Пчеларство

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
... што е попрво кокошката или јајцето? :D
Дај бе не ја тупи и во оваа тема.
Сите знаеме да пребараме на гугл, кој не знае Англиски од постарите знае или Српски или троа Руски и тоа што го интересира ќе си најде самиот.

Ај кога си толку начитана/н кажи му како да ја спасат годинава со мед, тапа е кај тие јас што ги знам, нема ни по 5кг просек од семејство да излезе.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Прегледај го приврзокот 262611

... осилото на пчелата е помало од осилото на осата и стршленот,

Прегледај го приврзокот 262612 Прегледај го приврзокот 262613

и пчелиниот„отров“ да се вметне во нашата кожа потребни се 2-3 минути,

Прегледај го приврзокот 262618

... за разлика од осата и стршленот што веднаш го „шприцаат“ отровот зашто нивното осило е подолго ама не им се оделува од телото, пчелата може ќе не боцне ама ако успееме да го тргнеме веднаш осилото нема да навлезе целосно пчелиниот отровот од „резервоарот“ покрај осилото што се целосно се оделува од пчелата!

Прегледај го приврзокот 262620

...исто јачината на болката зависи од местото на убод, ако пчела те касне на лице и оса на рака сигурно ќе те боли повеќе од убодот на лицето, но не од пчелата, туку поради поосетливото место- на лице, кое посензитивно отколку на рака!
Убаво ти напишав:
БАТАЛИ ЈА ТЕОРИЈАТА!
А не е лошо да ја баталиш и темава, се гледа дека немаш ни основни познавања од пчелите и пчеларството.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.504
Поени од реакции
34.612
Дај бе не ја тупи и во оваа тема.Сите знаеме да пребараме на гугл, кој не знае Англиски од постарите знае или Српски или троа Руски и тоа што го интересира ќе си најде самиот.Ај кога си толку начитана/н кажи му како да ја спасат годинава со мед, тапа е кај тие јас што ги знам, нема ни по 5кг просек од семејство да излезе.
...ајјј, ова не го очекував од тебе, има потреба да ти ги повторам твоите линкови од гугл што ги имаш постирано во претходните твои коментари што сите знаеме да пребаруваме на гугл, ама никој тоа ти го нема кажано? и тоа ги поставуваш без никакво објаснување на линкот, кој чита, чита, кој разбере, разбере, јас барем се трудам да објаснам некои работи и да спојам ете пракса со теорија барем кога се зборува за медна пчела!
...и најмалку сум јас крива поради дождливото ветровито време,зголемување на ројот, слабо присутни квалитетни цветови расветани во околината, што немаш меден принос во моментов, тоа е виша сила како секој земјоделец што не може да предвиди дали ќе биде пригодно времето за аграгот, иако се отепа од работа од копање, сеење, наводнување и можеби имам идеи, ама вака како ми пишуваш...
Убаво ти напишав:БАТАЛИ ЈА ТЕОРИЈАТА!А не е лошо да ја баталиш и темава, се гледа дека немаш ни основни познавања од пчелите и пчеларството.
... ако ги читна моите коментари на темата беа поврзани со прашање за матичниот млеч што го применував лично, за да после со друг коментар се поврзам околу пчелиниот отров при убод што е поврзано и со моја професија не само со твоја, во ова време на пандемија со коронавирус, јас друго не видов да се имам мешано во вашето мушко аматерско дебатирање и објаснувањето на проблемите во пчеларникот :(

...тоа да немам основни познавање од пчелите и пчеларството не знам колку би се сложила, со тоа што порано ми беа дури дел на моите предавање на пчелини производи и примена во медицината, како и за лично алтернативно лечење со некои пчелини производи што ми дава за право да бидам поврзана со темава, а и тебе што ти е покусо ако ја поврземе вашата пракса со пчелартсвото со медицинска примена или ете како кажуваш ти теорија околу пчеларството, ете некој ќе ја отвори ова тема и ќе прочита многу интересни работи од секоја сфера на пчеларството со медни пчели? :smirce:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
...ајјј, ова не го очекував од тебе, има потреба да ти ги повторам твоите линкови од гугл што ги имаш постирано во претходните твои коментари што сите знаеме да пребаруваме на гугл, ама никој тоа ти го нема кажано? и тоа ги поставуваш без никакво објаснување на линкот, кој чита, чита, кој разбере, разбере, јас барем се трудам да објаснам некои работи и да спојам ете пракса со теорија барем кога се зборува за медна пчела!
...и најмалку сум јас крива поради дождливото ветровито време,зголемување на ројот, слабо присутни квалитетни цветови расветани во околината, што немаш меден принос во моментов, тоа е виша сила како секој земјоделец што не може да предвиди дали ќе биде пригодно времето за аграгот, иако се отепа од работа од копање, сеење, наводнување и можеби имам идеи, ама вака како ми пишуваш...

... ако ги читна моите коментари на темата беа поврзани со прашање за матичниот млеч што го применував лично, за да после со друг коментар се поврзам околу пчелиниот отров при убод што е поврзано и со моја професија не само со твоја, во ова време на пандемија со коронавирус, јас друго не видов да се имам мешано во вашето мушко аматерско дебатирање и објаснувањето на проблемите во пчеларникот :(

...тоа да немам основни познавање од пчелите и пчеларството не знам колку би се сложила, со тоа што порано ми беа дури дел на моите предавање на пчелини производи и примена во медицината, како и за лично алтернативно лечење со некои пчелини производи што ми дава за право да бидам поврзана со темава, а и тебе што ти е покусо ако ја поврземе вашата пракса со пчелартсвото со медицинска примена или ете како кажуваш ти теорија околу пчеларството, ете некој ќе ја отвори ова тема и ќе прочита многу интересни работи од секоја сфера на пчеларството со медни пчели? :smirce:
Оди види што имав пишувано од гугл, ова ми беше семеен бизнис скоро цела деценија, имам литература еден куп, али на крај излегува џабе и литература и се кога природата е тотално изопачена и една во 5 години не се погодува да даде принос колку што треба. Скоро секоја втора зима се наоѓа по нешто да ги покоси и како и да се свртиш не бива.

А околу каснувањата, на глава боли од што и да те касне, на тело делумно, инаку каснување од стршлен е неспоредливо со сите други инсекти, буквално рана имав на местото каде што ме касна (дупче се гледаше) цела недела и оток колку орев и после примање на инјекциите и инфузиите.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Смирете топката ;)
Оваа тема по својата природа никогаш нема да има многу дискутанти, затоа секој е добредојден! Само бог знае се' , ние другите цел живот се учиме! За на крај глупи да си умреме:D
Шала настрана, од година до година условите за пчеларење се влошуваат, некогаш драстично. Никому не му е лесно, ни на нас ниту на пчелите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.504
Поени од реакции
34.612
Оди види што имав пишувано од гугл, ова ми беше семеен бизнис скоро цела деценија, имам литература еден куп, али на крај излегува џабе и литература и се кога природата е тотално изопачена и една во 5 години не се погодува да даде принос колку што треба. Скоро секоја втора зима се наоѓа по нешто да ги покоси и како и да се свртиш не бива. А околу каснувањата, на глава боли од што и да те касне, на тело делумно, инаку каснување од стршлен е неспоредливо со сите други инсекти, буквално рана имав на местото каде што ме касна (дупче се гледаше) цела недела и оток колку орев и после примање на инјекциите и инфузиите.
...и не само тука и на друго место те читам и затоа реков „не очекував ова од тебе“ дојди од ова страна на ПЦ да видиш како изгледа тоа, мора да имаш малку сенс со кого се пишуваш иако е форум, кочи малку, барем така јас мислам!
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Смирете топката ;)
Оваа тема по својата природа никогаш нема да има многу дискутанти, затоа секој е добредојден! Само бог знае се' , ние другите цел живот се учиме! За на крај глупи да си умреме:D
Шала настрана, од година до година условите за пчеларење се влошуваат, некогаш драстично. Никому не му е лесно, ни на нас ниту на пчелите.
Оваа тема нема да има многу дискутанти затоа што во принцип никој не сака да се конфронтира со оние што немаат никакви познавања, а овде држат предавања од пчеларството.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.149
Оваа тема нема да има многу дискутанти затоа што во принцип никој не сака да се конфронтира со оние што немаат никакви познавања, а овде држат предавања од пчеларството.
Nema mnogu diskutanti zatoa sto generalno nema mnogu pcelari ili zainteresirani za pcelarstvo tuka na forumot. A bijonse si e bijonse, taa si se vodi po principot deka ljubav teoretski lepo zvuci. Ne e svesna deka malcice je drugcije u praksi.
Za konfrontacija hmmm, retko ke najdis dva pcelari koi ke se soglasat okolu nacinot na pcelarenje, pa od taa gledna tocka dali ke se konfrontiras so nea ili so random pcelar isto ti se fakja. Sekoj ke drzi do svoeto voden od negovoto prakticno,teoretsko ili kombinirano iskustvo.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Nema mnogu diskutanti zatoa sto generalno nema mnogu pcelari ili zainteresirani za pcelarstvo tuka na forumot. A bijonse si e bijonse, taa si se vodi po principot deka ljubav teoretski lepo zvuci. Ne e svesna deka malcice je drugcije u praksi.
Za konfrontacija hmmm, retko ke najdis dva pcelari koi ke se soglasat okolu nacinot na pcelarenje, pa od taa gledna tocka dali ke se konfrontiras so nea ili so random pcelar isto ti se fakja. Sekoj ke drzi do svoeto voden od negovoto prakticno,teoretsko ili kombinirano iskustvo.
Од туѓото практично искуство нешто може и да се научи. Барем може да се проба, па ако не иде, никому ништо. Пчеларите се согласуваат само во едно: Треба да се застане зад кошницата кога се работи со неа. Јас и тука не се согласувам, работам од страна.
Теоријата не води никаде. Исто како да учам да возам автомобил од книга.
Инаку литературата не е многу корисна во пчеларството. Многу застарени книги со застарени технологии кои сега не се прифатливи. Секој пишувал и објаснувал за неговите пашно-климатски услови, без да ги наведе. Плус има многу препишувања, преведувања, па на крај се добива нешто друго.
 
Член од
30 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
182
Дечки здраво, пред некој ден кај еден мој другар имав прилика да ме вклучи да му помагам околу пчелите. Добив желба здравје од на пролет да започнам полека со одгледување колку за своја душа. Татко ми е бивши пчелар така што тој ќе ме научи се надевам на поголемиот дел од работите. Веќе подолго време не се бави тој со оваа работа и затоа неможе да ми помогне па решив да прашам и да се обратам тука. Тоа што ме интересира доколку можете да ми помогнете е - колку за почеток ќе треба да се направи инвестиција (сандаци, рој, матица, рамки итн..) колкава инвестиција ќе треба за да започнам полека (небитно дали со јако пчелно друштво или послабо за развивање). Моментално ми е битно оваа работа да ја знам, останав неодамна без работа заради короната па да си се спремам финансиски :D Фала ви поздрав !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.504
Поени од реакции
34.612
Дечки здраво, пред некој ден кај еден мој другар имав прилика да ме вклучи да му помагам околу пчелите. Добив желба здравје од на пролет да започнам полека со одгледување колку за своја душа. Татко ми е бивши пчелар така што тој ќе ме научи се надевам на поголемиот дел од работите. Веќе подолго време не се бави тој со оваа работа и затоа неможе да ми помогне па решив да прашам и да се обратам тука. Тоа што ме интересира доколку можете да ми помогнете е - колку за почеток ќе треба да се направи инвестиција (сандаци, рој, матица, рамки итн..) колкава инвестиција ќе треба за да започнам полека (небитно дали со јако пчелно друштво или послабо за развивање). Моментално ми е битно оваа работа да ја знам, останав неодамна без работа заради короната па да си се спремам финансиски :D Фала ви поздрав !
... па ти воопшто не си ги прочитал коментарите на темава каде има многу работи објаснето, а бараш инфо...те мрзи да свртиш малку наназад? дури можеш да видиш кој член/ови е/се активен/и со пчеларство на форумов, па лично да го/ги тагнеш, а ти вака падобрански се спушташ на темава без да прочиташ ништо ...ццц цццц :neetaka:
 
Член од
30 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
182
... па ти воопшто не си ги прочитал коментарите на темава каде има многу работи објаснето, а бараш инфо...те мрзи да свртиш малку наназад? дури можеш да видиш кој член/ови е/се активен/и со пчеларство на форумов, па лично да го/ги тагнеш, а ти вака падобрански се спушташ на темава без да прочиташ ништо ...ццц цццц :neetaka:
Друже моментално сум стигнат до 5та страна од 21 на темава (ако ми веруваш), почнат сум да се едуцирам ама во меѓувреме решив да прашам ама чим имало посекако ќе читам натака значи ќе најдам немора да ми кажуваш колку треба фала :)

Иначе фала за брзинската осуда искрено не ја очекував.
 
M

Macedon1um

Гостин
Ќе ти кажат поискусниве ама јас колку што имам читано 50тина евра ти е сандакот за пчели и уште толку за пчели/матица, значи 100 евра комплет.
 
Член од
30 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
182
... па ти воопшто не си ги прочитал коментарите на темава каде има многу работи објаснето, а бараш инфо...те мрзи да свртиш малку наназад? дури можеш да видиш кој член/ови е/се активен/и со пчеларство на форумов, па лично да го/ги тагнеш, а ти вака падобрански се спушташ на темава без да прочиташ ништо ...ццц цццц :neetaka:
I bas cela tema ja procitav i nikade ne najdov kolku pari se potrebni za otpocnuvanje, samo da se kazelo nesto. A poso ja procitav cela zabelezav deka sakas da mu se vturis i da gi napagjas lugjevo i da mislis deka samo ti si vo pravo i nikoj drug :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дечки здраво, пред некој ден кај еден мој другар имав прилика да ме вклучи да му помагам околу пчелите. Добив желба здравје од на пролет да започнам полека со одгледување колку за своја душа. Татко ми е бивши пчелар така што тој ќе ме научи се надевам на поголемиот дел од работите. Веќе подолго време не се бави тој со оваа работа и затоа неможе да ми помогне па решив да прашам и да се обратам тука. Тоа што ме интересира доколку можете да ми помогнете е - колку за почеток ќе треба да се направи инвестиција (сандаци, рој, матица, рамки итн..) колкава инвестиција ќе треба за да започнам полека (небитно дали со јако пчелно друштво или послабо за развивање). Моментално ми е битно оваа работа да ја знам, останав неодамна без работа заради короната па да си се спремам финансиски :D Фала ви поздрав !
Грубо земено, околу 100€ ќе те кошта едно семејство со кошница. Зависи дали ќе купуваш презимени семејства, нуклеуси или пакетни роеви. За почеток препорачливо е 3-5 семејства. На ова додај го и пчеларскиот инвентар (центрифуга, пчеларско одело, чадилка, разни ситни алатки).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom