Работа во Авганистан

Член од
18 февруари 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Ова е мојата прва тема на кајгана. Пред некој ден на оглас најдов број, контакт за работа во Авганистан. Имам еден пријател кој работи таму, како шеф на кујна. Ама се немам видено со него веќе 7месеци. Добро е платен па сакав повеќе да се информирам за таа работа, па се јавив на бројов. Човеков толку брзо зборуваше што збор не го разбрав. Пробав некако да се разбериме, но без успех. Се што разбрав е дека се ти е платено. Па им пишав на нивната емаил адреса. Се нарекуваат International Managing Corporation не најдов ни веб страна ни ништо. Прашав за информации. Но добив емаил дека треба CV да им пратам на англиски.
Мене ми требаат информации. Е сега ве прашувам вас, ако некој знае. Како е работава, што се е потребно за таму. Каде се работи и такви слични информации. А јас ќе пробувам некако да се разберам со чоеков :D Поздрав
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
mozes da probas na www.kbr.com eden moj drugar bese preku taa agencija.
apliciras preku nea,potoa ima nekoe intervju mislam
ima mnogu od kumanovo sto se tamu probaj da najdes nekoj kumanovec
i mislam deka platite se dosta namaleni,informiraj se dobro
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Здраво на сите. Ова е мојата прва тема на кајгана. Пред некој ден на оглас најдов број, контакт за работа во Авганистан. Имам еден пријател кој работи таму, како шеф на кујна. Ама се немам видено со него веќе 7месеци. Добро е платен па сакав повеќе да се информирам за таа работа, па се јавив на бројов. Човеков толку брзо зборуваше што збор не го разбрав. Пробав некако да се разбериме, но без успех. Се што разбрав е дека се ти е платено. Па им пишав на нивната емаил адреса. Се нарекуваат International Managing Corporation не најдов ни веб страна ни ништо. Прашав за информации. Но добив емаил дека треба CV да им пратам на англиски.
Мене ми требаат информации. Е сега ве прашувам вас, ако некој знае. Како е работава, што се е потребно за таму. Каде се работи и такви слични информации. А јас ќе пробувам некако да се разберам со чоеков :D Поздрав
Ne te razbrav dobro, agencijata kade se naogja tuka li vo makedonija ili nekade na strana.

Daj postiraj tel broj ke se javam i jas ke probame da se razbereme so brziot covek, iskreno sum zainteresiran i jas za vakva rabota.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
agencijata ne e od tuka,otvori ke vidis,megutoa mislam deka prvo te kontaktiraat a posle izvesen period doagaat vo skopje i vrsat intervjua,a se aplicira preku nivnata web strana
Linux, da ne zboruvam na pamet ke se vidam utre ili vo vtornik so drugarot i ke te informiram za se.
inaku drugarot bese epten zadovolen,bese cetiri meseci i potoa ne otide zatoa sto i tuka ima relativno dobar biznis
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Ok vidi soberi kolku mozes poveke informacii pa pisi.

Jas iskreno sum zainteresiran.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Бројот е 071 236 723. Моментално сум нешто зафатен, па не истражувам повеќе. Ако се информирате повеќе, пишете. За тоа кај се најдува агенцијата појма немам. Не најдов никакво инфо на интернет. Но ако бараат CV на англиски, мора да не е од овде. Види, јависе....поздрав
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
4
Бројот е 071 236 723. Моментално сум нешто зафатен, па не истражувам повеќе. Ако се информирате повеќе, пишете. За тоа кај се најдува агенцијата појма немам. Не најдов никакво инфо на интернет. Но ако бараат CV на англиски, мора да не е од овде. Види, јависе....поздрав
секој ден гледаме на тв за такви преваранти и разни агенции кои нудат работа на секаде, ама за ирак и авганистан не се иде така преку секој, јас ке го побарам тој „агент“ и ке го прашам некои работи да видам што ќе ми каже, пошто јас сум минал низ такви агенции додека отидов на брод, сега сум тука и пред една недела аплицирав за авганистан ама прво добро се информирав преку пријатели и од куманово и од АРМ сите што биле и во ирак и во авганистан. од сите добив исти одговор: се иде преку KBR, аплицираш на интернет и чекаш. кога ќе има доволно кандидати за тие позиции што им треба, ќе ти одговорат по меил, ќе организираат интервју, ќе ти закажат и ако пројдеш после идеш во хјустон,тексас на лекарски и некои други подготовки и тоа е. е сега сите документи ти се на англиски, исто и интервјуто и англискиот е еден од предусловите за да те примат, нормално, нели сите го знаат тоа да не се правам многу...само што сите викат дека и платите биле многу намалени во однос на почетокот кога се одело. ме интересира што има да понуди тој агент, ќе го барам и ќе пишам.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
drugarot moj sto trebase da mi kaze nesto okolu taa rabota ovie denovi ne bese tuka,mu pisav poraka vecer treba da se cueme i ke pisam sto ke mi kaze.
pred skoro mesec dena mi kazuvase deka koga povtorno apliciral mu se javile i mu ponudile plata od 2800 dolari,toj ne prifatil,inaku okolu angliskiot,ne treba epten da go vladees,znam drugarot kolku znae,bitno e da znaes da se razberes
ke pisam vecer pokonkretno
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.017
деца , ако е за толку пари (2800) малку е за таму , може некој ќе си рече ама многу повеќе од од ич , но не е така малку е за тој пекол таму. една друга идеја српски фирми праќаат луѓе во либија на нафтени полиња , но со знаење на некој занат (механичар , машинист и др.)платите се приближно како тие ама таму не се пука барем.исто во египет се бараа такви работници па пробајте може ке најдете некаков начин да ги контактирате
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
15
деца , ако е за толку пари (2800) малку е за таму , може некој ќе си рече ама многу повеќе од од ич , но не е така малку е за тој пекол таму. една друга идеја српски фирми праќаат луѓе во либија на нафтени полиња , но со знаење на некој занат (механичар , машинист и др.)платите се приближно како тие ама таму не се пука барем.исто во египет се бараа такви работници па пробајте може ке најдете некаков начин да ги контактирате
секоја чест братче :D:D а на нафтена платформа не е опасно??па не е опасно...веднаш штом ќе отидеш знаеш дека ќе живееш до 45 година од својот живот...максимум...па какви се гасови и отрови се испуштаат со вадење на таа нафта..ехх ех...
инаку најдобра и најфер(нема да те поебе) фирма за во ирак,авганистан е КБР...правис CV те повикуваат на разговор...примел си се пријавил како водоинсталатер...те прашуваат прашања околу таа струка и ако те бива одиш ако не не одиш...инаку најлесен начин за да отидеш таму е да се пријавиш како одржувач на регенаратори...знаете и самите дека таму нема струја...се е на регенератори и имаат преголема потреба од нив...али пред да се пријавиш прво земи некоја книга за регенаратори...читај читај....ептен проста работа е и брзо ќе научиш...за работа сега плаќаат од 2-3 000 до 4-5 ...зависи каква работа ќе одбереш....и со тек на време те унапредуваат...и добиваш поголема плата...работата не е толку опасна како што велат сите.....слушнат Ирак Авганистан и еееееееееее се гине таму...фала богу дека се гине..ама на улици..а во база со 20 метра зидови и со 10 метра дебелина...такви наредени 5-6 во радиус од 1 км...пред да влезеш во база...со ласери со сензори..при што ќе забележи ракета ја бута во секунда...неможе мува да пролета во било која база и да работиш....инаку во Куманово во 2005 година...пишуваше во сите дневни весници..пресметано по банките во куманово...уливот на девизи од ирак и авганистан е проценет на 300 000 000 годишно што значи дека сигурно таа бројка сега е над 500 милљони...затоа и денарот уште се држи на тоа ниво ...од ваквите наши печалбари..

што те интересира прашај...секој мој втор другар има или татко или брат во авганистан :D:D
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.017
секоја чест братче :D:D а на нафтена платформа не е опасно??па не е опасно...веднаш штом ќе отидеш знаеш дека ќе живееш до 45 година од својот живот...максимум...па какви се гасови и отрови се испуштаат со вадење на таа нафта..ехх ех...
инаку најдобра и најфер(нема да те поебе) фирма за во ирак,авганистан е КБР...правис CV те повикуваат на разговор...примел си се пријавил како водоинсталатер...те прашуваат прашања околу таа струка и ако те бива одиш ако не не одиш...инаку најлесен начин за да отидеш таму е да се пријавиш како одржувач на регенаратори...знаете и самите дека таму нема струја...се е на регенератори и имаат преголема потреба од нив...али пред да се пријавиш прво земи некоја книга за регенаратори...читај читај....ептен проста работа е и брзо ќе научиш...за работа сега плаќаат од 2-3 000 до 4-5 ...зависи каква работа ќе одбереш....и со тек на време те унапредуваат...и добиваш поголема плата...работата не е толку опасна како што велат сите.....слушнат Ирак Авганистан и еееееееееее се гине таму...фала богу дека се гине..ама на улици..а во база со 20 метра зидови и со 10 метра дебелина...такви наредени 5-6 во радиус од 1 км...пред да влезеш во база...со ласери со сензори..при што ќе забележи ракета ја бута во секунда...неможе мува да пролета во било која база и да работиш....инаку во Куманово во 2005 година...пишуваше во сите дневни весници..пресметано по банките во куманово...уливот на девизи од ирак и авганистан е проценет на 300 000 000 годишно што значи дека сигурно таа бројка сега е над 500 милљони...затоа и денарот уште се држи на тоа ниво ...од ваквите наши печалбари..

што те интересира прашај...секој мој втор другар има или татко или брат во авганистан :D:D
види ти ск брат! ја не кажа ништо около платформе тиќи за нафтени полиња беше збор . ке признаеш има разлика нели. а тој што викаш за авганистан и ирак ок нема ништо спорно кој како гледа на работу
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
има ли некој да даде информација како поминуваат таму заваруваци

јас планирам овие денови да аплицирам преку KBR
 

Alo 192

имам симпатија
Член од
7 октомври 2008
Мислења
353
Поени од реакции
11
Бројот е 071 236 723. Моментално сум нешто зафатен, па не истражувам повеќе. Ако се информирате повеќе, пишете. За тоа кај се најдува агенцијата појма немам. Не најдов никакво инфо на интернет. Но ако бараат CV на англиски, мора да не е од овде. Види, јависе....поздрав
Tипот се вика Ѓорѓи и е преварант
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Tипот се вика Ѓорѓи и е преварант
уф мори мајко овој е истиот оној кој имаше агенција за вработување ( неми текнува како се викаше) али имаше канцеларија во Кисела вода кај рампа, две сопчиња,во првото стар компјутерски монитор и дијаграми исцртани со маркер на хамер, земаше чланарина 300 денари и ветуваше вработувања во Скопје неколку пати јадеше ќотек,а во другата просторија ги носеше оние кој беа заентересирани зада одат во странство и добро ги дереше арно ама, му ги кршеа и прстите затоа неколку пати,иначе типов збори ко навиен предходно научен текст и ако го прекинеш даго прашаш нешто особено ако се работи за, какви гаранции дава се збунува и почнува од почеток:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom