Професор во средно училиште

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Кога ќе ти се јави желба за учење, легни си и ќе ти помине. Така и ова, кога ќе ти се јави желба да отвориш глупа тема, легни си и ќе ти помине :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
ти будала да не си
Никој нормален не се бунеше ко ти..
Ти дефинитивно немаш мозок, или си тешка бубалица.
Кога ќе ти се јави желба за учење, легни си и ќе ти помине. Така и ова, кога ќе ти се јави желба да отвориш глупа тема, легни си и ќе ти помине :D
Браво за коментариве, браво. Многу сте јаки вие "небубалиците" со мозок за разлика од тие како дечково. Ваквото размислување + немањето никаков интерес од задолжените за наоѓање на замена е една од најголемите маани на нашиве простори.

Ја лично немам никаков интерес за предметот хемија, и да бев назад у средно со ваква случка баш ќе ми беше гајле и супер ќе ми беше што губам. Али има и такви кои ги интересира хемија, па ради ваков кретеноиден поредок у нашава ни земја нема да имаат никаква основа за предметот и кога ќе се запишат на факултет ќе бидат 20 чекори назад од останатите. Али кој му е гајле за тоа, нели, битно да се губи и да се иде дома побрзо на фејсбук да се седне.

Денеска, учениците: "Јеееј губиме и не учиме ништо два месеци!"; Професорите и директорите: "Абе хемија, кој му е гајле за предметот".
Утре, учениците: "Види ја државава каква е бе, при прва прилика бегам од тука"; Професорите и директорите: "Бараме поголема плата!".

Епа така ќе биде, ова е најдиректен пример за тоа, за нашето заостанато општество, бунтовничко и самобендисано по природа, а анти-талент за било каква организација и просперитет. Затоа и сите ќе си бегаат по Америка, Германија, кај што ваквото нешто е нечуено и у најмалото селце, а луѓето низ целата земја сакаат да се образуваат.

@M-Nikolovski ако ништо друго, од мене имаш барем едно браво што си се заинтересирал за ова.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Станард приказна глумење лудило на форум,дете што не сака да губи часови или има кецови за поправање или нешто не е у ред со него.Само твоето браво ќе му остане у животот,за негово добро нека не слуша на нас пошто нејкев да сум у кожа на вакви деца у средно/основно:icon_lol:

И ваквото размислување го имаш сегде на свет,не мора на секоја тема да се вклучи да ти ебам опшеството,државата и тн.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Станард приказна глумење лудило на форум,дете што не сака да губи часови или има кецови за поправање или нешто не е у ред со него.Само твоето браво ќе му остане у животот,за негово добро нека не слуша на нас пошто нејкев да сум у кожа на вакви деца у средно/основно:icon_lol:

И ваквото размислување го имаш сегде на свет,не мора на секоја тема да се вклучи да ти ебам опшеството,државата и тн.
Ти ебам општеството, државата и тн.

Може го има, може не, ми е гајле за тоа. Знам само дека другите се поразвиени од нас, а со ваков дволичен став нигде не се стига. За срам е што за ваква тема се читаат коментари како "ти дали имаш мозок, ти си ненормален, бубалица и тн."

Добро, нека не учи, нека ја изгуби основата. Нека порасне необразован, нека заврши факултет со недоволно образование (ако работиве почнат да се случуваат и на повисоко ниво), па со пренесување на ваквиот менталитет нека добие незаслужена работа во некоја државна установа... хм... да речемее... доктор? Да еве. Недоволно образован доктор кој утре твоето дете нема да успее да го излекува. Одлично, а?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
месец и нешто поминало и нема замена ... можеби нема во партијата таков кадар (која партија и да е - се извинувам за констатацијава, ама лично искуство ми покажа дека се примаат партиски со несоодветно образование отколку непартиски со соодветно образование) ... покрај толку невработени кадри некако не е за верување дека нема кадар или некој не сака да работи во државно ... или можеби ова е нешто како оглас некој со хемија да се пријави ...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Темава си е многу на место.
За срамота е што немаат професор повеќе од месец и никој уво не го боли за тоа.
За срамота пак сте и вие со коментариве глупи, кои се надевам ќе ви ги избришат од темава.
(вклучувајќи го и мојов офтопик!)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Мене не ми е јасно како може да недостига професор.

Некој погоре напиша месец и нешто немале професор по македонски. Минимум 10 луѓе од моја генерација чекаме работа речиси година дена. Од катедрата за книжевност еден куп дипломирани сме без работа, од катедрата за македонски јазик исто, на универзитетот во Штип исто.

Како е можно да фали професор кога квалификувани кадри седат дома?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Ти ебам општеството, државата и тн.

Може го има, може не, ми е гајле за тоа. Знам само дека другите се поразвиени од нас, а со ваков дволичен став нигде не се стига. За срам е што за ваква тема се читаат коментари како "ти дали имаш мозок, ти си ненормален, бубалица и тн."

Добро, нека не учи, нека ја изгуби основата. Нека порасне необразован, нека заврши факултет со недоволно образование (ако работиве почнат да се случуваат и на повисоко ниво), па со пренесување на ваквиот менталитет нека добие незаслужена работа во некоја државна установа... хм... да речемее... доктор? Да еве. Недоволно образован доктор кој утре твоето дете нема да успее да го излекува. Одлично, а?
Ако ти е гајле што го спомињаш.Стигнавме до тоа доктор ќе станел без да научи ради македонскиот менталитет:icon_lol:
Знаете и сами као стојат работите коа сте помали,али ај аплаудирајте си :)
--- надополнето: 13 ноември 2013 во 22:08 ---
Мене не ми е јасно како може да недостига професор.

Некој погоре напиша месец и нешто немале професор по македонски. Минимум 10 луѓе од моја генерација чекаме работа речиси година дена. Од катедрата за книжевност еден куп дипломирани сме без работа, од катедрата за македонски јазик исто, на универзитетот во Штип исто.

Како е можно да фали професор кога квалификувани кадри седат дома?
Веројатно никој нејке за месец дена замена да биде и после да лета,или од школото ги мрзи да се замараат за мал период да бараат професор.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Мене не ми е јасно како може да недостига професор.

Некој погоре напиша месец и нешто немале професор по македонски. Минимум 10 луѓе од моја генерација чекаме работа речиси година дена. Од катедрата за книжевност еден куп дипломирани сме без работа, од катедрата за македонски јазик исто, на универзитетот во Штип исто.

Како е можно да фали професор кога квалификувани кадри седат дома?
hhhAhhH. Recisi godina dena. Ste se otepale od cekanje. :)

Inaku on, si ima procedura. Konkurs, izbor, partija I tn.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Ако ти е гајле што го спомињаш.Стигнавме до тоа доктор ќе станел без да научи ради македонскиот менталитет:icon_lol:
Знаете и сами као стојат работите коа сте помали,али ај аплаудирајте си :)
Не збориме конкретно за него, ооо човеку со тотално затворен ум! Вчера у средно не им било гајле за нов професор. Денес учениците се среќни што губат, не сфаќајќи дека оние што ги интересира предметот губат едукација. Утре таквите што не ги интересира и исто размислуваат добиваат работна позиција кај што даваат работа на недоволно едуцирани луѓе, па така еден од тие испаѓа човекот кој тебе може да ти ја држи судбината у раце. Домино-ефект се вика тоа, прогуглај ако не можеш да сфатиш.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
hhhAhhH. Recisi godina dena. Ste se otepale od cekanje. :)

Inaku on, si ima procedura. Konkurs, izbor, partija I tn.
Да нели? Дека во Македонија нормално е да се чека и по 10 години па откако фино ќе се изначекаме, после ќе полниме штабови и на крај ќе се фалиме по телевизии дека вработувањата се успешни. Чисто за споредба спомнав, ние чекаме толку, а уште колку има што чекаат и веќе не бројат години не сакам ни да помислам.

Веројатно никој нејке за месец дена замена да биде и после да лета,или од школото ги мрзи да се замараат за мал период да бараат професор.
Скоро дипломирани луѓе би прифатиле да работат и две недели, не само месец дена. Секое искуство е плус.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
И ваквото размислување го имаш сегде на свет,не мора на секоја тема да се вклучи да ти ебам опшеството,државата и тн.


До пред два три века сметале дека земјата е рамна и замисли како ќе сме живееле денес ако на некој не му текнело да ја преиспита „вистината“. Тоа ако секаде е така или ако другите правеле така зошто не и ние е најморонско (no offense) размислување што може да постои.

Ако сакаш по илустративен пример пушти вести и ќе слушнеш дека економијата(и се останато) ни е катастрофа ама ако ситуацијата не е страшна пошто и на сите околу нас им е таква ко божем тоа оправдување е.

Нема сакам да повторувам ама веќе кажаа прашањето си беше на место, а теми за сеир има еден куп на форумов.
 
W

Werther

Гостин

Kajgana Shop

На врв Bottom