Работа во Авганистан

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
А овде ако седиш не си озрачен од бомбардирањето од 1999? Какви се вакцини таму примаш немаш гајле за цел живот си заштитен, а не болести да фатиш, кој ти вади памет живти бога. Не ти дошол зор и немаш мака да фатиш света од овде инаку не би наоѓал причини да не идеш. Ако ти е така судено и овде ќе те снајде некоја беља. Повеќето што испогинаа се оние кои изнакупуваа мотори, автомобили па летаат пијани и ете ти беља. Пола куманово е таму, и мислам дека дечково од пред некоја недела е прв случај на некоја посериозна повреда таму по базите. Се наполнија луѓето со пари и алал нека им се си работат чесно, процвета куманово од нив, се инвестира во станови, згради, дуќани, ако се чекаше на политичариве ќе си умреше градот/народот.
Aj neka e taka koga rabotev citam po vesnicite deka vo Irak vo toj i toj grad ( mislam bese Basra)skoro sekoj treti zitel ima rak dobieno od radijacijata doadja eden decko i pocnuvame komunikacija deka e vo Irak bas vo toj grad znaes sto mu rekov alal da ti se parite sto gi pecali iskreno i mene mi e zal mlad decko strasno navistina strasno ...
Na kogo ne mu trebaat pari pa zar samo ako imas maka moras da ides da pecalis jas znam decko ostava rabota vo bolnica doktor i odi tamu drug ostava rabota kako strazar i odi tamu bezbroj slucai
Da ova si vo pravo Kumanovo zivee od Avganistanci Iracani ..
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
239
Поени од реакции
201
Aj neka e taka koga rabotev citam po vesnicite deka vo Irak vo toj i toj grad ( mislam bese Basra)skoro sekoj treti zitel ima rak dobieno od radijacijata doadja eden decko i pocnuvame komunikacija deka e vo Irak bas vo toj grad znaes sto mu rekov alal da ti se parite sto gi pecali iskreno i mene mi e zal mlad decko strasno navistina strasno ...
Na kogo ne mu trebaat pari pa zar samo ako imas maka moras da ides da pecalis jas znam decko ostava rabota vo bolnica doktor i odi tamu drug ostava rabota kako strazar i odi tamu bezbroj slucai
Da ova si vo pravo Kumanovo zivee od Avganistanci Iracani ..
Da bese taka, dosega tie sto se na rabota tamu i oni ke imaa rak, posto mnogu jaka radijacijata stom za kratko vreme zema zamav bolesta ... Nema vrska ova druze... jas nemam procitano studija kade se potvrduva povrzanosta na radijacija so razvoj na kancerogeni bolesti. Prasaj lekari ke ti kazat... I da se pojavi rak kaj nekoj, nema potvrda deka go "zarabotil" tamu. Moe genetski da e ...

Za izgubeni race, noze, za smrt.. plakjaat. Imas 24/7 zivotno osiguruvanje na 50.000 dolari. Znaci vo slucaj na smrt semejstvoto dobiva 50.000. Vo slucaj na gubenje na ekstremiteti, bolesti, povredi, dobivas osteta ... Plus ti plakjaat okolu 66% od platata dodeka si doma na boleduvanje.

Alal parite.. DA. Posteno rabotis, posteno zarabotuvas. Mesecno po 5000, za dve godini imas okolu 100.000 ( nesto se i trosi jbg) Znaes koga ke zarabotis ovde tolku na posten nacin? Nikogas, osven ako ne si od direktorite vo telekom i farmacevtskite kompanii.

p.s. pozdrav do site, prv post :vozbud:
 
Член од
23 април 2012
Мислења
107
Поени од реакции
37
Може ли некој да казе начин како да се отиде на работа во афганистан или ирак
 

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
82
Поени од реакции
50
Начин-правиш добро цв и аплицираш на fluor.com и чекаш да ти се јават, и после ако имаш среќа ќе те викнат. А друг начин не знам, имаше некои регрутери што водеа, преку врски сакам да кажам и/или за пари, ама сега не смееат толку оти страв им е, после неколку случувања што ги искодошиле. Инаку, сум сллушнала дека може да те однесат и од прва плата да платиш, ама некои викаат дека тие луѓе што носат така, само аплицираат од дома во твое име, и на среќа ако те викнат, демек немало врска. Тешко е и да најдеш таков што ќе ти каже дека носи, оти се кријат и страв им е. А според мене ти можеш да најдеш некој да ти направи добро цв, 3 години искуство минимум во одредена област што аплицираш, и само за тоа ќе си аплицираш до крај, и ако имаш среќа да чекаш да те викнат. А, и добро познавање на англиски ти е пресудно, пошто враќаат од интервју доколку не знаеш. Поздрав и среќно.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Da bese taka, dosega tie sto se na rabota tamu i oni ke imaa rak, posto mnogu jaka radijacijata stom za kratko vreme zema zamav bolesta ... Nema vrska ova druze... jas nemam procitano studija kade se potvrduva povrzanosta na radijacija so razvoj na kancerogeni bolesti. Prasaj lekari ke ti kazat... I da se pojavi rak kaj nekoj, nema potvrda deka go "zarabotil" tamu. Moe genetski da e ...

Za izgubeni race, noze, za smrt.. plakjaat. Imas 24/7 zivotno osiguruvanje na 50.000 dolari. Znaci vo slucaj na smrt semejstvoto dobiva 50.000. Vo slucaj na gubenje na ekstremiteti, bolesti, povredi, dobivas osteta ... Plus ti plakjaat okolu 66% od platata dodeka si doma na boleduvanje.

Alal parite.. DA. Posteno rabotis, posteno zarabotuvas. Mesecno po 5000, za dve godini imas okolu 100.000 ( nesto se i trosi jbg) Znaes koga ke zarabotis ovde tolku na posten nacin? Nikogas, osven ako ne si od direktorite vo telekom i farmacevtskite kompanii.

p.s. pozdrav do site, prv post :vozbud:
a zosto na decko sto mu se pojavuva alergija na race ne go pustaat pak da raboti tamu i nemoze da otide
Zosto ne otidat onie od Belgija Svajcarija Ceska pa 5000 dolari e jaka plata i za niv ..Zosto tebe ti placaat 5000 dolari a ima mnogu siromasni vo Amerika zosto niv ne gi soberat da rabotat tamu..
Da vo pravo si nikogas nema da zarabotis ovde 5000 dolari ama ti ne gi gledas posledicite zboruvas samo za dobrata strana na medalot ajde kazi tie tvoi kolegi kolku se imaa rastaveno od zena decata rastat bez roditeli skoro i neznae koj mu e tatko .. vo Kumanovo e strasno kolku se imaa razebano nivnite zeni sekoj den skantal koja zena ce go ceka mazot 4-5 godini toj da zaraboti retki slucai
Mnogu pomalku ce imase razvodi da bea so familijata
Da si mlad bez familija e drugo.. drugo e da imas familija
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
239
Поени од реакции
201
Aj po red.

Deckoto so alergija e poseben slucaj. Ima uslovi pod koi moze da se odi i ako imas nesto sto ne treba da imas (bolest) nema da odis.

Belgija, Svajcarija, i dr. zapadno-evropski drzavi... nemaat pojma za rabota na LOGCAP vo Avganistan. Lugjeto od Makedonija (Skopje) pola ne znaat sto e rabotata, a ne pa ovie. I da znaat, za niv ne e mnogu 5000 dolari, ne zaebavaj. Ne ima se isplati rizikot (voena zona).

Kolku se imaat razvedeno... posebna prica druze. Ako nesto ne ti stima u brakot, zenata ke te vara i da si tuka i da si tamu. I ti isto. Dali ke ima razvod e sosema druga prikazna.

Rasnenje deca bez tatko, majka (bidejkji i zeni odat) e rizik sto go imas u glava uste pred da trgnes. Ako ne ti se ostavaat decata (vprocem na kogo mu se ostavaat) ne idi. Ama na nekogo mu e epten rabotata "noz do koska" i ako mu se ukaze prilika, sigurno nema da ja ispusti.

Normalno deka na decata sto idat (po 19 -20 godini) im e polesno. Ne mislat mnogu, nemaat zena deca. Ama i da imas, sigurno ke razmislis prvo vo sto se vpustas... Vozrasen si, kalkuliras so site rizici i pridobivki i resavas. Koga vekje si resil, nikoj drug ne ti e kriv. Nikoj nikogo ne tera so sila da odi.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
939
Од колку до колку е границата за години да се отиде на работа во Авганистан?
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
239
Поени од реакции
201
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Аплицирав онлајн,сега ми бараат да им прикачам папирологија, дали можам само да ги прикачам документите или морам да ги преведам или тоа ке ми го побараат кога ке дојдат тука?
И дали знае некој кога треба да дојдат во Палас од Флуор

Флуор е при крај сите помали бази се затвараат. Побарај си среќа во некоја др фирма поубаво, зашто до април мај и готово
А документите треба да ти се на Англиски, нормално за било која Американска фирма
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
A da napises nesto za bolesti za toa dali ima nekoj izgubeno raka, noga pa potoa dali ti placaat ako pogines pa kolku ste ozraceni od bombite sto gi frlaa kako vo Kosovo toa nikoj ne go pisuva
Види има и тоа, ама тоа се дешава само во одредени бази, и гинат војници, јас додека бев таму, немав слушнато дека балканец загинал од бомба или напад. Гинеа војниците, цивилите во градовите... ова се бази затворени... Иначе имаше луѓе што работеа таму, па кога доагаа дома на одмор, тука загинаа од сообракајки и слично. Така да ако е пишано пишано е...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Види има и тоа, ама тоа се дешава само во одредени бази, и гинат војници, јас додека бев таму, немав слушнато дека балканец загинал од бомба или напад. Гинеа војниците, цивилите во градовите... ова се бази затворени... Иначе имаше луѓе што работеа таму, па кога доагаа дома на одмор, тука загинаа од сообракајки и слично. Така да ако е пишано пишано е...
Ajde de a najnoviot slucaj pred 2-3 meseca mislam bese Kumanovec sto prevezuval vojnici napadnat vo Avganistan od talibanci mislam deka bese ranet ..
A sto pijat brufeni da se stabiliziraat od zracenje gazdata kaj kogo rabotev piese po 2 brufeni kako da ne e nisto ,mojot drugar isto taka mi prizna deka piel dodeka bil tamu brufen...ova e jak lek da se pie tuku taka
Nikoj ne dava tuku taka visoka plata i ti go znaes toa
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
239
Поени од реакции
201
Ajde de a najnoviot slucaj pred 2-3 meseca mislam bese Kumanovec sto prevezuval vojnici napadnat vo Avganistan od talibanci mislam deka bese ranet ..
A sto pijat brufeni da se stabiliziraat od zracenje gazdata kaj kogo rabotev piese po 2 brufeni kako da ne e nisto ,mojot drugar isto taka mi prizna deka piel dodeka bil tamu brufen...ova e jak lek da se pie tuku taka
Nikoj ne dava tuku taka visoka plata i ti go znaes toa
Brufen jak lek??? :pos:

Aj konsultiraj nekoj lekar, molim te! Ibuprofen (brufen, motrin) e po-ne-steten lek i od analgin! Nemas pojma sto zboris :facepalm:
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.413
Поени од реакции
740
Brufen jak lek??? :pos:

Aj konsultiraj nekoj lekar, molim te! Ibuprofen (brufen, motrin) e po-ne-steten lek i od analgin! Nemas pojma sto zboris :facepalm:
Точно.
Камо среќа да ги имате овдека овие американски ефикасни лекови како нонаспирин, ибупрофен, и сирупите/капсулите nyquil i dayquil за настинка, грип, главоболка и сл. Овдека се труеме со секакви лекови кои се забранети по европа(пример вентор).
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Ajde de a najnoviot slucaj pred 2-3 meseca mislam bese Kumanovec sto prevezuval vojnici napadnat vo Avganistan od talibanci mislam deka bese ranet ..
A sto pijat brufeni da se stabiliziraat od zracenje gazdata kaj kogo rabotev piese po 2 brufeni kako da ne e nisto ,mojot drugar isto taka mi prizna deka piel dodeka bil tamu brufen...ova e jak lek da se pie tuku taka
Nikoj ne dava tuku taka visoka plata i ti go znaes toa

A во Македонија многу високи плати, и никој не пие лекови....нека не се шират дезинформации и превртува вистината

Колку антидепресиви се пијат само годишно,...??!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom