Пумпа за зголемување на притисокот

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од Goran00, 11 март 2019.

 1. Goran00

  Goran00

  Член од:
  15 декември 2017
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  0
  Ме занима дали постои ваква пумпа што се монтира во купатило.Пошто сум во зграда на последен спрат 8 па имам проблем со притисокот.Ако има каде мозжам да најдам и која е цената.Немора да има многу јак притисок доволно е тушот да работи нормално.
   
 2. DadoTom

  DadoTom

  Член од:
  3 ноември 2009
  Мислења:
  1.329
  Допаѓања:
  532
  Постои, имав на времето таков проблем, бидејќи хидрофорите во зградата не работеа па мораше пумпа внатре да се стави. Проблем е што создава бука и беше околу 750 евра, а си врши работа за притисок.
   
 3. Goran00

  Goran00

  Член од:
  15 декември 2017
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  0
 4. DadoTom

  DadoTom

  Член од:
  3 ноември 2009
  Мислења:
  1.329
  Допаѓања:
  532
 5. Goran00

  Goran00

  Член од:
  15 декември 2017
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  0
  Значи неодговара.Ако можеш да пуштиш некои линк да знам што да барам отприлика.
   
 6. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.510
  Допаѓања:
  25.961
  Ако ти е само за тушот и можеш да живееш со останатите аспекти кои не бараат вода под висок притисок, тогаш ти препорачувам да пробаш да ја смениш „слушалката“ пред да инвестираш во нешто поголемо. Си пробал нешто вакво? -> https://www.aliexpress.com/item/Sho...hower-Head-With-Negative-Ion/32880710580.html
   
  На Ireal му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.391
  Допаѓања:
  5.278
  не ми е јасно како би подигнал притисок ??Што праиме кога ќе затвориш чешма, ќе има удар ?? Пак испаѓа дека ти треба додатен хидрофор.
  Колку знам висококатниците сега имаат 2 зони, за долните спратови со низок притисок и за горните со висок. Башка и уредите по становите се лимитирани со притисоците, т.е. ако се пренесе ударот на инсталацијата можеби може кај некој подолу да му се јави превисок притисок и поплава ????
   
 8. Borsa

  Borsa

  Член од:
  13 март 2012
  Мислења:
  476
  Допаѓања:
  128
  Ќе одиш во термосистеми ( http://www.termosistem.com.mk ) или во металтерм (metalterm.com.mk) и ке им кажеш што како, и они ке ти понудат најдобро решение. Иначе Wilo се супер пумпи ,а и не се бучни.
   
 9. TOT

  TOT sorcerer

  Член од:
  2 јануари 2019
  Мислења:
  154
  Допаѓања:
  108
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.391
  Допаѓања:
  5.278
  во едното купатило приметив слабо прска тушот а чешма е ОК,,, ја пребацив туш слушалката од другото купатило и супер, веројатно дупчињата сум ги проширил со години чистејќи ги од камен... и си нарачав оваква слушалка со топчиња од ебау, ме фати се околу 380мкд, чекам да дојде... но случајно на пазар барав друго и кај водовод гледам има таква слушалка, ја дава за 150мкд.... но се сомневам дека не е со 3 позиции, ќе почекам да стигне таа што ја нарачав
   
  На Acid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.391
  Допаѓања:
  5.278
  ми стигна од Ебау, ја пробав, убав млаз, веројатно и штеди вода... едино е мал проблем, како и кај сите округли тушеви што при вртење на решетката во некој позиции има капење... треба да се пронајде поѕицијата кеде не капе...
  https://www.kapwing.com/videos/5cbb7872f2fd110014268b29
   
  На Acid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: