РК Алкалоид

Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Со оглед на тоа што веројатно ќе има доста што да се разговара во иднина во врска со новоформираниот клуб РК Алкалоид, еве и една тема.
Алкалоид ги потврди првите засилувања - потпишаа репрезентативците Серафимов и Ѓорѓиев! - 24 РАКОМЕТ (24rakomet.mk)
Автоматски споено мислење:

Алкалоид ги потврди првите засилувања - потпишаа репрезентативците Серафимов и Ѓорѓиев! - 24 РАКОМЕТ (24rakomet.mk)
Очекувам исто така добар дел од играчите од 2002 ген да продолжат во РК Алкалоид, веројатно во продолжение ќе видиме имиња како Тодевски, Стојковиќ, Тасев, Галевски, Ѓорговски, од 2000та Симоновски, Стојков итн, сега прашање е дали ќе ги видиме уште во прва година со оглед на тоа шо дел од овие играчи се сеуште под договор со нивните моментални клубови.
Но како едни од најдобрите младински играчи, за очекување е да кога тогаш да завршат во РК Алкалоид, со оглед на визијата и стратегијата на клубот.
 
Последно уредено:
D

dobramuzika

Гостин
Мислам во Борис.
не е лош проект, само мислам дека би било подобро да играат во некој од помалите градови, како на пример велес, едно е сигурно, а тоа е дека ќе има повеќе публика отколку во скопје :) зборувам за рк алкалоид, рк вардар и останатите клубови се друга приказна веќе, имаат публика.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
не е лош проект, само мислам дека би било подобро да играат во некој од помалите градови, како на пример велес, едно е сигурно, а тоа е дека ќе има повеќе публика отколку во скопје :) зборувам за рк алкалоид, рк вардар и останатите клубови се друга приказна веќе, имаат публика.
Јбг, помалите градови за жал немаат квалитетни спортски центри и услови како што ги има Скопје.
 
D

dobramuzika

Гостин
Јбг, помалите градови за жал немаат квалитетни спортски центри и услови како што ги има Скопје.
велес има голема сала, која си бара некое минимално средување за да ги задоволи потребите, само никого не го интересира тука спорт, мислам, за вложување, а публика секогаш имало, пример е фудбалот, имавме повеќе публика од сите други мк клубови овие неколку години откако борец е прва лига.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.635
Klubot ke igra vo prva liga ili?
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Klubot ke igra vo prva liga ili?
Да во прва лига (фактички втора нели), решение за недостатокот на квалитетни натпревари ќе биде пријателски утакмици со супер лигашки екипи и учество на некој меѓународни турнири.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.635
Да во прва лига (фактички втора нели), решение за недостатокот на квалитетни натпревари ќе биде пријателски утакмици со супер лигашки екипи и учество на некој меѓународни турнири.
Mnogu podobro ako bea vo Super liga, deckite se mladi i se reprezentativen materijal, mnogu podobro ke bese ako igraat konstantno solidni utakmici.
Go pozdravuvam proektot i ocekuvam mnogu uspesi.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.033
Поени од реакции
5.477
Трансферов на Серафимов е за мене еден ОГРОМЕН прашалник, навистина не ја гледам логиката. Играч кој беше втор најдобар стрелец на Металург во Европа прошлата сезона после Поповиќ, кога конечно почна да покажува дека може да игра на едно повисоко ниво, сега прави трансфер во тим кој ќе се натпреварува во втора по квалитет македонска лига? Ова не е правење еден чекор назад, ова се барем пет чекори назад во кариерата!
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.698
Поени од реакции
5.589
Трансферов на Серафимов е за мене еден ОГРОМЕН прашалник, навистина не ја гледам логиката. Играч кој беше втор најдобар стрелец на Металург во Европа прошлата сезона после Поповиќ, кога конечно почна да покажува дека може да игра на едно повисоко ниво, сега прави трансфер во тим кој ќе се натпреварува во втора по квалитет македонска лига? Ова не е правење еден чекор назад, ова се барем пет чекори назад во кариерата!
Истото и за Ѓоргиев важи,почнаа да го форсираат за репрезентација и го спремаа за прв среден бек во иднина,нешто како замена за Миркуловски.
Сезонава беше еден од подобрите играчи во Суперлига и сигурен сум дека имал некои подобри понуди,вака излегува дека една сезона паузираат од сериозен ракомет и двајцата.
Се надевам дека ќе ги пуштат на некоја позајмница па од наредната сезона да играат за Алкалоид,кога ќе влезат во Суперлига.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Трансферов на Серафимов е за мене еден ОГРОМЕН прашалник, навистина не ја гледам логиката. Играч кој беше втор најдобар стрелец на Металург во Европа прошлата сезона после Поповиќ, кога конечно почна да покажува дека може да игра на едно повисоко ниво, сега прави трансфер во тим кој ќе се натпреварува во втора по квалитет македонска лига? Ова не е правење еден чекор назад, ова се барем пет чекори назад во кариерата!
Јас мислем паметно избра, да одеше некаде во Хамбург ќе подаваше крпи од на клупа, а ако играше ќе го искршеа со тоа тело во Бундеслига, има уште 2 години минимум јадење фурни леб за да напрадни физички па да можи да игра на високо ниво.
Мене лично то шо беше втор стрелец на Металург во европа не ми значи многу ради фактот шо сите утакмици ги губеа по 15-20 разлика, а и плус шутираше пенали (иако факт е дека имаше и добри моменти на некој натпревари).
Серафимов во супер лигава имаше проблеми да речам со нешто посилни физички екипи, просек даваше по 2-3 гола на утакмица, едноставно физички е слаб и се гледа дека страв му е да се крени на шут од 9 метри плашејќи се да не го треснат од земја (имаше и многу лоша повреда во минатато по едно вакво сценарио), иако за негова среќа добро е шо разбира ракомет знае да асистира а има и ок влез игра, ќе беше лошо ако едино оружје му беше шутот од 9 метри (впрочем неговото најсилно и главно оружје на натпреварите во младинските категории).
Во Алкалоид сигурно ќе имаат сериозни тренинзи и услови за напредок какви што веројатно ќе ги имаше ако заминеше во Хамбург можеби..) ама тука игра фактор и визијата на клубот која шо цел ќе е градење клуб-репрезентација, по примерот на Порто и Португалија или Металург и Македонија од неодамна, и плус факторот Лазаров, сега нормално дека мал хендикеп ќе е играњето во прва лига, ама пак да почнеа Алкалоид директно во супер лига ќе беше малку (да ми простат од лгбт заедницава) педерски, ако можи да договорат во меѓувреме силни пријателски и да учествуваат на некој меѓународни турнири нема и многу да се осети играњето во прва лига, сепак само мое мислење ќе видиме времето ќе покажи дали постапил правилно или не.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.635
@Vardarecc
Од интерес на репрезентацијата секако подобро ќе беше да се натпреваруваат во супер лигата, бидејќи ги зедоа најталентираните репрезентативци кои сериозно се наметнуваат во истата, во првата лига овие играчи ќе играат лесни и безначајни утакмици и прашање е во каква форма ќе бидат за репрезентативните натпревари.
Инаку Алкалоид како проект е одличен, создавање и воигрување на македонски играчи, Лазаров како одличен ментор кој има што да им покаже и што да ги научи децата.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.033
Поени од реакции
5.477
Токму тоа ме плаши и мене, пријателски мечеви се едно, играње на сериозни мечеви каде што секој потег има тежина е нешто сосема друго. Никој не станал играч со играње на ревијални мечеви, а и нивото на квалитет во првата лига сите тука знаеме какво е.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Ќе видиме, секако дека и Лазаров го има мислено истово, сигурно имаат направено добра анализа и стратегија уште пред да ги потпишат, можно е и да ги пратат на позајмица во вториот дел од сезона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom