Психоза

Член од
25 јули 2017
Мислења
15
Поени од реакции
9
Здраво на сите би сакал да побарам мислење, искуство од некој кој веќе се соочил со психоза? Како влијаеше врз вас? Што ви помогна да ја совладате? Колку време траеше?
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Постојат два типа на луѓе во модерно време. Првите ќе читаат нешто од гугл па друго од форуми и ќе си препишат на себеси дијагнози како ОЦД, анксиозност или па модерна болест ова ми е смешно бидејќи почнаа на големо да се појават луге со ваква болест. А другите се типови што си имаат психолошки проблеми ама ај оди им па кажим такво нешто, очи ќе ти извадат. Така да кажи првин дали сам мислиш дека ти се појавуваат епизоди на психоза бидејќи колку што знам сам тоа не можеш да потврдиш или па ако веке ти е поставено од стручно лице тогаш на форум можеш само подршка да добиеш. Како и да е со срека.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
15
Поени од реакции
9
Фала на циничниот коментар. Со дијагноза сум. Ф23.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Здраво на сите би сакал да побарам мислење, искуство од некој кој веќе се соочил со психоза? Како влијаеше врз вас? Што ви помогна да ја совладате? Колку време траеше?

А од што западна во ваква состојба, си ја знаеш ли причината, стрес да не доживеа некој?
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
15
Поени од реакции
9
Не, без причина. Бев најсреќна што сум била во животот, задоволна со факултетот, семејството, иднината. Се претпоставува дека е поради некој стрес доживеан во детството.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Не, без причина. Бев најсреќна што сум била во животот, задоволна со факултетот, семејството, иднината. Се претпоставува дека е поради некој стрес доживеан во детството.
Можно е душо, но не се плаши, ќе помине и повторно ќе бидеш среќна.
Примај редовно терапија, редовни контроли и за неколку месеци ќе бидеш супер:)
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
15
Поени од реакции
9
Можно е душо, но не се плаши, ќе помине и повторно ќе бидеш среќна.
Примај редовно терапија, редовни контроли и за неколку месеци ќе бидеш супер:)
Би сакала до крај на 2019 да оздравам, се надевам не барам многу. Многу е фрустрирачки што ништо не можам да направам за да си ја подобрам состојбата, ама тоа е реалноста.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Своевремено сум имал различни психози од различни типови ( веројатно ) ама никогаш не сум бил на Психијатар за да ми го дијагностицира тоа.
Штом имаш дијагноза, сигурно имаш и терапија, советот е да си идеш по патот кој ти е наложен, повеќе природа, помалце висење на социјални мрежи, џаболебарење со идиоти, повеќе вода него сок, и така ќе се среди се за релативно брзо време... важно е да не се опсесираш со тоа туку пушти го ... пробај да искулираш. Поздрав и со лесно. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom