Работа во Германија

Член од
21 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
59
Zdr. Minatoto leto rabotev sezonski (studentski) od 1 Juli do 15 Sept. dozvola imav od 1Juli do 30 Sept. napustiv dve nedeli porano sekako i se odjaviv vo rathaus. Dali ova leto mozi da pocnam na rabota porano? potocno od 1 Juni, isto studentska rab. :)
Здраво. Јас го имав истиот проблем минатата година. Во 2017 година работев од 1ви Август до некаде 15 Октомври заедно со еден другар. Минатата година (2018) имав аплицирано од 15 Јуни до кај 15 Септември. На другар ми не му направија проблем и замина на 15 Јуни, а мене ми направија проблем и заминав на 1ви Август исто како и во 2017 година. Мене ме забележале дека работев од 1ви Август 2017 и морало да поминат 12 месеци - една календарска година за да работам пак. А кај другар ми не забележаа ништо и тој замина да работи баш според аплицираното време. Ама кога стигнав таму, го продолжив договорот за уште еден месец без никаков проблем. За само 3 работни дена се среди работата. А тука во Мк чекав одговор 9 недели.
Значи како ке се кликни работата. Не е кај сите исто.
Поздрав
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Здраво. Јас го имав истиот проблем минатата година. Во 2017 година работев од 1ви Август до некаде 15 Октомври заедно со еден другар. Минатата година (2018) имав аплицирано од 15 Јуни до кај 15 Септември. На другар ми не му направија проблем и замина на 15 Јуни, а мене ми направија проблем и заминав на 1ви Август исто како и во 2017 година. Мене ме забележале дека работев од 1ви Август 2017 и морало да поминат 12 месеци - една календарска година за да работам пак. А кај другар ми не забележаа ништо и тој замина да работи баш според аплицираното време. Ама кога стигнав таму, го продолжив договорот за уште еден месец без никаков проблем. За само 3 работни дена се среди работата. А тука во Мк чекав одговор 9 недели.
Значи како ке се кликни работата. Не е кај сите исто.
Поздрав
Здраво другар. Јас две години со ред одев од 1 Јули, сега имам можност да почнам на дата по мој избор кај новиот работодавец, 1 или 15 Јуни. Сепак од овие две дати ќе изберам една, па и да не бидни ќе биди одобрено од 1 Јули сигурно.
Инаку го прашав и германецот за ова, наводно немало никаков проблем ама сепак на страната на ZAV пиши дека треба да има период од 12 месеци од почетокот на работата.
Фала за одговорот,и споделеното искуство.
Поздрав[DOUBLEPOST=1552687361][/DOUBLEPOST]
Зошо не би можел?

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
На страната на ZAV пиши дека треба да имаат изминато 12 месеци од стартот на работата за да се започни нова. Во период од 12 месеци имаш право на 3 месеци (90 дена) работа. Дали ќе испадни ОК, ќе видиме за неколку недели.
 
Член од
17 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
22
Здраво да ве прашам дали би имало проблем во ZAV ако претходните две години си пуштил потврда од факултет(бев запишана на нутриционизам) а оваа година се запишав на друг факултет прва година и ќе пуштам потврда од новиот факултет? Дали треба да ги извести во ZAV работодавецот дека сум го сменала факултетот?
Фала многу на одговор
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
59
Здраво да ве прашам дали би имало проблем во ZAV ако претходните две години си пуштил потврда од факултет(бев запишана на нутриционизам) а оваа година се запишав на друг факултет прва година и ќе пуштам потврда од новиот факултет? Дали треба да ги извести во ZAV работодавецот дека сум го сменала факултетот?
Фала многу на одговор
Здраво. Јас две години со ред работев како студент и двете години бев преку различен факултет. Така да нема проблем.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Ako ima nekoj da ponudi rabota vo Germanija i smestaj so bugarski pasos , dosega ne sum bil ako e nekoj zainteresiran za odenje pisete.
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
109
Поени од реакции
151
Koj e zainteresiran za rabota vo germanija isklucivo so eu dokumenti momentalno ima nedostatok na rabotnici
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
57
Imam dogovor kako pflege helfer pomosnik flege pomosnik negivatel

Za da apliciram za viza koe pole treba da go odberam? Kvalifikuvani rabotnici so priznato obrazovanie ili ?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.949
Поени од реакции
12.931
Imam dogovor kako pflege helfer pomosnik flege pomosnik negivatel

Za da apliciram za viza koe pole treba da go odberam? Kvalifikuvani rabotnici so priznato obrazovanie ili ?
Тоа за виза за работници од западен Балкан.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.276
Поени од реакции
1.488
Koj e zainteresiran za rabota vo germanija isklucivo so eu dokumenti momentalno ima nedostatok na rabotnici
Барем пиши им кои струки
Дали ќе обезбедиш смештај и колку
Кои се дополнителни трошоци
Што им нудиш
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
57
Pri apliciranje na viza so makedonski pasos vo ambasadata germanska so raboten dogovor kako pomosnik pflege ili neguvatel potrebno e da se odberi opcijata “ viza za kvaifikuvani rabotnici so priznato obrazovanie “, apliciranje za SINA KARTA - VIZA za ciraci, strucno sredno obrazovanie ili kako normalna rabotna viza, dokolku ima nekoj so iskustvo so taa rabota neka objasni. Kako i dokazot potvrda deka nema da se koristi licencata vo rabotni aktivnosti za pomosnik neguvatel ne mi e jasna. Zatoa sto toa go pisuva vo samiot dogovor. Ako nekoj znae kakva e taa potvrda ili ima blanko neka pisi. I uste edno prasanje za vozackata makedonska vo keln, bonn, leverkuzen dali e veke priznata? Vi blagodaram[DOUBLEPOST=1553613515][/DOUBLEPOST]
Тоа за виза за работници од западен Балкан.

da no pri zakazuvanje na temrin ima>

vizi za sina karta - kvalificirani rbotnicni, ciraci, sredno strucno obrazovanie , eu stipendii studii, viza za plava karta

viza za semejstvoto clenovi na semejstvo

viza za rabota

viza za kvalificirani rabotnici so veke priznato obraznovanie vo germanija

toa ne mi e jasno .
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
5E7F1A05-A4EE-49A6-8037-B974C9A9769B.jpeg 560527A4-FA5C-4129-8367-499E9E620CE2.jpeg
Ако може помош околу овие прашања во формуларот, ви благодарам. Инаку прв пат ќе аплицирам за работна виза...
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
57
ZDravo decki

vo odnos na dokumentite koi mi se potrebni pri terminot za viza aplikacija ( pomosnik neguvatel ) ne mi se jasni ovie poddtocki nekoj ako moze da mi gi prati formularite ako gi ima>

1. При поднесување на барање секогаш треба да се поднесат следниве документи:  2 формулари, читливо и целосно пополнети на германски јазик и своерачно потпишани (со латинични букви)

2.  потврда од работодавачот дека помошникот негувател/болничар не се вработува за извршување на активности за кои е потребна лиценца за извршување на професијата, во оригинал и 2 копии

osobeno prvata tocka kade da go najdam toj formular ? ako go ima nekoj da mi go prati najverojatno e nekoj univerzalen ili ovoj pogore ?

Прегледај го приврзокот 206746 Прегледај го приврзокот 206745
Ако може помош околу овие прашања во формуларот, ви благодарам. Инаку прв пат ќе аплицирам за работна виза...

ako moze da mi go pratis komplet formularot ili link od kade da go najdam Fala
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Zdravo, so studentska viza dobiv rabota vo Germanija no nemam obezbedeno prestoj. Dali e mozno da se prestojuva vo studentski dom? Imam slusnato deka nekoj prestojuvale vo studetski dom bilo poeftino taka nesto.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
7
Поени од реакции
2
Здраво , ме интерсира за студенска виза вадење од амбасадата во Скопје ,кој е процесот , кои документи се потребни и искуство на некој што вадел , дали лесно даваат ,дали има интервју и што прашуваат најчесто и сл. Ви благодарам
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
16
Поени од реакции
5
Здраво ова година прв пат ќе одам Германија за работа па сакам да прашам дали некој знае колку е платата за собарка во хотел и дали јадење ти даваат од хотелот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom