Процедура за отворање на веб сајт

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Какви 5-6000 евра бре за денари зборам. Печати 2000 некаде ќе те фати регистрирање на фирма толку негде и + книговодител ако ти треба. Влогот е твоја лична ствар моеш и со 100 евра а моеш и со 10.000.
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
19
Какви 5-6000 евра бре за денари зборам. Печати 2000 некаде ќе те фати регистрирање на фирма толку негде и + книговодител ако ти треба. Влогот е твоја лична ствар моеш и со 100 евра а моеш и со 10.000.
ААА, во ред, зошто од тоа што си напишал - цитирам: "...Иначе ако сакаш да заработуваш од порталот да ќе ти треба фирма да регистрираш околу 5-6000 е за ДООЕЛ...", делот со 5-6000 е, Е -то го сфатив ко кратенка за евра. Фала многу! :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ќе си идеш на uhost.mk да речеме ќе си одбереш хостинг план според потребите, домен ќе си одбереш. После му ја мислиш дали ќе си WordPress или Joomla гарант ти треба за портал и затоа овие ти ги кажувам. Ќе си симнеш едно од тие идеш на themeforest.net бараш темплејт и после или го плаќаш или го бараш ако го има фри. Вака најчесто се функционира.

Иначе ако сакаш да заработуваш од порталот да ќе ти треба фирма да регистрираш околу 5-6000 е за ДООЕЛ ако имаш и пари да инвестираш си наоѓаш дизајнер/девелопер ти средува и фураш.
Може и физичко лице прилив ќе има на трансакциска ќе си пријави во ујп како дополнителен приход и ќе си плаќа давачките на државата
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Може и физичко лице прилив ќе има на трансакциска ќе си пријави во ујп како дополнителен приход и ќе си плаќа давачките на државата
Ретко која фирма ќе се нафати да уплаќа на физичко лице поготово ако плаќа фактури.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ретко која фирма ќе се нафати да уплаќа на физичко лице поготово ако плаќа фактури.
За да се плати износот се прави налог и се уплаќа во банка.И за физичко лице начинот е тој,само физичкото лице треба да си плати 10% персонален данок на приходот.
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
19
За да се плати износот се прави налог и се уплаќа во банка.И за физичко лице начинот е тој,само физичкото лице треба да си плати 10% персонален данок на приходот.
А сега некаков закон ќе се гласал пак само правно лице (фирма) само да смее....запознаен е некој?
 
Ч

Чај

Гостин
Си одбрал квалитетно погрешно место за да прашаш.Ако веќе сакаш да отвориш веб сајт мора да идиш на некој хостинг сервис и да се распрашаш со одделот за јавност што ти треба и како.А најбитно ти е пари,желба не мора ако имаш пари да си платиш некој што ќе пишува за тебе.
Клик тука, и се ќе ти биде јасно.Фирма се регистрира ако планираш да заработуваш од сајтот,на пример како рекламите на кајгана што ги гледаш.А за тоа да стигниш треба доста време да помини,освен ако имаш среќа да имаш доволно кликови како Мотика со објавување 2-3 видеа еднаш неделно.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А за вебсајт на непрофитна организација? Без да се заработува од вебот на истата? Процедурата иста е или?
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
19
Си одбрал квалитетно погрешно место за да прашаш.Ако веќе сакаш да отвориш веб сајт мора да идиш на некој хостинг сервис и да се распрашаш со одделот за јавност што ти треба и како.А најбитно ти е пари,желба не мора ако имаш пари да си платиш некој што ќе пишува за тебе.
Клик тука, и се ќе ти биде јасно.Фирма се регистрира ако планираш да заработуваш од сајтот,на пример како рекламите на кајгана што ги гледаш.А за тоа да стигниш треба доста време да помини,освен ако имаш среќа да имаш доволно кликови како Мотика со објавување 2-3 видеа еднаш неделно.
Благодарам за информациите, ама сепак мислам дека на вистинското место сум :)
Ако одам во фирма и се распрашам, фала богу сите ќе ми кажат дека се најдобри за работата и дека најмногу поволности имаат. А од кога ќе платам да излезе на виделина што објективно од тоа се реализира. А јас не сакам да ризикувам. Затоа и ја отворив темава, со цел да споделат искуство луѓе кои веќе имаат вебсајт или брзо ќе си подигнат свој, за да споделат со нас другиве каква е процедурата: што се регистрира, не се регистрира итн. :))))
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
За да се плати износот се прави налог и се уплаќа во банка.И за физичко лице начинот е тој,само физичкото лице треба да си плати 10% персонален данок на приходот.
Од искуство ти кажувам фирма не префрла пари на физичко лице, ретки се случаевите. Или пак ако си фриленсер па да ти префрли, не за џабе сите се ДООЕЛ.
А за вебсајт на непрофитна организација? Без да се заработува од вебот на истата? Процедурата иста е или?
Иста е само што немора фирма да имаш само хостинг и домен :)
 
Ч

Чај

Гостин
Ако одам во фирма и се распрашам, фала богу сите ќе ми кажат дека се најдобри за работата и дека најмногу поволности имаат. А од кога ќе платам да излезе на виделина што објективно од тоа се реализира. А јас не сакам да ризикувам. Затоа и ја отворив темава, со цел да споделат искуство луѓе кои веќе имаат вебсајт или брзо ќе си подигнат свој, за да споделат со нас другиве каква е процедурата: што се регистрира, не се регистрира итн. :))))
Toa не е маалски пазар па да донесеш дома покварена роба, хостинг го плаќаш и се додека сајтот е онлајн,хостинг пакетот е функционален,освен во два случаеви,префрлање на друг сервер или мал пакет со сообраќај си одбрал па се истрошил од посети.Ако евентуално ги има.А ако веќе планираш да почниш со сајт,најпрво почни да учиш http://joomla.mk/
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Благодарам за информациите, ама сепак мислам дека на вистинското место сум :)
Ако одам во фирма и се распрашам, фала богу сите ќе ми кажат дека се најдобри за работата и дека најмногу поволности имаат. А од кога ќе платам да излезе на виделина што објективно од тоа се реализира. А јас не сакам да ризикувам. Затоа и ја отворив темава, со цел да споделат искуство луѓе кои веќе имаат вебсајт или брзо ќе си подигнат свој, за да споделат со нас другиве каква е процедурата: што се регистрира, не се регистрира итн. :))))
Не кажа за што ќе го користиш сајтот?

Ако ќе го користиш некомерцијално не ти треба фирма туку си купуваш домен (околку 10 евра годишно) и хостинг (околу 50 евра годишно). Има и поевтин исто како и поскап хостинг зависи колкав простор и трафик ти требаат. Хостинг може да земеш од наша или од странска фирма. Можеш и доменот од една а хостингот од друга фирма. Тоа е тоа.

Ако ќе работиш комерцијално и сакаш да вадиш пари од реклами од наши фирми многу веројатно ќе треба да регистрираш фирма. Тоа ти се фиксни месечни трошоци околку 5000 денари секој месец. Ете погоре спомнаа можело и како физичко лице ама сите сајтови кај нас што имаат реклами се и самите регистрирани како фирма.

Ако е вториот случај кај тебе најпаметно ти е да почнеш како физичко лице и чим имаш интерес за првата реклама види дали ти се исплати да отвараш фирма или не.

Ако можеш и како физичко лице да работиш и да немаш компликации терај како ти е поевтино.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Хм... Јас пре би идел со регистрирање на организација, отколку на фирма. Не е проблем да регистрираш фирма, меѓутоа ако треба да ја затвараш после, тоа е проблем и зезната процедура. Плус мислам дека се плаќа, а и цело време треба да вртиш пари низ неа. Додека за организација ќе ти требаат уште неколку луѓе кои ќе фигурираат во неа, не ми текнува колку точно треба. Ттвои блиски луѓе, од фамилијата, за да не те кочат во работата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom