Професионалноста или приватниот живот

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
...е пресудна кога одбирате со кого ќе имате работа и дали тие исти ставови се однесуваат на јавните личности, пред се, политичарите? Треба ли човеков да дава некаков си добар впечаток или професионалноста е најбитна?
Има слична ваква тема ама оваа е поопшта.
На пример сеа, ви треба електричар. Ама, знаете дека човеков е пијаница или дрогираш или билошто, ама сигурни сте дека работата ќе си ја заврши подобро од било кој. Би го ангажирале ли?
А дали би гласале за човек што најдобро може да се избори за вашите ставови во политиката ама е хомосексуалец или коцкар или воопшто не е (според вас) примерен граѓанин?
До каде нашите приватни животи се мешаат во прифесионалниот живот и до каде е дозволено?п.с. Не е ли глупо што во Америка на пример, се интересираат дали кандидатов пушел марихуана додека бил во колеџ? Што има тоа везе:toe:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Ја без да глеам мислав да гласам за првиот. Мислам... две швалерки. Се глеа, способен човек:wink:

И баш ова ми е поентата. Се ослонуваме на скроз погрешни работи кога бираме лидери.
Сто посто и Буш изгледал супер пред да го изгласаат. Чудо, а седна на фотеља, оглупе чоеков. Како Форест Гамп во ивл варијанта. :)
 

WondeR`

Дипломат
Член од
2 февруари 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Ако јас работам во некоја организација што е против цигарите и дрогата, а навечер јас пушам марихуана или се фиксам, мислам дека тоа многу би влијаело на мојата кариера во таа организација.Не можам јас да солам памет за нешто што јас како пример не го почитувам.
Во врска со политичарите, авторот наведе дека ако некој политичар е способен како лидер, а е коцкар исто и тоа не се совпаѓа, значи приватниот живот е како слика за професионалниот, не може во приватен живот да си за никаде, а во професионалниот, професионален и најдобар.
Мислам не се совпаѓа некако.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
не може во приватен живот да си за никаде, а во професионалниот, професионален и најдобар.
Мислам не се совпаѓа некако.
Ја повеќе би сакал да имам лидер workoholic отколку некој што го бива за све ама е послаб лидер од овој првиов. Што ми вреди мене ако тој е грижлив татко, верен сопруг, искрен, чесен, ангел еднставно, ама не знае да ја води државата. Ако не го бива за тоа што ја него го бирам, т.е. да има муда да ги носи и тешките одлуки, што бара тој на таква позиција???
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Ја повеќе би сакал да имам лидер workoholic отколку некој што го бива за све ама е послаб лидер од овој првиов. Што ми вреди мене ако тој е грижлив татко, верен сопруг, искрен, чесен, ангел еднставно, ама не знае да ја води државата. Ако не го бива за тоа што ја него го бирам, т.е. да има муда да ги носи и тешките одлуки, што бара тој на таква позиција???

Ам јас мислам дека човекот сакаше да си каже дека сепак за да биде одлучен и да донесува одлуки кога е лидер,треба да има и смелост да ризикува за тоа и во приватен живот..Не може некој да е пи*ка во приватен живот,а херој и мачомен во професионален..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom