Пчеларство

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Дечки здраво, пред некој ден кај еден мој другар имав прилика да ме вклучи да му помагам околу пчелите. Добив желба здравје од на пролет да започнам полека со одгледување колку за своја душа. Татко ми е бивши пчелар така што тој ќе ме научи се надевам на поголемиот дел од работите. Веќе подолго време не се бави тој со оваа работа и затоа неможе да ми помогне па решив да прашам и да се обратам тука. Тоа што ме интересира доколку можете да ми помогнете е - колку за почеток ќе треба да се направи инвестиција (сандаци, рој, матица, рамки итн..) колкава инвестиција ќе треба за да започнам полека (небитно дали со јако пчелно друштво или послабо за развивање). Моментално ми е битно оваа работа да ја знам, останав неодамна без работа заради короната па да си се спремам финансиски :D Фала ви поздрав !
Пчеларството го планираш за бизнис или чисто рекреативно како хоби?

Ако го планираш за бизнис ќе си почнеш со мин. 10 семејства, првите 2 години ќе одиш само на роење и спремај доста пари за сандаци и опрема.
Ако го планираш за хоби пак зависи од твојот буџет, 1-5 семејства ти се доволно за да имаш занимација и не ти треба центрифуга барем првите 2 години. Семејствата зависи во која состојба, од 50 евра до 100 евра.
Сандаци/рамки зависи од потребите, не се истрчувај да земаш по 3 сандачиња оти ако вадиш ројки на почеток нема да имаш толку јаки семејства. Повеќе ти требаат сетови: подница-2 сандачиња, рамки, саќе, поткапак, капак, хранилка.
Рамките се досадни за бушење и шнирање со жица, од пред некоја година има и машинки што прават 4 дупки одеднаш и ги шнираат со жица но не сум ги користел, јас ги бушев со обична бурмашина и ги шнирав рачно, а саќето го лепев со апаратче за полнење на акумулатор (клемите дијагонално ги допираш на жиците, ги загрева и ќе се стопи саќето да залепи).
Неопходна опрема: чадалка (поголемка земи си, немој мала) до 1000ка имаш солидни, поцврст нож за отворање (има и специјални), пчеларски блузон/шешир (зависи што ќе земеш, од 600-1500 денари), ракавици (150-200 денари има во продавниците за пчеларска опрема, тие за чистење пукаат брзо, а со тек на време ќе се навикнеш да не правиш брзи движења и ќе може да работиш и без нив :) ).

Гледај да го погодиш теренот каде што ќе ти бидат, барај си поефтин шеќер на вреќа и поефтин превоз за да им тураш кога ќе има потреба.
На зима ќе им ставаш погачи, ние ги правевме дома но се досадни за правење, имаш и купечки.

Со тек на време ќе си прикупуваш опрема според потребите, кога ќе влезеш во продавница е како дете кога влегува во Џамбо, ај ова, ај она и нема крај :)
 
Член од
30 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
182
Пчеларството го планираш за бизнис или чисто рекреативно како хоби?

Ако го планираш за бизнис ќе си почнеш со мин. 10 семејства, првите 2 години ќе одиш само на роење и спремај доста пари за сандаци и опрема.
Ако го планираш за хоби пак зависи од твојот буџет, 1-5 семејства ти се доволно за да имаш занимација и не ти треба центрифуга барем првите 2 години. Семејствата зависи во која состојба, од 50 евра до 100 евра.
Сандаци/рамки зависи од потребите, не се истрчувај да земаш по 3 сандачиња оти ако вадиш ројки на почеток нема да имаш толку јаки семејства. Повеќе ти требаат сетови: подница-2 сандачиња, рамки, саќе, поткапак, капак, хранилка.
Рамките се досадни за бушење и шнирање со жица, од пред некоја година има и машинки што прават 4 дупки одеднаш и ги шнираат со жица но не сум ги користел, јас ги бушев со обична бурмашина и ги шнирав рачно, а саќето го лепев со апаратче за полнење на акумулатор (клемите дијагонално ги допираш на жиците, ги загрева и ќе се стопи саќето да залепи).
Неопходна опрема: чадалка (поголемка земи си, немој мала) до 1000ка имаш солидни, поцврст нож за отворање (има и специјални), пчеларски блузон/шешир (зависи што ќе земеш, од 600-1500 денари), ракавици (150-200 денари има во продавниците за пчеларска опрема, тие за чистење пукаат брзо, а со тек на време ќе се навикнеш да не правиш брзи движења и ќе може да работиш и без нив :) ).

Гледај да го погодиш теренот каде што ќе ти бидат, барај си поефтин шеќер на вреќа и поефтин превоз за да им тураш кога ќе има потреба.
На зима ќе им ставаш погачи, ние ги правевме дома но се досадни за правење, имаш и купечки.

Со тек на време ќе си прикупуваш опрема според потребите, кога ќе влезеш во продавница е како дете кога влегува во Џамбо, ај ова, ај она и нема крај :)
Fala ti mnogu ! Imam sega pretstava sho kako otprilika. Inaku ke go pocnuvam rekreativno kako hobi. Mnogu mi e kejf da si vadam svoj med dve do tri tegli za preku zima i ke se trudam se duri ne stignam do toa. Inaku za pocetok bi zemal 1 ili 2 semejstva.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
ме интересира која е препорачана надморска висина за селидбено пчеларење во текот на летните месеци? Знам дека е релативно, зависи од локацијата итн, но еве ме интересира Вашето мислење или искуство.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Мислам дека некаде околу 1200 плус минус 100 е лимитот! Летово еден колега ги однесе на 1600 и имаше коментари дека не меди на таа височина.
Не знам @Паланчански на колку му се пчеларниците, ама сигурно паднал во искушение да ги однесе повисоко, може он да има искуство.
Автоматски споено мислење:

Кога веќе сум тука, кој практикува фолија да става одозгора, искуства плусеви минуси? Гледам Додевски става.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Кога веќе сум тука, кој практикува фолија да става одозгора, искуства плусеви минуси? Гледам Додевски става.
Jas stavav. Imav pozitivni iskustva no mnogu e bitno kako ja stavas oti mozis i mnogu belja da napravis. Zavisi od sandukot, zbegot, kapakot...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Мислам дека некаде околу 1200 плус минус 100 е лимитот! Летово еден колега ги однесе на 1600 и имаше коментари дека не меди на таа височина.
Не знам @Паланчански на колку му се пчеларниците, ама сигурно паднал во искушение да ги однесе повисоко, може он да има искуство.
Највисока локација на која имав пчеларник (сега расформиран) беше на 1050 мнв. Најниска на 830 мнв.
Можам да речам дека нема правило. Секоја година е приказна за себе. Паметам година кога на 800 мнв багремот лежеше на земја од цвет, но немаше пчели на него. На 1150 метри вриеше од пчели и имаше добар внес. А во литературата постојано се потенцира дека багрем над 800 мнв не меди.
Годинава општо земено никаде не медеше. Ниту на мала ниту на голема надморска висина. Можеби следната ќе меди и на 1600 мнв.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Не се разбирам од пчеларство но одредено место мислам 1400 м надморска висина оваа година мед се извади.

Пак ќе кажам не се разбирам но знам дека вадеше мед оваа година.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Jas stavav. Imav pozitivni iskustva no mnogu e bitno kako ja stavas oti mozis i mnogu belja da napravis. Zavisi od sandukot, zbegot, kapakot...
Може поподробно? Ако ставиш фолија, разбирам треба да ги очистиш рамките одозгора, да легне саглам! Мене ме јаде јанѕа околу кондензацијата, кај ќе оди кондензатот?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Може поподробно? Ако ставиш фолија, разбирам треба да ги очистиш рамките одозгора, да легне саглам! Мене ме јаде јанѕа околу кондензацијата, кај ќе оди кондензатот?
Pa toa i e problemot kondenzatot. Inaku nema potreba da gi cistis ramkite, pcelite sekako sami ke go potkrenat najlonot so vosok za da si napravat prolaz od edna ramka do druga nad satonosite. Problemot so kondenzatot e ako nemas dobra izolacija nad najlonot, a verojatno nemas tuku imas zbeg so lesonit i hranilka i nad nego drven kapak oblozen so lim. Ako taka go postavis najlonot pod zbegot a nad ramkite povekje od sigurno deka ke ti kondenzira i ete ti belja. Kondenzatot e kondenzirana vlaga od samite pceli, taa tuka e, nema da odi nikade posebno osven ako ne i stvoris uslovi da kondenzira. Mozis i da im napravis promaja, taka sigurno nema da kondenzira no kolku e toa pametno neznam, a i vo takva situacija zosto voopsto bi klaval folija, koja e poentata ako sakas da gi drzis na promaja?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Pa toa i e problemot kondenzatot. Inaku nema potreba da gi cistis ramkite, pcelite sekako sami ke go potkrenat najlonot so vosok za da si napravat prolaz od edna ramka do druga nad satonosite. Problemot so kondenzatot e ako nemas dobra izolacija nad najlonot, a verojatno nemas tuku imas zbeg so lesonit i hranilka i nad nego drven kapak oblozen so lim. Ako taka go postavis najlonot pod zbegot a nad ramkite povekje od sigurno deka ke ti kondenzira i ete ti belja. Kondenzatot e kondenzirana vlaga od samite pceli, taa tuka e, nema da odi nikade posebno osven ako ne i stvoris uslovi da kondenzira. Mozis i da im napravis promaja, taka sigurno nema da kondenzira no kolku e toa pametno neznam, a i vo takva situacija zosto voopsto bi klaval folija, koja e poentata ako sakas da gi drzis na promaja?
Јас уствари у овој стадиум не мислам, собирам искуства и читам! Србите пишуваат дека кондензатот е добредојден, оти пчелите го користат наместо одење по вода! Ти викаш ако имаш супер изолација, што мене не ми е проблем да ја направам, за десетина друштва и клима уред ќе им ставам :D , нема да има кондензат! За во пролет-лето јасно ми е, зимата ми прави недоумици! Оти не е само горе капакот, термички мост е и горниот дел од сандакот! Тоа би довело до кондензирање и стварање влага и мов горе под најлонот бочно или јалнаш сум?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Јас уствари у овој стадиум не мислам, собирам искуства и читам! Србите пишуваат дека кондензатот е добредојден, оти пчелите го користат наместо одење по вода! Ти викаш ако имаш супер изолација, што мене не ми е проблем да ја направам, за десетина друштва и клима уред ќе им ставам :D , нема да има кондензат! За во пролет-лето јасно ми е, зимата ми прави недоумици! Оти не е само горе капакот, термички мост е и горниот дел од сандакот! Тоа би довело до ондензирање и стварање влага и мов горе под најлонот бочно или јалнаш сум?
Kondenzat tocno nad glava na pcelite ne gledam kako mozi da e dobra rabota, posebno ako klubeto e podolu od najlonot. Ke im vrni nad glava cela zima. Inaku kondenzat vaka ili taka ke se napravi na bocnite zidovi, na krajni ramki no ne vo taa kolicina kako pod neizoliran najlon. Dali toj kondenzat go pijat ili sto mu pravat neznam, bitno ako ima izolacija nad najlonot ke zabelezis deka celo vreme ke ima pceli aktivni tamu, rovarat levo desno :).
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Колеги дали сте запознаени колку ке се плака годинава по пчелно семејство на ветеринарните станици за да ти извадат потврда за презимени пчелни семејства, некои ветеринари бараат по 50 ден. по семејство
 
Член од
20 јануари 2021
Мислења
400
Поени од реакции
4.400
Сакам да завртам два/три сандаци за свое задоволство.
Немам предходно искуство и познавање.
Колку би ме коштало сето тоа комплет?
Кои работи треба да ги набавам и од каде конкретно да се едуцирам за пчеларството.
Секоја помош и совети се добредојдени.
 
Член од
30 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
182
Сакам да завртам два/три сандаци за свое задоволство.
Немам предходно искуство и познавање.
Колку би ме коштало сето тоа комплет?
Кои работи треба да ги набавам и од каде конкретно да се едуцирам за пчеларството.
Секоја помош и совети се добредојдени.
Вака друже, сега ќе ти кажам пошто јас зедов во февруари 3 сандаци за да почнам и ќе ти кажам отприлика. Значи првично зедов 3 пчелни семејства со си релативно добри сандаци - тоа ме чинеше 100€ по пчелно семејство со сандак. Зедов и заштитна опрема за двајца, пчеларски нож, нараквици, пушалка - што ме чинеше околу 50€. И исто така зедов неколку погачи за старт да имам да ги прихранувам (што сега веќе стоплува и нема да ти бидат потребни), сега скоро зедов и нови рамки кои ги спремив. Се на се мислам дека со 300-500€ се сосема доволно за почнување со околу 3 сандачиња (во зависност по какви цени ќе најдеш пчелни семејства и дали ке треба да купуваш сандаци и рамки или не).
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Сакам да завртам два/три сандаци за свое задоволство.
Немам предходно искуство и познавање.
Колку би ме коштало сето тоа комплет?
Кои работи треба да ги набавам и од каде конкретно да се едуцирам за пчеларството.
Секоја помош и совети се добредојдени.
Моја препорака , никогаш не зимај или купувај пчелни семејства во зима или есен, купи ги во април па и во мај, затоа што ако се случи некој проблем неможеш ништо да направиш.Пример неможеш да знаеш дали матицата е добра колку е стара , колку е квалитетна, ако дојде до угинување н а матицата неможеш да ја замениш, и да произведат пчелите матица нема кој да ја оплоди нема трутови, така да поцекај си мај месец и да згрешиш има можност за поправка , ке си најдеш добар ментор а имаш и доста на интернет така да во овој период набави си само сандуци нови никако половни и друга пцеларска опрема, шешир, ракавици димилица .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom