Работа во АМЦ и СЕТЕК

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Најголем проблем е незаинтересираноста на вработените во ваквите ланци. Кога ќе влезам да купам една работа, треба со уште три други да излезам пошто ме убедил продавачот дека се добри и ми требаат, а не со боринче да бараш некој низ продавницата само мислење да ти каже, не дај боже да ти каже нешто настрана од прашаното.

Али, тоа е зачаран круг, нив не им се работи пошто е ниска платата, газдите се ваљда свесни и не сакаат да даваат повисока на „неработници“ и си мислат дека сите следни нововработени ќе се такви и такамунатаму.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Секој млад човек што малку од малку се интересира за техника може да го работи ова, не ни мора факултет да има. За месец време има 90% од спецификациите да ги научи само од прашањата од купувачите кога ќе го гњават за тоа. Не викам дека е лесна работата, само не гледам потреба од некоја особена стручност да се работи, така да 300 евра е сосема прикладна плата.
Па не зборам за факултет. Сакам да кажам треба да вработиш луѓе што ги интересира тоа а не дебили, никој не знае спецификации за машини за перење нормално но ќе ги научи ако сака. А овие кај што сум идел некои освен ако не знаеш што ти треба благе везе нема што да ти препорача нешто да ти продаде. Нема никакви продавачки способности. Боље да имам двајца способни што знаат да продаваат и да ги плаќам по 500 евра него некои што не ги бива за 300.
" Значи ќе треба да го причекаме колегата да дојде за да провери дали го има тој производ на залиха, јас не знам што е тоа што го бараш " .

Ова беше одговорот на продавачката на касата во Сетек на Рузвелтова кога ја прашав дали имаат на залиха FTP мрежен кабел. Изгледа тој израз FTP ептен ја збуни госпоѓицата, бидејќи воопшто не и` спомнав FTP мрежен кабел, туку само FTP кабел.

И што мислите, колку време ќе и` треба за да ги научи техничките спецификации на FTP мрежен кабел за да знае што бара купувачот ?

Ваквите идиотизми немаат никакви допирни точки со интерес за техника или со познавање на спецификации за производот што го продава, туку имаат допирни точки со компетентноста за работната позиција.

Јас разбирам дека за работа во трафика единствена квалификација која треба да ја исполнува продавачот/продавачката е` да знае да разликува едни цигари од други, но и покрај масовната достапност на технологијата и глобализацијата, сепак и денес треба човек да има црпка за техника, односно да знае да разликува еден производ од друг производ, а не само да знае да внесе шифра за фискална сметка и да го спакува готовиот производ во кеса.

Вакви идиотски искуства сум ги имал со аматерски татини и мамини синови/ќерки, кои начекале работа во дуќанот на тате и/или на мама, но компаниите од типот на Сетек наводно се професионалци, или барем се` претставуваат себеси како такви.

Е па професионалци не демонстрираат онаков аматеризам како онаа нивна продавачка.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.585
" Значи ќе треба да го причекаме колегата да дојде за да провери дали го има тој производ на залиха, јас не знам што е тоа што го бараш " .

Ова беше одговорот на продавачката на касата во Сетек на Рузвелтова кога ја прашав дали имаат на залиха FTP мрежен кабел. Изгледа тој израз FTP ептен ја збуни госпоѓицата, бидејќи воопшто не и` спомнав FTP мрежен кабел, туку само FTP кабел.

И што мислите, колку време ќе и` треба за да ги научи техничките спецификации на FTP мрежен кабел за да знае што бара купувачот ?

Ваквите идиотизми немаат никакви допирни точки со интерес за техника или со познавање на спецификации за производот што го продава, туку имаат допирни точки со компетентноста за работната позиција.

Јас разбирам дека за работа во трафика единствена квалификација која треба да ја исполнува продавачот/продавачката е` да знае да разликува едни цигари од други, но и покрај масовната достапност на технологијата и глобализацијата, сепак и денес треба човек да има црпка за техника, односно да знае да разликува еден производ од друг производ, а не само да знае да внесе шифра за фискална сметка и да го спакува готовиот производ во кеса.

Вакви идиотски искуства сум ги имал со аматерски татини и мамини синови/ќерки, кои начекале работа во дуќанот на тате и/или на мама, но компаниите од типот на Сетек наводно се професионалци, или барем се` претставуваат себеси како такви.

Е па професионалци не демонстрираат онаков аматеризам како онаа нивна продавачка.
Не дека ја бранам но види ФТП дури на кирилица да го прочиташ изгледа збунувачки па не да го изговориш. Башка шо во овие големи маркети веќе почнува да се продава се и сешто па дури и велосипеди. Сигурен сум да појди некој и да му речи "имате ли МТБ велосипеди" ќе го гледаат бледо. Некогаш и купувачот доколку може треба да си побара подобро и поточно
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Најголем проблем е незаинтересираноста на вработените во ваквите ланци. Кога ќе влезам да купам една работа, треба со уште три други да излезам пошто ме убедил продавачот дека се добри и ми требаат, а не со боринче да бараш некој низ продавницата само мислење да ти каже, не дај боже да ти каже нешто настрана од прашаното.

Али, тоа е зачаран круг, нив не им се работи пошто е ниска платата, газдите се ваљда свесни и не сакаат да даваат повисока на „неработници“ и си мислат дека сите следни нововработени ќе се такви и такамунатаму.
Само на тој еден дечко со наочари во Сетек во ГТЦ му се работи за таа плата и политика која ја има Сетек. Заинтересиран и знае што да ти понуди. Секоја чест ако уште е таму.

Не е секој роден да биде продавач. Треба да знаеш да му понудиш на купувачот, да го убедиш, а тие што знаат како не одат да работат во Сетек и АМЦ.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Најголем проблем е незаинтересираноста на вработените во ваквите ланци. Кога ќе влезам да купам една работа, треба со уште три други да излезам пошто ме убедил продавачот дека се добри и ми требаат, а не со боринче да бараш некој низ продавницата само мислење да ти каже, не дај боже да ти каже нешто настрана од прашаното.

Али, тоа е зачаран круг, нив не им се работи пошто е ниска платата, газдите се ваљда свесни и не сакаат да даваат повисока на „неработници“ и си мислат дека сите следни нововработени ќе се такви и такамунатаму.
Neka davaat commission na sekoja prodazba pa ke vidis kako ke ucat vrabotenite site specifikacii. Neka e platata 15 iljadi ama so procent od prodazbi da se stiga do 20iljadi primer. A isto taka dodeka badzanaci i svatovi primaat vo firmi, nema da ima fajde
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.629
Поени од реакции
38.808
На нашиве колкава плата и да им даваш увек ќе бидат незадоволни. Не е толку до платата колку што е мрзлив овој народ. Истите ствари ги слушам од луѓе што земаат 60к и луѓе што земаат 12к исто срање.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Не дека ја бранам но види ФТП дури на кирилица да го прочиташ изгледа збунувачки па не да го изговориш. Башка шо во овие големи маркети веќе почнува да се продава се и сешто па дури и велосипеди. Сигурен сум да појди некој и да му речи "имате ли МТБ велосипеди" ќе го гледаат бледо. Некогаш и купувачот доколку може треба да си побара подобро и поточно
Се согласувам дека почетници би биле збунети, но момата воопшто не делуваше како вчера да ја вработиле.

Како што веќе спомнав, сум имал безброј такви примери за аматеризам со татини и мамини синови/ќерки, кои на прашања од типот "дали имате празни Dual Layer дискови", ми одговарале со "што е сега па тоа".

Но кога Сетек веќе одлучиле да глумат професионализам, тогаш не смеат да си дозволат ваков аматеризам.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.585
Се согласувам дека почетници би биле збунети, но момата воопшто не делуваше како вчера да ја вработиле.

Како што веќе спомнав, сум имал безброј такви примери за аматеризам со татини и мамини синови/ќерки, кои на прашања од типот "дали имате празни Dual Layer дискови", ми одговарале со "што е сега па тоа".

Но кога Сетек веќе одлучиле да глумат професионализам, тогаш не смеат да си дозволат ваков аматеризам.
Затоа хрватите убаво си прават, превод на секој збор и секој ќе знае. Ние сме заглавени негде помеѓу сакаме македонски зборови и користиме англицизми. Некој знае како се викаат на македонски, некој на англиски, некој сеуште користи германски изрази. Може да си правиш за истиот дел муабет и воопшто да не знаеш соговорникот што ти кажува
 
K

kicodarker

Гостин
Затоа хрватите убаво си прават, превод на секој збор и секој ќе знае. Ние сме заглавени негде помеѓу сакаме македонски зборови и користиме англицизми. Некој знае како се викаат на македонски, некој на англиски, некој сеуште користи германски изрази. Може да си правиш за истиот дел муабет и воопшто да не знаеш соговорникот што ти кажува
Ако земиш така да преведуваш наместо англицизми ќе треба да ставиш србизми бугаризми турцизми...
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.835
Поени од реакции
7.585
Немало ни Глаголица па некој ја измислил :)
http://www.mio.gov.mk/files/pdf/POIMNIK.pdf
тука имаше документ со почнати преводи но ете го тргнале...

отвори гугл транслејт на српски ќе видиш дека има опција да те разбери што зборуваш. Дали ние имаме таква опција? нормално дека не, кај нас сигурно Lady Gaga сеуште ја преведува како Миле Китич.

И не очекувајте дека и за 50 години во некој маркет Сетек или сличен на него ќе ве разберат што значи ФТП кабел. Не е се до вработените.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.913
Во продажби природно работите се да им направиш фиксна плата + процент од продажби, може да имаат одреден таргет за фиксната плата и се што е над тоа им даваш процент, не е логично да им дадеш ниска плата на место каде што едниот ти продава 50 производи, а за истата имаш теле кое не знае да продаде ни 2 производи месечно.
На нашиве колкава плата и да им даваш увек ќе бидат незадоволни. Не е толку до платата колку што е мрзлив овој народ. Истите ствари ги слушам од луѓе што земаат 60к и луѓе што земаат 12к исто срање.
До некаде си во право, ама без разлика на платата во фирмиве наши имаш друг проблем, те прима и те заборава, најмногу боли кога земаш Х плата и гледаш дека на месечно ниво на фирмата си и направил на пример 30 пати поголема сума од твојата плата, е во такви случаеви фирмата треба да биде фер и да ти даде бонус со кој ќе те мотивира за следниот пат да трчаш 1000 пати повеќе.
Човекот е суштество кое работи со мерливи вредности, т.е мора да има нешто што ќе му биде таргет, основен инстинт за преживување, ако успееш да фатиш антилопа-ќе јадеш, така и овде, ако се трудиш и извадиш повеќе од тоа - следува бонус.
Сум видел како фејкуваат таргети, сум видел како штимаат бројки, како фаќаат кривини али за се има лек, менаџерите се виновни во најголема мера во сите фирми и одделот за човечки ресурси, тие се две спреги кои треба да влијаат врз одлуките на газдата и мотивацијата на вработените, колку и да си зацртал газдата дека не сака да даде повеќе од 15 000 денари, ако имаш добар менаџер и добри човечки ресурси, може да го убедат на милион начини дека нештото ќе функционира каде каде повеќе ако сумата е поголема, а истовремено и ќе го мотивираат и обучат вработениот да продаде и најголема глупост на купувачот.
Само индијци и египјани за продажба, ликовите се раѓаат научени како да продаваат, а и колкава самодоверба имаат тоа е лудост.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
" Значи ќе треба да го причекаме колегата да дојде за да провери дали го има тој производ на залиха, јас не знам што е тоа што го бараш " .

Ова беше одговорот на продавачката на касата во Сетек на Рузвелтова кога ја прашав дали имаат на залиха FTP мрежен кабел. Изгледа тој израз FTP ептен ја збуни госпоѓицата, бидејќи воопшто не и` спомнав FTP мрежен кабел, туку само FTP кабел.

И што мислите, колку време ќе и` треба за да ги научи техничките спецификации на FTP мрежен кабел за да знае што бара купувачот ?

Ваквите идиотизми немаат никакви допирни точки со интерес за техника или со познавање на спецификации за производот што го продава, туку имаат допирни точки со компетентноста за работната позиција.

Јас разбирам дека за работа во трафика единствена квалификација која треба да ја исполнува продавачот/продавачката е` да знае да разликува едни цигари од други, но и покрај масовната достапност на технологијата и глобализацијата, сепак и денес треба човек да има црпка за техника, односно да знае да разликува еден производ од друг производ, а не само да знае да внесе шифра за фискална сметка и да го спакува готовиот производ во кеса.

Вакви идиотски искуства сум ги имал со аматерски татини и мамини синови/ќерки, кои начекале работа во дуќанот на тате и/или на мама, но компаниите од типот на Сетек наводно се професионалци, или барем се` претставуваат себеси како такви.

Е па професионалци не демонстрираат онаков аматеризам како онаа нивна продавачка.
Можеби продавачката им е вработена таму по друга основа,не по стручна основа,можеби е експертка по сексологија,ти текнало на тоа? хаха
А за она за FTP кабелот,па ако не знае што е тоа може да одглуми демек да провери дали го има на залиха а во меѓувреме ќе види на нет за каков кабел се работи и можеби ќе и текне кај се наоѓа во продавница и дали го има во магацинот,ама овие што ги примаат во Сетек се комедија од ликови(секоја чест на поретките исклучоци),и за вакви обични итроштини не им текнува а камоли за нешто посаглам
Автоматски споено мислење:

На нашиве колкава плата и да им даваш увек ќе бидат незадоволни. Не е толку до платата колку што е мрзлив овој народ. Истите ствари ги слушам од луѓе што земаат 60к и луѓе што земаат 12к исто срање.
Ма немој,а не се мрзливи кога одат на печалба во Германија а? Таму не се мрзливи а тука ептен се мрзливи,па батка за минималец кој сака да работи вредно и трудољубиво бе? На последниот оглас за работа во СЕТЕК(декември 2019) нудат почетна плата од 14.000 до максимум 18.000 ден. Па тоа е помалку од 100 ден. на час,повеќе на час земаат циганите кои берат тутун по полето(и ручек мора да им однесеш,почнале да се зезаат оти нема и цигани веќе за работа на поле)....Да скратам,во Македонија треба да се воведе минимална саатнина а не минимална плата,еве пр.со Сетек,неделно(сосе саботите) ќе имаш 48 работни часови,така? По 120 ден.минимум законски на час тоа се колку месечно? 23.040 ден. Ете толку треба да изнесува минималната плата во Сетек и сите останати фирми во Македонија,со 14-18 иљади тешко ќе најдат саглам кадри овде
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Можеби продавачката им е вработена таму по друга основа,не по стручна основа,можеби е експертка по сексологија,ти текнало на тоа? хаха
А за она за FTP кабелот,па ако не знае што е тоа може да одглуми демек да провери дали го има на залиха а во меѓувреме ќе види на нет за каков кабел се работи и можеби ќе и текне кај се наоѓа во продавница и дали го има во магацинот,ама овие што ги примаат во Сетек се комедија од ликови(секоја чест на поретките исклучоци),и за вакви обични итроштини не им текнува а камоли за нешто посаглам
Држи вода теоријата, но ме зачудува зошто сексолог би ставиле да работи на каса ?

Па барем нека нуди терапија за среќен крај со производите што ги продава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom