Процедури за вадење на документи

  • Креатор на темата ski
  • Време на започнување

ski

Член од
19 јануари 2019
Мислења
142
Поени од реакции
210
Тука може да поставувате прашања кои се процедурите за вадење на документи како лична карта/извод/здравствено осигурување/возачка дозвола... од институциите во државата .

(Ако има ваква друга тема на форумот модераторот може да ја избрише оваа.)

Јас би поставил прашање која е процедурата за вадење на здравствено осигурување на невработени лица,каде се доставува барањето и кои документи се потребни.
 
Последно уредено:

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
583
Поени од реакции
441
Тука може да поставувате прашања кои се процедурите за вадење на документи како лична карта/извод/здравствено осигурување/возачка дозвола... од институциите во државата .

(Ако има ваква друга тема на форумот модераторот може да ја избрише оваа.)

Јас би поставил прашање која е процедурата за вадење на здравствено осигурување на невработени лица,каде се доставува барањето и кои документи се потребни.
za prvpat, treba da imas potvrda od agencija za vrabotuvanje deka si nevraboten. licni dokumenti, licna karta ti treba.
vo opstinata vo koja zivees treba da ima kancelarija na FZO - fond za zdravstveno osiguruvanje.

odis tamu gi davas dokumentite, i kje ti objasnat kako funkcionira.

taka bese pred nekoi 5 godini koja jas sreduvav.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ski

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
446
Поени од реакции
2.165
za prvpat, treba da imas potvrda od agencija za vrabotuvanje deka si nevraboten. licni dokumenti, licna karta ti treba.
vo opstinata vo koja zivees treba da ima kancelarija na FZO - fond za zdravstveno osiguruvanje.

odis tamu gi davas dokumentite, i kje ti objasnat kako funkcionira.

taka bese pred nekoi 5 godini koja jas sreduvav.
Веќе извесен период не е потребно претходно да бидеш пријавен во агенција за вработување како невработен.
Лични документи
- извод од матично (копија)
- лична карта (копија)
- ЗО-1 образец
Можност за онлајн поднесување (скенирано по меил)
Повеќе на ФЗО

Проверка на моментален статус на осигурување -Мое Осигурување
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.018
Поени од реакции
3.193
Дали некој знае за некој начин за онлајн проверка на стаж?
Знам за писмено порано беше да појдиш да потпишеш едно барање па ќе извадат и испечатат листа. Не знам дали уште е вака но ме интересира за онлајн начин ако постои според матичен или некаква регистрација.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
586
Поени од реакции
222
Ставете си го сајтов во Bookmarks :)


Административни услуги за граѓани достапни за oнлајн аплицирање.
 
На врв Bottom