Психологија , Биохемија и Спиритуална Енергија . (Решение за долг живот )

Член од
23 јули 2019
Мислења
15
Поени од реакции
3
Што мислите за долг живот ?
Кои се главни човечки фактори за долг живот?
Зошто многу млади умираат? (Не се смета за несреќните случаеви )
Борба против Анксиозност , Депресија , Стрес , Психичко растројство , Негативни мисли, Лошо расположение...
Враќање на човечко битие во нормално скалило дури и надминување на себе си во позитивна насока ?
Борба против препишување Анти депресиви , решение алтернативно ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
некој треба прво да дефинира што значи долг живот.

и не гледам поврзаност на антидепресиви, психолошки состојби со долг живот
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
некој треба прво да дефинира што значи долг живот.

и не гледам поврзаност на антидепресиви, психолошки состојби со долг живот
Не гледаш и шо пишува точно. "Борба против препишување Анти депресиви , решение алтернативно ?"
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што мислите за долг живот ?
Кои се главни човечки фактори за долг живот?
Зошто многу млади умираат? (Не се смета за несреќните случаеви )
Борба против Анксиозност , Депресија , Стрес , Психичко растројство , Негативни мисли, Лошо расположение...
Враќање на човечко битие во нормално скалило дури и надминување на себе си во позитивна насока ?
Борба против препишување Анти депресиви , решение алтернативно ?
Да баталиме првиот дел од постот па и целиот наслов на темава, за почеток...иако без здраво тело џабе ти е здрав дух.
Доаѓаме до борбата против антидепресиви и сл. срања.
Постои лек....уствари лекот е во практикување на една состојба која се вика mindfulness. Да бидеш свесен односно ги набљудуваш мислите без да пробуваш да ги анализираш.
Можеш да пробаш за старт со нешто вакво, за да разбереш за што се работи.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.685
Поени од реакции
9.523
Што мислите за долг живот ?
Кои се главни човечки фактори за долг живот?
Зошто многу млади умираат? (Не се смета за несреќните случаеви )
Борба против Анксиозност , Депресија , Стрес , Психичко растројство , Негативни мисли, Лошо расположение...
Враќање на човечко битие во нормално скалило дури и надминување на себе си во позитивна насока ?
Борба против препишување Анти депресиви , решение алтернативно ?
Гарантирам дека си многи млад, дека ти е страв од смртта и затоа посакуваш долг живот!!!
Дожината не е битна никогаш, квалитетот на живеењето е пресудно а посебно младоста...ако во неа не си живеел тогаш нема ни староста да ја одживееш онака достојанствено како што треба.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
15
Поени од реакции
3
Гарантирам дека си многи млад, дека ти е страв од смртта и затоа посакуваш долг живот!!!
Дожината не е битна никогаш, квалитетот на живеењето е пресудно а посебно младоста...ако во неа не си живеел тогаш нема ни староста да ја одживееш онака достојанствено како што треба.
Не ми е страв од смртта .
Зошто е онака како што се поставени прашањата, дали влијае психологијата , биохемијата , спиритуалната енергија на долг живот и зошто многу млади се справуваат со сите оние наброени проблеми . А млади се треба да живеат во младоста за да ја доживеат староста . Незнам колку сте запознаени со овие проблеми , ама веќе владеат во нашата Земја .
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Иначе не постое нешто како долг живот. Шо е долг живот? 100 години у однос на 50 год? Булшит! Живото е прекраток па и 200 год да трае. Живото е вреден само додека сме млади, здрави и безгрижни. После тоа стануваме возрасни, озбилни и почнуваме да "живееме" живот на зомби.
Прашањето можда звуче како клише, ама поттикнува ногу озбилна тема. Иначе да, И јас можам да кратко да одговорам како Бодидарма: Научи да медитираш и ке станеш среќен, безгрижен и ке имаш долг живот. Ама није све тако лако ко што звучи пљукни-залепи.
Иначе конкретно да одговорам на прашањето. Денеска у 21ви век преееевише сме окупирани со општествениот живот, превише размислуваме материјалистички, ПРЕокупирани сме со печалење пари, живееме неприродно, нездраво у секоја можна смисла и затоа сите проблеми со кои се соочуваме. Тие проблеми се само природна последица на начинот на кој живееме. Треба да се врнеме на природата. Да живееме поприродно малце. И самио сум ухватен у коштац у овоа неприрподно зомби темпо и мора да се најде излаз. Во свето веќе луѓето почнуваат да се формираат комуни-заедници кои се самоодрживи во кои што живеат материјално незавивно од машинеријата наречена општество. Има такви обиди и во србија и околината. Редно е и тука да се почне.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
15
Поени од реакции
3
Иначе не постое нешто како долг живот. Шо е долг живот? 100 години у однос на 50 год? Булшит! Живото е прекраток па и 200 год да трае. Живото е вреден само додека сме млади, здрави и безгрижни. После тоа стануваме возрасни, озбилни и почнуваме да "живееме" живот на зомби.
Прашањето можда звуче како клише, ама поттикнува ногу озбилна тема. Иначе да, И јас можам да кратко да одговорам како Бодидарма: Научи да медитираш и ке станеш среќен, безгрижен и ке имаш долг живот. Ама није све тако лако ко што звучи пљукни-залепи.
Иначе конкретно да одговорам на прашањето. Денеска у 21ви век преееевише сме окупирани со општествениот живот, превише размислуваме материјалистички, ПРЕокупирани сме со печалење пари, живееме неприродно, нездраво у секоја можна смисла и затоа сите проблеми со кои се соочуваме. Тие проблеми се само природна последица на начинот на кој живееме. Треба да се врнеме на природата. Да живееме поприродно малце. И самио сум ухватен у коштац у овоа неприрподно зомби темпо и мора да се најде излаз. Во свето веќе луѓето почнуваат да се формираат комуни-заедници кои се самоодрживи во кои што живеат материјално незавивно од машинеријата наречена општество. Има такви обиди и во србија и околината. Редно е и тука да се почне.
Добро не постој и времето и просторот . Не во таква конотација да ме разбериш што е долг живот ... Годините се всушност нашата ротација на планетата околу сонцето толку пати сме ротирале бла бла .
Зборувам , што мислите за долг живот во смисла да се доживее старост , зошто некој умира на 30 години , некој на 60 , некој на 20 од нигде никаде ?

Кои фактори ни гарантираат старост што се тие луѓе направиле, а што другиве не направиле , да живеат подолго .

И ги спомнав оние состојби кај млади бидеќи сум опкружен со млади лица со оние состојби и доктори како доктори фокусирани на медицина препишуваат се и сешто.
Бидејќи младите се плашат од таа состојба а многу ги има .
Затоа и така ја нагласив темата, сметам дека влијаат 3 те работи на подобрување .
Дали е возможно да се вратат во нормална состојба . Без хемикалии.

Сигурно не е само Медитацијата . Ваше мислење ?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Добро не постој и времето и просторот . Не во таква конотација да ме разбериш што е долг живот ... Годините се всушност нашата ротација на планетата околу сонцето толку пати сме ротирале бла бла .
Зборувам , што мислите за долг живот во смисла да се доживее старост , зошто некој умира на 30 години , некој на 60 , некој на 20 од нигде никаде ?

Кои фактори ни гарантираат старост што се тие луѓе направиле, а што другиве не направиле , да живеат подолго .

И ги спомнав оние состојби кај млади бидеќи сум опкружен со млади лица со оние состојби и доктори како доктори фокусирани на медицина препишуваат се и сешто.
Бидејќи младите се плашат од таа состојба а многу ги има .
Затоа и така ја нагласив темата, сметам дека влијаат 3 те работи на подобрување .
Дали е возможно да се вратат во нормална состојба . Без хемикалии.

Сигурно не е само Медитацијата . Ваше мислење ?
Е де, знаеме у која конотација мислеш. Иначе колку за информација сите сме опкружени у исисте срања и сите ги гледаме секојдневно. Не си само ти. И јас живеам у урбана средина: Не живеам на планина.
А веќе одговорив, ама и ти не гледаш доволно јасно. Треба да сме вратеме што повеќе на природниот начин на живеење!
А гаранција за долг живот батка нема. Можеш да живееш најздраво на свето, да не се нервираш, да имаш најздраво тело, да пукаш од здравје, али одједном може една мала ситница и гејм оувер. Тоа зависе само од судбината. Јер смрт нам сме смеше на свим странама.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.685
Поени од реакции
9.523
твојата тема содржи многу прашања на кои не може тек така на сите да одговориме, можеби требаше да отвориш посебни теми...но, јас само како краток одговор на сите твои прашања ке ти одговорам дека МОЖЕ и НЕ МОЖЕ некој да се врати во нормала бидејќи за секоја особа влијаат многу фактори,почнувајќи од генетика, здравствена состојба, од животна средина, фамилијарна состојба и воспитувања, материјална состојба и најбитното е карактерот, интилигенцијата и тн...или како ти ја скроиле капата трите наречници кога си се родил:)
 
Член од
12 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас мислам дека многу фактори играат улога, а еден од тие фактори е токму и енергијата. И многу е битно човек не да се фокусира само на позитивната енергија, туку и да знае како да си стави граници на негативната енергија и како лесно да излезе од истата. Еве баш денес ми се појави едно видео од една наша терапевтка која зборува на оваа тема: https://fb.watch/iEY9NbPQ-6/
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.601
Поени од реакции
8.465
Јас мислам дека многу фактори играат улога, а еден од тие фактори е токму и енергијата. И многу е битно човек не да се фокусира само на позитивната енергија, туку и да знае како да си стави граници на негативната енергија и како лесно да излезе од истата. Еве баш денес ми се појави едно видео од една наша терапевтка која зборува на оваа тема: https://fb.watch/iEY9NbPQ-6/
Нашата природа е спој на Шива и Шакти, на "лошото" и "доброто" проблемот со терапевтските методологии е што пробуваат да лечат само еден аспект(Шакти) од нашето битие, односно од нас...ние сме битието.
Автоматски споено мислење:

Иначе кога сме кај долговечноста, немав пробано NMN во комбинација со ресвератрол, ќе земам ситно нешто...месец дена, па ќе ве апдејтирам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.562
Поени од реакции
38.683
луѓево стварно гледаат многу холивудски филмови, и мислат дека ќе го хакираат телото со некакви баба Рада и Џо Роган муабети и ќе живеат 1,000 години.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.601
Поени од реакции
8.465
луѓево стварно гледаат многу холивудски филмови, и мислат дека ќе го хакираат телото со некакви баба Рада и Џо Роган муабети и ќе живеат 1,000 години.
Не е тоа никаква филозофија, можеш и сам да прогуглаш ако сакаш, на пример:

https://www.google.com/search?q=epigenetics+of+aging&oq=epigenetics+of+aging&aqs=chrome..69i57.12879j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Секој сам треба да види што функционира кај него, затоа што сите сме уникатни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom