Работа во Авганистан

Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Ajde de a najnoviot slucaj pred 2-3 meseca mislam bese Kumanovec sto prevezuval vojnici napadnat vo Avganistan od talibanci mislam deka bese ranet ..
A sto pijat brufeni da se stabiliziraat od zracenje gazdata kaj kogo rabotev piese po 2 brufeni kako da ne e nisto ,mojot drugar isto taka mi prizna deka piel dodeka bil tamu brufen...ova e jak lek da se pie tuku taka
Nikoj ne dava tuku taka visoka plata i ti go znaes toa
Vidi, jas bev dolgo vreme... znaci ni lekovi mi davale ni nisto, nastinav nekolku pati, mi vika pij voda... te boli noga vika pij voda... taka da za lekovi cudno mi e toa... zavisi koja firma, ako e KBR, tesko, ako e FLUOR ili DYNACORP moze nesto da ima.... nie primavme vakcini vo Houston i posle 2 godini vo baza za hepatitis b i uste edna,,, i tolku bese....
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
238
Поени од реакции
201
Da ne znae nekoj dali se uste raboti ofisot na DynCorp u Skopje?
 
Член од
25 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Imate li nekoja informacija okolu novi regrutiranja na KBR, Fluor, DynCorp od Makedonija????
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Член од
19 октомври 2012
Мислења
238
Поени од реакции
201
Јас разбрав дека иако нема отворена канцеларија на DynCorp во Скопје, може да се аплицира и да се добие позиција. Имено, канцеларијата во Сараево е сеуште функционална и има вработени регрутери. Интервјуто се прави по телефон или скајп, потоа се подготвуваат документи и се праќаат преку е меил.

Повеќе информации на http://slobodni.net/t2224/
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Во ред а имајќи предвид дека и Советите десет години експериментира, америве Сега па и тонажата на Осиромашен ураниум употребен, ме интересира дали ќе се ИСПЛАТИ???

Мислам колку процентуално после 1 до Х годиони добие канцер било на тироидна,на крвта, дробовите, а пак ако не добие(јеереесс) тогаш ќе добие наследство смуѓ фикус, наследство кое ите како влече средства, останува да видиме.
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Во ред а имајќи предвид дека и Советите десет години експериментира, америве Сега па и тонажата на Осиромашен ураниум употребен, ме интересира дали ќе се ИСПЛАТИ???

Мислам колку процентуално после 1 до Х годиони добие канцер било на тироидна,на крвта, дробовите, а пак ако не добие(јеереесс) тогаш ќе добие наследство смуѓ фикус, наследство кое ите како влече средства, останува да видиме.
Ова е лично твое мислење или имаш извор од некое научно истражување??? Имав колеги кои работеа во Ирак и Авганистан по 10 год, некои и сеуште работат и немам слушнато дека некој има заболено од рак или дека имаат дефектни деца. Јас колку знам за овие 10 год нема ниту еден загинат македонец во овие земји кои заминаа преку КБР Флуор или Дајнкорп чисто за пример додека работев во Македонија во фирма за челични конструкции дваица работници го загубија животот а неможам да набројам колку се осакатија за цел живот и тоа со 300 вработени а во Ирак и Авганистан има околу 10 000???? Ја колку се сеќавам на косово се фрлија еден куп бомби со осиромашен ураниум на површина што незнам колку е помала од Ирак и Авганистан и колку само луѓе умираат од рак во Македонија што немаат стапнато во овие држави???
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.399
Би сакал повеќе струки.... сигурно не бараат само механичари.
Епа таа ти е најбарана таму.
Со средно школо, и без јаки врски преку агенцијата што идеш, тешко да најдеш друга работа, а да не е механичарство.;)
 
2

~2A

Гостин
Епа таа ти е најбарана таму.
Со средно школо, и без јаки врски преку агенцијата што идеш, тешко да најдеш друга работа, а да не е механичарство.;)
Не сум се запишал таму за жал, планирам да одам на факултет или да завршам некој курс(еви) за некоја струка па некако ако можи да се протнам да си го остам здравјето во Авганистан.
Иначе ќе завршам средно трговско... што значи и не е некој занает...
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.399
Не сум се запишал таму за жал, планирам да одам на факултет или да завршам некој курс(еви) за некоја струка па некако ако можи да се протнам да си го остам здравјето во Авганистан.
Иначе ќе завршам средно трговско... што значи и не е некој занает...
Мој совет ти е, да научиш занает со клими, да ги сервисираш и тако даље, ретки се тие во Авганистан што го работат тоа. За тоа имаш работа колку сакаш...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
26.464
Поени од реакции
44.565
http://www.fluor.com/pages/default.aspx Пробај со овие,преку нив половина Куманово е отидено на "печалба".Ако пријателот твој навистина работи во кујна и лупи компири за американските маринци,тогаш од потврдени извори ти кажувам дека платата му е фиксно 2600 $,плус се му е обезбедено,храна,интернет итн.Базите се супер обезбедени со "тешка артилерија",едина опасност била ако те гаѓаат со минобацачи,тогаш имало некој радар кој ги ловел гранатите и имаш 15-20 секунди да истрчаш до подземниот бункер,така да рачунај ако си во клозет(на сред база е),може ќе ти се случи и да трчаш на гаќи до бункерот.Инаку,платата ти стига во банка и тоа во твојот матичен град,на посебна сметка.И тоа е проверено,така да мое мислење е ако не си женет,немаш др.можности за заработка, и си поприлично храбар и авантуристички тип,одма да се пријавиш,се исплаќа.Поздрав :smir:

Брат :pos: , некој много те излжаја... нема никакв радар за минобацачи...
Радар ти е кд ке гу чуеш дека прелетела преко тебе граната, или па ако не гу чуеш, кд ке падне пред тебе, тга експлозија ти е радар....
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.097
инфо од КАФ, она што ефтините балканци го работеа,сега го работат азијати за упола плата.сестра ми вика дека како му завршува договор на балканец,така го праќаат дома и носат азијат за упола договор.башка што афган полека се затвара во секој поглед. а за радарот против минофрлачи,научна фантастика.флуор е потешко да влезеш,поголеми плати и почесто се оди дома на платен одмор,ама затоа па построго е.
дајнкорп,полесно се влага,помали плати,еден платен одмор во 12 месеци,ама па полабаво им е на работа.а тоа прави голема разлика ако си секој ден по 13/14 саати на работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom