Работа во Германија

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
На што спаднавме ние македонците поради нашите крадливи и неспособни политичари и поради измеќарскиот менталитет на нашиов народ билдан 5 века под турско,се изнасмејав на ова ама вистината е таа,криво ми е што е вака ама тоа е тоа! Златни млади деца одат во Германија да измеќаруваат,ама логиката е подобро измеќар во Германија отколку преживувач во Македонија
А што,срамота ли е да се работи,па макар и чистач? Некој има амбиции да биде директор,некој шофер,некој моментално во таа професија бара егзистенција.Не сите се виоко квалификувани и талентирани да се грабаат за високи позиции.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Македонија си е Македонија, никој не сака да си ги остави родителите и не му е воопшто мило 2000км да биди од дома ама сите се бориме за подобро утре, сите си имаме некои цели за кои што нашава сегашна политика не ни дозволува да си ги оствариме, само не уназадуваат со секакви нешта, еве јас сум од село и ќе прочитам коментари како селата се празни, па нормално дека ќе биди така кога сите вложуваат во земјоделие и не им се враќа на никаков начин, буквално платата ти е како да работиш во некој fast-food за 15000денари, а си работел едно 100пати повеќе од него (Секоја чест секому, секоја работа е тешка на свој начин), но неспоредливо е да работиш цела година по 15-16 саати на ден, за на крај да земиш 3000евра годишно, да размислуваш за влогови, да испланираш да вработиш и ти луѓе кои што би ти помогнале во работата итн.
Па имаш ризици од суши, елементарни непогоди и триста чуда, додека кога си вработен кај некој друг, од толку до толку и си заминав јас.

Цела поента на муабетот погоре е дека нашата работа овде не е воопшто ценета, вие што зборувате дека не треба да си одиме итн итн. или не сте работеле каде што сте биле понижени или пак мило ми е ако е така, си имате наследство од родителите.
Во нашава држава сме најмногу понижени, јас незнам колку би можело повеќе од ова. :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Па мора да бидеш флексибилен пријателе,хехе
Некогаш ќе дискутираш со мали и плитки луѓе,тоа е нормално во денешно време,нема шанси само да дискутираш за идеи и настани :pos:
Оoo, извини.
Не знаев дека си на пауза од вообичаениот Ајнштајн моуд и дискусиите за теоријата на релативноста.

Ќе внимавам повеќе следен пат.
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
7
Zdravo na site, mozebi ovde ke mi e srekjata da najdam informacii.

Mi treba B2 test germanski (TELC ili Goete) za da se zapisam fakultet. Momentalno sum A2.
Imam slusnato deka moze originalen test da se kupi vo makedonija, samo treba da znaes lugje. Dali moze da mi kaze nekoj dali ima iskustvo i dali ova e vistina?

Fakultetot e poveke na angliski, taka da germanskiot test e samo za formalnost. Kako i da e, nema da stignam da polozam na vreme. Ako nekoj znae da me upati nekade ke bidam mnogu blagodaren i se nadevam deka nema da mi sudite na postot.

fala odnapred
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
pozdrav do vas luge,samo edno prasane,dali nekoj ot vas tuka gi posedil agenciive vo skopje,me interesira sto rabota nudat za nadvor i koj kriteriumi gi imaat pa makar i sezonska da e?!fala vi na odgovor pozdrav
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.823
Поени од реакции
7.118
Zdravo na site, mozebi ovde ke mi e srekjata da najdam informacii.

Mi treba B2 test germanski (TELC ili Goete) za da se zapisam fakultet. Momentalno sum A2.
Imam slusnato deka moze originalen test da se kupi vo makedonija, samo treba da znaes lugje. Dali moze da mi kaze nekoj dali ima iskustvo i dali ova e vistina?

Fakultetot e poveke na angliski, taka da germanskiot test e samo za formalnost. Kako i da e, nema da stignam da polozam na vreme. Ako nekoj znae da me upati nekade ke bidam mnogu blagodaren i se nadevam deka nema da mi sudite na postot.

fala odnapred
Тешко таа работа дека можи да купиш иако има муабети за во Тетово прогледувале низ прсти на полагањето но за институтот во Скопје никој да не те лажи да ти зема пари дека ќе те поминат по строго е таму да полагаш од колку во Германија шо значи да седниш да учиш на разни начини и методи поздрав и со среќа

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Тешко таа работа дека можи да купиш иако има муабети за во Тетово прогледувале низ прсти на полагањето но за институтот во Скопје никој да не те лажи да ти зема пари дека ќе те поминат по строго е таму да полагаш од колку во Германија шо значи да седниш да учиш на разни начини и методи поздрав и со среќа

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Тоа се само чаршиски муабети. Не прогледуваат низ прсти, ако мислиш на Институтот Гете. Ама дури и да го направат тоа, тебе ништо не ти вреди сертификатот во практична смисла. Затоа што таму треба да го зборуваш јазикот , а не да молчиш како муле. И тие ќе видат колку знаеш и ќе им биде сомнително тоа како си дошол до сертификатот, а не знаеш да бекнеш ништо.
 
Член од
22 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
Дали некој има искуство со ‘Venera Kemalovski Balkan Employment Service’ ?
Видов на фб дека бараат шофери со Ц категорија и дека може да аплицираат и лица со МКД пасош.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
Дали некој има искуство со ‘Venera Kemalovski Balkan Employment Service’ ?
Видов на фб дека бараат шофери со Ц категорија и дека може да аплицираат и лица со МКД пасош.
Непоштени играчи се, циганска работа. Сто пати ја затвараа и отвараа фирмата, не верувам дека сега пак работат чесно ама никој не може да ти каже сигурно, дека биле преваранти тоа ти гарантирам.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Дали некој има искуство со ‘Venera Kemalovski Balkan Employment Service’ ?
Видов на фб дека бараат шофери со Ц категорија и дека може да аплицираат и лица со МКД пасош.
Превара. Подалеку.
 
Член од
9 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имав термин 10 Март во амбасада и уште немам никаков одговор. Ке ве молам некој ако знае колку време се чека за одговор. Гледам на форумов сите што земале виза многу брзо добиле одговор од амбасада. Ве молам за одговор.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Имав термин 10 Март во амбасада и уште немам никаков одговор. Ке ве молам некој ако знае колку време се чека за одговор. Гледам на форумов сите што земале виза многу брзо добиле одговор од амбасада. Ве молам за одговор.
10 Mart koja godina? Momentalno samo familijarno viza izdavaat, I viza za kvalifikuvani kadri, taka da na koj osnov apliciravte vie? Bi bilo dobro da podiskutirame pozz I sekoe dobro
 
Член од
24 мај 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo Baram rabota vo Germanija so Bugarski pasos sum 25 godini imam iskustvo vo vodovod kanalicacija parno greenje i solarni sistemi Citam proekti i vadam predmeri za objekti Ako ima nekoj da pomogne neka mi pise ovde ili na mail: filece2000@gmail.com
Odnapred blagodaram
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.861
Поени од реакции
34.902
Zdravo Baram rabota vo Germanija so Bugarski pasos sum 25 godini imam iskustvo vo vodovod kanalicacija parno greenje i solarni sistemi Citam proekti i vadam predmeri za objekti Ako ima nekoj da pomogne neka mi pise ovde ili na mail: filece2000@gmail.com
Odnapred blagodaram
Најди некој да ти помогне да дојдеш до Германија, со овие квалификации ќе најдеш работа за неколку денови овде. Пријател/роднина да те прифати на месец дена би било идеално, додека потпишаш работен договор, најдеш стан и средиш останати административни процеси.

Како си со германскиот?
 
Член од
6 март 2019
Мислења
389
Поени од реакции
589
Здраво. Како најлесно, најбрзо, најбезболно (без многу малтретирање) да пратам пари од Германија во Македонија ? Имам сметка во Шпаркасе, ако игра некаква улога. Во Македонија парите треба да стигнат на трансакциска сметка. Од овде кои ми се опциите ? Фала
western union? Преку апп можеш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom