Работам во Бургер Кинг Германија

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
Па за тие мислев и јас, за почеток во Германија таа ти е опцијата, па после кога ќе ти се смени визата може да менуваш и работа, до тогаш врзан си за нив (две години) или ако најдеш друг работодавач да ти напраи договор за работа, па да се префрлиш кај него (DPD, DHL брзи пошти).
Имај во предвид дека некои бараат и Б1 јазик.
Секако, ама не може да се иселиш во Германија и да бидеш задоволен ако ти останат 700 евра а живееш со 3ца цимери. Секако ќе учиш јазик и ќе бараш нова работа.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.261
Поени од реакции
16.262
Секако, ама не може да се иселиш во Германија и да бидеш задоволен ако ти останат 700 евра а живееш со 3ца цимери. Секако ќе учиш јазик и ќе бараш нова работа.
Мисли си :icon_lol:
Кузманоски не научил јазик што ги имал сите услови за тоа, ќе научи некој што работи по 12 саати над фритеза .
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.046
Поени од реакции
36.476
Шо е финтата со сметањето на сметки кирија трошоци како одзимање од бруто платата? :pos:

Многу луѓе во Германија шо се со години таму, уште неможат да научат дека НЕТО плата е сумата на пари шо ја добиваш на сметка, после сите даноци, здравствено, пензиско и останати одбивања од бруто.

Пред една недела ги слушам е шо брат платив кирија 450, храна 200, сметки 100 евра, гориво и осигурување за кола месечно ме кошта 120-130 евра, и шо јас работам за 500-600 евра месечно НЕТО плата? :pos:
 
Член од
18 април 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Некој има работено у болница чистач?
П.С: не е бургеркинг али да си прашам
 

almostanangel

...за малку =)
Член од
22 декември 2008
Мислења
121
Поени од реакции
13
Би сакал совет да добијам. Се работи за некое помало гратче на границата со Франција. Работа во Бургер Кинг. Се исплати ли да отидам и пробам? Според кажаното, работам 6 дена во неделата по 6 часа, со 1 слободен ден. Смените се правеле секој почеток на неделата. Платата околу 1300-1400 евра стартер, без дополнителни часови... Инфото ми е дека би плаќал до 500-600 евра кирија со сметки. Точно е ова? Колку би можел да зачувам, ако одземеме плус трошоци за исхрана и секојдневен живот? Или сѐ се сведува на преживување, без заработка?
Фала унапред за одговорите и советите, многу ќе ми значи.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.229
Поени од реакции
3.704
Би сакал совет да добијам. Се работи за некое помало гратче на границата со Франција. Работа во Бургер Кинг. Се исплати ли да отидам и пробам? Според кажаното, работам 6 дена во неделата по 6 часа, со 1 слободен ден. Смените се правеле секој почеток на неделата. Платата околу 1300-1400 евра стартер, без дополнителни часови... Инфото ми е дека би плаќал до 500-600 евра кирија со сметки. Точно е ова? Колку би можел да зачувам, ако одземеме плус трошоци за исхрана и секојдневен живот? Или сѐ се сведува на преживување, без заработка?
Фала унапред за одговорите и советите, многу ќе ми значи.
Ако работиш 25 дена по 6 часа, тоа ти се 150 часа. Нето саатница ќе ти биде не повеќе од 8 евра, да речеме дека ќе догураш до 1200 евра максимум. Ако даваш 500 евра на смештај, уште 250-300 ќе имаш месечни трошоци (храна од маркет, превоз ако ти треба, мобилен телефон, плус некои рандом трошоци). Ќе останеш на некои 400 евра, што според мене не е многу заштеда, за таа мака.

А ако сакаш да излезеш, пиво/кафе/ресторан, ни тие 400 нема да ти останат.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.750
Поени од реакции
9.909
Со работа во Бургер Кинг заштеда и станови купување можда во Америка во 70те. Денес било каде тоа ти е студентска работа да изгураш студии или отскочна даска за понатаму ако си свеж имигрант. Доволно е како за почеток да имаш финансии за живот во Германија додека учиш јазик и бараш работа во струка.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.321
Поени од реакции
21.784
Би сакал совет да добијам. Се работи за некое помало гратче на границата со Франција. Работа во Бургер Кинг. Се исплати ли да отидам и пробам? Според кажаното, работам 6 дена во неделата по 6 часа, со 1 слободен ден. Смените се правеле секој почеток на неделата. Платата околу 1300-1400 евра стартер, без дополнителни часови... Инфото ми е дека би плаќал до 500-600 евра кирија со сметки. Точно е ова? Колку би можел да зачувам, ако одземеме плус трошоци за исхрана и секојдневен живот? Или сѐ се сведува на преживување, без заработка?
Фала унапред за одговорите и советите, многу ќе ми значи.
Rabotata e ednostavna. Ako si spremen od 0 da pocnes, so minimalna plata i stresna rabota, togas odi. Pokraj toa ke imas i situacii na nostalgija, ke sakas nazad itn. Izdrzi pola godina do godina i gledaj da baras druga rabota i drug smestaj.

Stanot zavisi od mnogu faktori ama racunaj so 350-500EUR mesecno. Zavisi dali si sam itn. Isto taka od tebe zavisi kolku trosis za hrana i drugo.

Gledaj sto povekje saati da pravis i onaka si zatoa dojden.
 
Последно уредено:

almostanangel

...за малку =)
Член од
22 декември 2008
Мислења
121
Поени од реакции
13
Да прашам: зошто работата во Бургер е класифицирана како стресна?
Автоматски споено мислење:

Rabotata e ednostavna. Ako si spremen od 0 da pocnes, so minimalna plata i stresna rabota, togas odi. Pokraj toa ke imas i situacii na nostalgija, ke sakas nazad itn. Izdrzi pola godina do godina i gledaj da baras druga rabota i drug smestaj.

Stanot zavisi od mnogu faktori ama racunaj so 350-500EUR mesecno. Zavisi dali si sam itn. Isto taka od tebe zavisi kolku trosis za hrana i drugo.

Gledaj sto povekje saati da pravis i onaka si zatoa dojden.
Да прашам: зошто работата во Бургер е класифицирана како стресна?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.321
Поени од реакции
21.784
Да прашам: зошто работата во Бургер е класифицирана како стресна?
Автоматски споено мислење:


Да прашам: зошто работата во Бургер е класифицирана како стресна?
Ne znam kakva predstava imas ama sekogas ste malce lugje, pomalce od sto treba pa poedinecot ima povekje rabota. Treba da trcas, ako si vkujna vo najkratok rok da spremas hranata, da gi zapazis site higienski standardi itn. Ako si na kasa isto taka jazik, razni budali idat, site sakaat za brzo da ja dobijat hranata pa ako docni nezadovolni lugje. Moze na pladne koga ima pauza od ednas 50 lugje da ti vlezat a za site treba vo najkratok rok da spremas itn. Da bilo lesno nemase da ima tolku potreba od personal, na strana platite.
 

almostanangel

...за малку =)
Член од
22 декември 2008
Мислења
121
Поени од реакции
13
Ne znam kakva predstava imas ama sekogas ste malce lugje, pomalce od sto treba pa poedinecot ima povekje rabota. Treba da trcas, ako si vkujna vo najkratok rok da spremas hranata, da gi zapazis site higienski standardi itn. Ako si na kasa isto taka jazik, razni budali idat, site sakaat za brzo da ja dobijat hranata pa ako docni nezadovolni lugje. Moze na pladne koga ima pauza od ednas 50 lugje da ti vlezat a za site treba vo najkratok rok da spremas itn. Da bilo lesno nemase da ima tolku potreba od personal, na strana platite.

Ама па, реално гледано, која работа не е стресна? Сигурен сум дека има моменти и кога нема жив човек да влезе. Сепак, јас гледам за во едно мало гратче, не Минхен, Берлин... Ваљда и тоа игра улога.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.321
Поени од реакции
21.784
Ама па, реално гледано, која работа не е стресна? Сигурен сум дека има моменти и кога нема жив човек да влезе. Сепак, јас гледам за во едно мало гратче, не Минхен, Берлин... Ваљда и тоа игра улога.
Da, site raboti se stresni samo sakam da kazam deka treba mentalno da si spremen toa da go izdrzis oti ke ima dosta momenti na frustracija.
 

almostanangel

...за малку =)
Член од
22 декември 2008
Мислења
121
Поени од реакции
13
Da, site raboti se stresni samo sakam da kazam deka treba mentalno da si spremen toa da go izdrzis oti ke ima dosta momenti na frustracija.

Веројатно почеток како почеток, секогаш и секаде е исто. Со исклучок на подмачканите нешта во животот, ама јас верувам во тоа дека ништо и никогаш не е совршено, секогаш нешто ќе недостасува.
Мислам дека е подобро да се навикнувам на тоа, него ли тука да дремам без работа или со работа платена минималец. Ќе сменам средина, ако ништо друго, во право сум?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.471
Поени од реакции
17.107
Па зависи од многу фактори. Ако си невработен во Македонија, ако немаш пари за егзистенција, ако си млад тогаш пробај се, секоја работа надвор е искуство плус во животот. Ќе запознаеш нова култура, јазик, нови луѓе, во иднина можи и да ти излези нешто подобро од Бургер Кинг.
Ниту еден почеток настрана од својата држава не е лесен.
Со таа плата не очекувај дека ќе заштедиш пари ако воопшто и ги заштедиш. Тука исто така многу фактори можи да влијаат, колкава кирија ќе плаќаш, ако си сам и флексибилен, ако ја делиш киријата со друг цимер тогаш ок, за 500 евра со се сметки не знам дали ќе најдиш смештај, можеби соба, зависи во кој дел си уствари.
Исто така зависи колку ти требаат пари за исхрана, дали си пушач и ред други работи.

Пробај види, можеби ќе ти излезат повеќе сати за работа, не губиш ништо ако во Македонија си невработен, секогаш можиш авионот да го фатиш и да се вратиш назад :)
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
491
Поени од реакции
892
Sto I da e e poarno od Severna ako ne si so Clenska..... I da si vo King burger e poarno ke porabotis nekoj mesec ke zapoznaes luge ke vidis kako e ke naucis jazik, ke Steknes nekoja svest sto ke te odnese napred... ke izleze nesto od situacija vo situacija...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom