за да обрнеме внимание на тоа)? Инаку имам пријател каде што можам да престојувам во Karslruhe(воедно и неговата адреса ќе ја ставам на местото за живеалиште) и најверојатно ќе барам таму работа во МcDonalds ili BurgerKing - некоја друга варијанта да предложите?

Се надевам дека некој кој има минато низ тие процедури или има познавање од нив ќе ми помогне околу прашањата кои ги имам во моментот?
Ви благодарам,
и очекувам одговор...
 
Член од
12 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
smehstaj vo minhen !! :D studenski domovi bilo sho na koja strana mozam da se informiram ?
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, добив тримесечна пракса во Германија. Терминот во амбасада ми е закажан на 1ви август за виза за пракса/хоспитација и имам милион прашања :) Прво ме интересира дали ќе добијам виза само за тие 3 месеци или постои можност да ми одобрат подолг престој, дали откако ќе изминат тие 3 месеци можам да ги искористам дополнително и тие 90 дена престој како турист за да останам подолго. Во врска со формуларот имам нејаснотии за следниве прашања
- Дали доколку имам роднини во Германија е паметно да ги пишам како референца или да ја пишам само фирмата во која што ќе бидам на пракса?
- Од кои сретства ќе се подмират трошоците за престој? Дали е доволно да напишам само од сопствени или има потреба од повеќе детали?
- Што е со 30 000 евра здравствено осигурување??? Вели во отсуство од здравствена заштита може да се одбие барањето. Каде и како да извадам тоа???
- Кај дополнителни информации бара баркод, дали е тоа целото бројче што стои најдолу на пасошот??

Извинете за долгиот пост но имам премногу нејаснотии со визава, се надевам ќе се најде некој да помогне. Поздрав :D
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Имали некој кој бара сместување во Минхен, јас и мојот колега ќе сме од 07.08 до 20.09 многу се скапи становите ако има некој со кој може да делиме престој нека пише, или некој ако издава стан. Поздрав
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.165
Поени од реакции
4.050
Имали некој кој бара сместување во Минхен, јас и мојот колега ќе сме од 07.08 до 20.09 многу се скапи становите ако има некој со кој може да делиме престој нека пише, или некој ако издава стан. Поздрав
Imas i na fb grupi mk vo de ili mk vo minhen probaj i tamu mozebi ke najdes nekogo poz

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Tatko mi dobi viza kako profesionalen vozac i raboti vo germanija veke nekolku meseci. Za okolu edna godina planirame da otideme i jas, majka mi i brat mi( da zavrsam cetvrta vo sredno). Za kakva viza bi trebalo da aplicirame i sto e potrebno za da ni odobrat. Zabelezav na stranata na ambasadata ima viza za priklucuvanje kaj bracen drugar i na maloletni deca kaj roditel, no do togas jas ke imam napolneto 18. Na stranata ne pisuva nesto za familijarna viza ili stoznam. I dali so viza za priklucuvajne kaj bracen drugar majka mi ima pravo da raboti? Znam deka prasanjata se verojatno mnogu prosti no navistina ne sum informiran i ne znam pa bi mi pomognalo mnogu ako nekoj mi odgovori? Blagodaram.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.807
Поени од реакции
12.529
Tatko mi dobi viza kako profesionalen vozac i raboti vo germanija veke nekolku meseci. Za okolu edna godina planirame da otideme i jas, majka mi i brat mi( da zavrsam cetvrta vo sredno). Za kakva viza bi trebalo da aplicirame i sto e potrebno za da ni odobrat. Zabelezav na stranata na ambasadata ima viza za priklucuvanje kaj bracen drugar i na maloletni deca kaj roditel, no do togas jas ke imam napolneto 18. Na stranata ne pisuva nesto za familijarna viza ili stoznam. I dali so viza za priklucuvajne kaj bracen drugar majka mi ima pravo da raboti? Znam deka prasanjata se verojatno mnogu prosti no navistina ne sum informiran i ne znam pa bi mi pomognalo mnogu ako nekoj mi odgovori? Blagodaram.

Види овде може ќе најдеш одговор на некои од твоите прашања.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.313
Поени од реакции
4.531
Tatko mi dobi viza kako profesionalen vozac i raboti vo germanija veke nekolku meseci. Za okolu edna godina planirame da otideme i jas, majka mi i brat mi( da zavrsam cetvrta vo sredno). Za kakva viza bi trebalo da aplicirame i sto e potrebno za da ni odobrat. Zabelezav na stranata na ambasadata ima viza za priklucuvanje kaj bracen drugar i na maloletni deca kaj roditel, no do togas jas ke imam napolneto 18. Na stranata ne pisuva nesto za familijarna viza ili stoznam. I dali so viza za priklucuvajne kaj bracen drugar majka mi ima pravo da raboti? Znam deka prasanjata se verojatno mnogu prosti no navistina ne sum informiran i ne znam pa bi mi pomognalo mnogu ako nekoj mi odgovori? Blagodaram.
најбитно во целава работа за воопшто и да започнете со процедурата е тоа што татко ти мора 2 години без прекин да работи и да е пријавен во Германија... тоа е првиот услов.. после 2 години може да се почне со процедура за спојување на семејство.. додека не наполни 2 години џабе е...

шо е следно исто така доста битно...

на малолетно дете од 16 до 18 години за приклучување кон родител му треба Ц1 сертификат за познавање на германски... значи треба да збориш, читаш и пишуваш ПЕРФЕКТНО германски... на брачен другар, односно на мајка ти и треба А1 сертификат за познавање на германски јазик и кога ќе дојде во Германија мора да запише курс до Б1 ниво... то е следен услов... без ц1 за тебе и А1 за мајка ти и зависи колку години има брат ти и за него може ќе треба сертификат, џабе ти е се...

идемо даље, татко ти треба да има доволно големи примања за да може да издржува четири члено семејство..

понатака треба да има доволно голем стан/куќа на негово име за да може да живеете сите.. мислам дека од 12 до 15 m2 е за возрасен и 10 m2 за дете.. за овие бројки не сум 100% сигурен, ама горе доле тие се, квадрат плус минус..

после овие ОСНОВНИ работи следуваат папирологија, документи, преводи, изводи и слични помалку битни ствари кои се завршуваат за ден два..

зезната работа е приклучувањето, коа се работи за приклучување кон човек што заминал да работи со виза треба да имаш страшно многу трпение и нерви и милион документи.. процедурата трае нормално 8-9

овие неколку работи шо ти ги набројав јас се основните и најбитните... без нив џабе и да почнувате цела процедура, џабе да закажувате термин, џабе да фрлате пари, ќе бидете 10000000% одбиени...

се надевам дека малку ти ги разјаснив работите :)


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
најбитно во целава работа за воопшто и да започнете со процедурата е тоа што татко ти мора 2 години без прекин да работи и да е пријавен во Германија... тоа е првиот услов.. после 2 години може да се почне со процедура за спојување на семејство.. додека не наполни 2 години џабе е...

шо е следно исто така доста битно...

на малолетно дете од 16 до 18 години за приклучување кон родител му треба Ц1 сертификат за познавање на германски... значи треба да збориш, читаш и пишуваш ПЕРФЕКТНО германски... на брачен другар, односно на мајка ти и треба А1 сертификат за познавање на германски јазик и кога ќе дојде во Германија мора да запише курс до Б1 ниво... то е следен услов... без ц1 за тебе и А1 за мајка ти и зависи колку години има брат ти и за него може ќе треба сертификат, џабе ти е се...

идемо даље, татко ти треба да има доволно големи примања за да може да издржува четири члено семејство..

понатака треба да има доволно голем стан/куќа на негово име за да може да живеете сите.. мислам дека од 12 до 15 m2 е за возрасен и 10 m2 за дете.. за овие бројки не сум 100% сигурен, ама горе доле тие се, квадрат плус минус..

после овие ОСНОВНИ работи следуваат папирологија, документи, преводи, изводи и слични помалку битни ствари кои се завршуваат за ден два..

зезната работа е приклучувањето, коа се работи за приклучување кон човек што заминал да работи со виза треба да имаш страшно многу трпение и нерви и милион документи.. процедурата трае нормално 8-9

овие неколку работи шо ти ги набројав јас се основните и најбитните... без нив џабе и да почнувате цела процедура, џабе да закажувате термин, џабе да фрлате пари, ќе бидете 10000000% одбиени...

се надевам дека малку ти ги разјаснив работите :)


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Fala na odgovorot. Uste nekoe prasanje . Da receme tatko mi ima dovolno golem stan, i mislam deka e okolu 2200-2500 bruto plata (ne sum siguren tocno kolku)dali bi bila taa plata dovolna?
Majka mi i jas ucime germanski veke dve godini i mislam deka sme A2-B1. Znaci dokaz za poznavajne za A1 za majka mi ne e problem voopsto, a brat mi e 10 godini, pa ne mu treba germanski. Dali moze da dobijat viza za priklucuvajne so ovie uslovi? (Inaku druga opcija za majka mi e rabotna viza, posto moze da obezbedi rabotno mesto vo firmata na tatko mi)

A koga stanuva zbor za mene, posto nema da bidam maloleten pretpostavuvam nema da mozam da apliciram za taa viza. Pa na koj drug nacin ke mozam da im se priklucam? Bidejki sakam da studiram vo Germanija, mozebi studentska viza? Vekje imam razgleduvano nekoi univerziteti, a dokaz za finansii bi bilo garantno pismo od tatko mi. Samo znam najteskoto bi bilo primanje na univerzitet.
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
29
Поени од реакции
44
Има точно одредена сума на пари која што треба да биде на располагање по член од семејство. Мислам дека изнесува по околу 300 евра од човек, ама не сум сигурна за точната сума, со тоа што тие пари треба да бидат на располагање откако ќе се плати кирија, сметки и се друго потребно, значи како вишок пари да бидат. Исто така ќе се смени даночната класа на твојот татко, така да ќе има повеќе нето плата и плус овде се рачуна и Kindergeld, што мислам дека би следувал за твојот помал брат.

Fala na odgovorot. Uste nekoe prasanje . Da receme tatko mi ima dovolno golem stan, i mislam deka e okolu 2200-2500 bruto plata (ne sum siguren tocno kolku)dali bi bila taa plata dovolna?
Majka mi i jas ucime germanski veke dve godini i mislam deka sme A2-B1. Znaci dokaz za poznavajne za A1 za majka mi ne e problem voopsto, a brat mi e 10 godini, pa ne mu treba germanski. Dali moze da dobijat viza za priklucuvajne so ovie uslovi? (Inaku druga opcija za majka mi e rabotna viza, posto moze da obezbedi rabotno mesto vo firmata na tatko mi)

A koga stanuva zbor za mene, posto nema da bidam maloleten pretpostavuvam nema da mozam da apliciram za taa viza. Pa na koj drug nacin ke mozam da im se priklucam? Bidejki sakam da studiram vo Germanija, mozebi studentska viza? Vekje imam razgleduvano nekoi univerziteti, a dokaz za finansii bi bilo garantno pismo od tatko mi. Samo znam najteskoto bi bilo primanje na univerzitet.
Тоа што го напишал членот погоре е вистина, со тоа што мислам дека за спојување на семејство се потребни 3 платни листи, а не две години, нека ме корегира некој ако грешам. Ти можеби можеш да се распрашаш за работна виза или да аплицираш за Ausbildung. Мижеш за се што те интересира и да се обратиш на мејл во амбасада, од таму ќе добиеш најточни одговори за се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom