Работам во Бургер Кинг Германија

Член од
25 јули 2016
Мислења
6
Поени од реакции
17
Работам тука веќе 2 години и веќе 1 ипол година сум шеф на смена. Прашајте ако имате некои прашања околу работата во Бургер Кинг и воопшто дали би работеле во странство сами далеку од семејството и татковината.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.158
Поени од реакции
29.614
Работам тука веќе 2 години и веќе 1 ипол година сум шеф на смена. Прашајте ако имате некои прашања околу работата во Бургер Кинг и воопшто дали би работеле во странство сами далеку од семејството и татковината.
Jas bi rabotel daleku od semejstvoto i tatkovinata.

Dali platata ti e normalna za zivot pa i familija vo odnos na standardot?
Dali ova moze cel zivot kako kariera da go rabotis ili e samo za pecalba trosenje u Makedonija?
Dali sef na smena e posledno, ima li uste prostor da se napreduva vo pozicii?
Sto da izbegnuvam koga jadam vo Burger King?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.692
Поени од реакции
10.899
Jas bi rabotel daleku od semejstvoto i tatkovinata.


Sto da izbegnuvam koga jadam vo Burger King?
Работам 15-16 год далеку од семејството, уствари веќе си створив семејство тука ;)

не е лесно и многу луѓе не издржуваат, ама па мислам дека после годинадве више нема да можеш да се вратиш на мк менталитет (или бар за мене бњше така)

Инаку јас би го избегнувала целосно бургер кинг :P

Ништо против тебе @54LI :)
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
25.310
Поени од реакции
41.310
Кој сака нека честита е темава :D


не е лесно и многу луѓе не издржуваат
Ова е во принцип секаде исто за прва генерација имигранти. Првите две години се најтешки па полека полека се средува се.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
Работам тука веќе 2 години и веќе 1 ипол година сум шеф на смена. Прашајте ако имате некои прашања околу работата во Бургер Кинг и воопшто дали би работеле во странство сами далеку од семејството и татковината.
Стаив таква реакција зошто стварно ме насмеа, ништо лично, убава тема е.

Во кој дел си, може и се знаеме или знаеме некој заеднички колега :D
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.692
Поени од реакции
10.899
Темава има рок од два дена да се развие во нешто корисно
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
Jas bi rabotel daleku od semejstvoto i tatkovinata.

Dali platata ti e normalna za zivot pa i familija vo odnos na standardot?
Dali ova moze cel zivot kako kariera da go rabotis ili e samo za pecalba trosenje u Makedonija?
Dali sef na smena e posledno, ima li uste prostor da se napreduva vo pozicii?
Sto da izbegnuvam koga jadam vo Burger King?
1. Платата зависи од саатите, ама ако си постар работник и си во разработен ресторан со муштерии, можеш да живееш пристојно, само што не е работа за фамилијарен човек од други причини, викенд не си слободен, немаш нормални смени.
2. Имаш многу простор за напредување, само тука има повеќе икс фактори, тоа не можам да го објаснам треба да го видиш а и во принцип се е до ставовите и твоите видувања.
3. Не е последно, јас како шо знам има 5, 6 нивоа, шеф на смена е 2, само нормално тука треба јазик да знаеш на највисоко ниво и претходно да си ставиш твои луѓе како напредуваш по нивоа.
4. Па најдобро е да избегнуваш се, ако веќе мораш да јадеш, порачај некој чикен бургер кога не е на главното мени се прави ретко и е најсвежо.

Дај сеа едно 100че за информацивее.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.307
Поени од реакции
21.075
Sto da izbegnuvam koga jadam vo Burger King?
Ова не мораш него да го прашаш де. :P
Работам тука веќе 2 години и веќе 1 ипол година сум шеф на смена. Прашајте ако имате некои прашања околу работата во Бургер Кинг и воопшто дали би работеле во странство сами далеку од семејството и татковината.
Колку ти е платата? И колку е плата на обичен работник?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
Ова не мораш него да го прашаш де. :P

Колку ти е платата? И колку е плата на обичен работник?
Платата зависи од работните саати, не е фиксна. Пак се е до шефот колку саати ќе ти даде, дали ќе работиш за празник, колку е разработен ресторанот. Има многу разлика од плата до плата. На пример најмала плата што сум ја земал е 1100е, најголема 1500е.

За шефската плата исто знам колку е, ама сепак нека си каже он.
 
Член од
25 април 2011
Мислења
194
Поени од реакции
283
Платата е моментално 9.5 минимална во Германија, во McDonalds кај нас ја кренаа на 10.33€ од 01. 2021...160 саати х 10.33 = 1650€ бруто, од тоа одземи некои 350€ за даноци и 300-350 за трошоци за стан...другите што остануваат се чисти.

Ова е најминимално, без прекувремено, без ноќна и без празнична дневница.

Или Х саати пута сатницата, која моментално со короната ретко е над 140, кај нас.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
396
Поени од реакции
607
Работам во Кајгана.

Прашајте ме ако ве интересира нешто околу работата.
Да си ставите sharding на серверите за коа ќе правите update да нема пак downtime коа ќе рокнете некој bug или critical error и да падне цел форум. :vozbud:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.307
Поени од реакции
21.075
Платата зависи од работните саати, не е фиксна. Пак се е до шефот колку саати ќе ти даде, дали ќе работиш за празник, колку е разработен ресторанот. Има многу разлика од плата до плата. На пример најмала плата што сум ја земал е 1100е, најголема 1500е.

За шефската плата исто знам колку е, ама сепак нека си каже он.
За споредба, како што се поставени законски работите кај нас: колку би била платата за 40 работни часови неделно, без празнични дневници и дополнителни бонуси? Основна месечна нето плата за 40 часа работа неделно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom