РАДИОДИФУЗНА ТАКСА - има ли логична причина да постои?

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Mислам дека со новиот закон за радиодифузна дејност во најава (ако главешините се договорат, а ќе се договорат, оти евроатланската педерана ќе ги мава заушки) ќе се укине таксата во овој вид како сега, т.е на терет на граѓаните.
Ќе се пронајде некој нов, поедноставен начин за пополнување на дупката во буџетот на МРТВ што би се создала со укинување на таксата во сегашниот облик.
Барем јас така мислам...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Ни МТВ нема реклами, напишав веќе. А плус, од таксата се финансираат и проекти од јавен интерес, не само МТВ, иако во доста помал обем.
И за улично осветлување се плаќа, иако некој не живее во станот за кој плаќа. И лифт, и струја... заеднички трошоци за стан во кој не се живее. Но, тоа се колективни обврски.
Стварно и мене ме интересира што е тоа што МРТВ го прави во интерес на граѓаните и на државата?

Мислам што ќе изгубиме ако се укине?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Мислам што ќе изгубиме ако се укине?
ќе изгубиш цела една државна телевизија, метео со Глигор, феферонче шоу, албански вести, собраниски канал итн. И време е за бебе. Губиш многу, добиваш само три празни места на далечинското :)
Сериозно, ок е што имаме кабловски тукуречи беспари инаку да се плаќаа како во некои земји, ќе гледавме повеќе домашни тв. А другите национални тв се послаби во однос на МТВ кога се работи за сопствена продукција, барем количински. Посебно образовна или информативна.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.841
Стварно и мене ме интересира што е тоа што МРТВ го прави во интерес на граѓаните и на државата?

Мислам што ќе изгубиме ако се укине?
Како можеш такво нешто да прашаш?
Ќе ја изгубиме претплатата, односно таксата!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Може ќе ја укинат ама затоа ќе измислат друга давачка за да перат пари за корупција,плати за паразитска администрација,пари за нов мебел во канцеларии на против уставни министри,субвенции што се даваат по партиска припадност............
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
... а општините ќе наплатуваат од своите жители, односно сопственици на објекти. Светилките светат, без разлика дали се присутни 100 или 10 лица во еден реон.
Па и РДТ е колективна давачка (обврска). И да не постои, пак ние ќе го финансираме јавниот сервис.
Не нема да крадат пари и нема надлежностите да си ги префрлаат од еден на друг туку ќе си ги извршуваат должностите и плаќаат обврските.
 
Член од
14 ноември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
4
Почитувани јас незнам што ви смета да плаќате радиодифузна такса,па тоа се 190 денари бе господа не се којзнае колку,па порано кога беше 300 денари никој не урлаше по електронски медиуми.Само колку за информација сакам да истакнам дека 70% од граѓаните плаќаат радиодифузна такса,а тоа што велат СДСМ дека ке ја укинат,тоа им е предизборна лага,да добијат некој глас повеќе.Но нема да им помине почитувани членови,тоа е исто како во 2002 година()ке излезам малку од темата)кога Б.Ц велеше дека ке вработел по еден од секое семејство,но тоа не го стори,е истото ке се случи о со радиодифузната такса или народски кажано претплатата за телевизија.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Почитувани јас незнам што ви смета да плаќате радиодифузна такса,па тоа се 190 денари бе господа не се којзнае колку,па порано кога беше 300 денари никој не урлаше по електронски медиуми.Само колку за информација сакам да истакнам дека 70% од граѓаните плаќаат радиодифузна такса,а тоа што велат СДСМ дека ке ја укинат,тоа им е предизборна лага,да добијат некој глас повеќе.Но нема да им помине почитувани членови,тоа е исто како во 2002 година()ке излезам малку од темата)кога Б.Ц велеше дека ке вработел по еден од секое семејство,но тоа не го стори,е истото ке се случи о со радиодифузната такса или народски кажано претплатата за телевизија.
Секако не се многу ама кога ќе ги помножиш со 4 тоа е грабеж.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.867
Поени од реакции
11.487
Почитувани јас незнам што ви смета да плаќате радиодифузна такса,па тоа се 190 денари бе господа не се којзнае колку,па порано кога беше 300 денари никој не урлаше по електронски медиуми.Само колку за информација сакам да истакнам дека 70% од граѓаните плаќаат радиодифузна такса,а тоа што велат СДСМ дека ке ја укинат,тоа им е предизборна лага,да добијат некој глас повеќе.Но нема да им помине почитувани членови,тоа е исто како во 2002 година()ке излезам малку од темата)кога Б.Ц велеше дека ке вработел по еден од секое семејство,но тоа не го стори,е истото ке се случи о со радиодифузната такса или народски кажано претплатата за телевизија.
Така е, почитуван, во право си. Почитувани, да не им верувате на комуњарите (е они не се почитувани). Затоа почитувани, на следните избори дадете го гласот за вистинската почитувана опција!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Почитувани јас незнам што ви смета да плаќате радиодифузна такса,па тоа се 190 денари бе господа не се којзнае колку,п
јаката држава која дојде да моли и се заканува за мои 190 денари
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
27
Почитувани јас незнам што ви смета да плаќате радиодифузна такса,па тоа се 190 денари бе господа не се којзнае колку,па порано кога беше 300 денари никој не урлаше по електронски медиуми.Само колку за информација сакам да истакнам дека 70% од граѓаните плаќаат радиодифузна такса,а тоа што велат СДСМ дека ке ја укинат,тоа им е предизборна лага,да добијат некој глас повеќе.Но нема да им помине почитувани членови,тоа е исто како во 2002 година()ке излезам малку од темата)кога Б.Ц велеше дека ке вработел по еден од секое семејство,но тоа не го стори,е истото ке се случи о со радиодифузната такса или народски кажано претплатата за телевизија.
Ми смета да плаќам и 50 денари за услуга која не сум ја барал. Тоа е финансиски терор врз граѓаните. Нема поблаг термин за тоа. Ако 70 посто плаќаат шо доброволно шо насила, кои се останатите 30 посто...Апологети на власта? Самата власт?[DOUBLEPOST=1450227169][/DOUBLEPOST]Ниту една земја-членка на Европската унија не може да се пофали со 100-процентно извршување на судските пресуди како што тоа се прави во Република Македонија- ова го констатира поранешниот министер за правда Михајло Маневски во неговото обемно дело "Судска заштита во извршувањето со анализа и коментар на судската практика".

Значи, уште еден доказ дека тука редом се дере народот. Ова погоре не е за пофалба туку за срамота.
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Стварно и мене ме интересира што е тоа што МРТВ го прави во интерес на граѓаните и на државата?

Мислам што ќе изгубиме ако се укине?
Во нашава држава може да се каже ништо нема да изгубиме, освен ако нивната архива не ја стават на интернет.
Ама замисли BBC да се укине што би изгубиле британците ?
Нас не ни треба укинување на радиодифузната такса, нас ни треба самостојност на МРТВ и добро менаџирање на буџетот.
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
27
Им благодарам на оние што ми ја блокирале IP адресата, заради обично форумско мислење. Значи, и на овие форуми има посетители АПОЛОГЕТИ.
 

Attachments

Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ми смета да плаќам и 50 денари за услуга која не сум ја барал. Тоа е финансиски терор врз граѓаните.
Така е. И јас никаде не сум побарал да има улично осветлување, а секој месец ми се наплаќа за тоа. И тоа не само оваа власт, туку и сегашната опозиција. Ако ова не е терор, не знам што е. Исто така, кога ја регистрирам колата ми наплаќаат за „патишта“. Воопшто не сум ја барал таа услуга. Јас сакам регистрација само за низ град да возам, а овие... ТЕРОР.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom