Протести против поскапувањата на струјата, парното, бензинот...животот! [вторник, 18 ч.]

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Протестот против поскапувањето на струјата најубаво е да се искаже вака:
1. Вклучување на сите електрични апарати во домот (оние којшто трошат најмногу) две кварцни печки, сите бојлери, електричен шпорет со сите четири решоа... Тоа да го направиме 200.000 семејства ќе им го срушиме енерго системот како во во Индија
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Се извинувам унапред ако навредам некој

...500 души ...
...успех....

:pos::pos::pos:
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Најгласен од сите што протестираа вчера беше Шмекерот; па да го пофалиме јавно :)
Се имавте договорено кајганџии да се соберете некаде или се “собравте“ таму познавајќи се од предходни дружења?
Јас од тие малкумина што ги знам од една крводарителска акција иако биле присутни не успеав да се видам со никој.
Јас бев со една неформална група “тупаџии“ од еден друг форум. Протестов не собра после една две години како се немавме видено.

Секој протест, собир или било што, што има легитимни барања и цел, ја има мојата подршка и кога сум во можност и присуствувам лично. Лепењето на политички партии отпосле, на некоја граѓанска иницијатива само ја зголемува иритацијата одбивноста кај граѓаните кон таа партија. Протести од ваков тип се НАДпартиски, наднационални, надрелигиски. Прашањата опфатени со барањата на протестов не засегаат сите. Можете ли да замислите контрапротест на овој? :) Има некој во државава кој ќе искочи и ќе рече „Јас не го подржувам протестов јас сум задоволен од поскапувањата“ :tapp::facepalm:

Релативно малиот број на излезени граѓани на протестов не поради големото задоволство и благосостојба на луѓето туку е одраз на повеќе фактори како: слаба традиција на изкажување јавен револт, големата поделеност и страв од етикети, како и ставот на многумина „џабе е, ништо не можеме да смениме“
Позитивен пример имаме од однесувањето на Исландѓаните. Народот си ја поврати државата. Ни фали добра информираност.

ПС. Се гледаме следнот вторник, по можност нека ми пише некој ПП од тие што идат за тоа каде се собирате, ако се собирате.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Добро да му е*ам м*тер ќе излезам другата недела тееееее. Пиши Мјолнир + 1.
СТВАРНО КЕ ДОАГАШ ? УШТЕ И ЉИМУНОТ ДА ДОЈДЕ и ТАМАН И ДВАЈЦАТА ДА ВЕ ИМАМ НА ЕДНО МЕСТО :sneaky:
--- надополнето: 15 август 2012 во 16:10 ---
Јасно ми е само дека било каква опција да се понуди, ти ќе ја бираш сегашната, што значи приоритетите не ги бираш туку ти ги бираат. Ај сеа иди плаќај струја..
:pos:
Абе ти реков не се замарај, во цел свет голтарите дигале револуции овде им е убаво да одат голи боси и гладни.
пушти го нек го ебат дур не му излезат очите надвор ко на жаба прегазена,од такви револуционери ко него на човек му иде сам да се зарази со трипер.
--- надополнето: 15 август 2012 во 16:15 ---
Знаеш што е добро? Што останале 1000 младинци да излегуваат за сите вас против покачување на комуналии, против полициска бруталност, против промена на име (Пела протести), против се она што ви го загорчува животот. А знаеш што е жално? Жално е што вие во удобна фотеља изигравате судии. Тоа не е само жално, туку трагично. Жална е таа слика, без критична маса, без силата на студентите, без униите на средношколците да поведат напред. Жална е таа младина која од факултет со партиска книшка влегува во државна администрација без идеа, без мотив да направи нешто за себе и околината, на кои устите им се залепени од политичка партија која им ја обезбедила таа столица врз грбот на граѓаните, тотално промашени генерации.
И јас спаѓам во тие генерации кои први испаднаа во 97ма на улица по повод студенските протести, потоа ги баравме промените во 98ма и фала богу од тогаш ептен ни се промени животот. Си добивме војна, мизерна економија и вакви бездушни протести...цела генерација ни ја заќутеа политички, гледаме и денес оној што беше лидер е библиотекар. Не викаа експериментални генерации, можеа и подобар назив да ни стават глувци. Молк. Партија.
Разбудете се, вака неможе напред. Ако не излезете да го покажете револтот по било кое заедничко прашање вечно ќе бидете потиснати. Ние ги бираме зарем не? Во нас нели е моќта? Која моќ бе генерацијо, пикната во глувчја дупка.
Дај не ме смеј која ебана критична маса ? Кога од основно ги дојат со политичко млекце, и се знае кој станува прецедател на унија на средношколци студенти, најголемите лигуши во школо и најдобрите куро пушачи во омладински штаб.
Ова студенти ова унии ? Прво немаат ни интелект ниту интелектуална поткованост за да се наречат студенти не пак нешто друго. Еј замисли 68 се осмелиле на Тито да му се иступорат ! А овије килавиве сега брзаат кој попрв да баци ВЛИДЕЛСКИ ГЗ
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Ни фали hero figure, some Gandhi kind of dude.
Инаку, во Македонија никој не оди на протест затоа што во скалата за мотиви (знам како точно се викаше скалава, не е Маслов) на прво место ни е семејството и љубов и сл., а негде на 5то/6то социјална правда.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
СТВАРНО КЕ ДОАГАШ ? УШТЕ И ЉИМУНОТ ДА ДОЈДЕ и ТАМАН И ДВАЈЦАТА ДА ВЕ ИМАМ НА ЕДНО МЕСТО :sneaky:
--- надополнето: 15 август 2012 во 16:10 ---

:pos:
Абе ти реков не се замарај, во цел свет голтарите дигале револуции овде им е убаво да одат голи боси и гладни.
пушти го нек го ебат дур не му излезат очите надвор ко на жаба прегазена,од такви револуционери ко него на човек му иде сам да се зарази со трипер.
--- надополнето: 15 август 2012 во 16:15 ---

Дај не ме смеј која ебана критична маса ? Кога од основно ги дојат со политичко млекце, и се знае кој станува прецедател на унија на средношколци студенти, најголемите лигуши во школо и најдобрите куро пушачи во омладински штаб.
Ова студенти ова унии ? Прво немаат ни интелект ниту интелектуална поткованост за да се наречат студенти не пак нешто друго. Еј замисли 68 се осмелиле на Тито да му се иступорат ! А овије килавиве сега брзаат кој попрв да баци ВЛИДЕЛСКИ ГЗ
Ти вчера беше бе? :noze:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ти вчера беше бе? :noze:
Не да бев ке ве побарав не се секирај :D Туку се си мислам што мајка барам ?
Ај да се појасниме, НЕ БЕВ а и не гледам потреба да одам. Знаеш зошто затоа што од социални суштества кој си помагаат помеѓу себе ние станавне себични саможивни животињи,кој се водат само по сопствени потреби и инстикти. Задоволување исклучиво на себичните потреби на единката, групата воопшто не ни е битна секој за себе и сам со себе секој си гледа да му биде убаво исклучиво на него.
Што сакам да ти кажам, јас имам и да платам струја и за гориво и за јадење и за пиење,и немам потреба да се тепам во туѓи битки, тие кој што највеќе ги засега ова НИКАДЕ ги нема. Додека во европа и светот со крвави револуции се добивале социалните права овде си дошле самите од себе со социјализмот без нималку труд и борба за да ги добиат истите.
Овчарите и говедарите кој спиеја со стоката заедно во планинскине села државата ги симна во градовите им даде станови,вода струја и се останато.
И сега на тој сељо му е врежано во потсвеста дека се некој друг треба да му ги реши проблемите и друг треба да се избори за неговите права.
Епа Донке не че мочи, ако оној што нема да плати струја и му седат сметки неплатени по 3 /4 месеци ќути или те убедува дека му е добро и не гледа потреба од тоа да излезе на улица, мене ми е уште подобро.
Зошто јас да одам да се борам за лебот на некого кога јас си јадам месо ? Самиот треба да си излезе да си се избори за лебот, е тек тогаш ке добие подршка од мене и јас ке му помогнам. До тогаш се додека на него му е добро вака мене ми е уште подобро.
Што мене ме заболе стојко што мјонир нема да плати струја а е благодарен што го запослиле преку партија ? Што мене кур ме заболе што екселек кој го примиле во администрација поради лепење на плакати нема утре да им купи на децата едно чоколадо, што ме тангира мене што цитро не може да фати женска и неможе да стави гориво во колата ? тие и така велат дека им е добро!
Еве сериозно те прашувам ти како би постапила,го гледаш голтар вода во очи нема а не мрда со малиот прст за да си помогне самиот на себе си, плус и те убедува дека никад боље не било, а ти си тргнал ко најголем деген да се бориш за негови права.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
^ види го бе месо јадел. Буржоазија. Од кај ти пари?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.243
Поени од реакции
27.588
Протестот против поскапувањето на струјата најубаво е да се искаже вака:
1. Вклучување на сите електрични апарати во домот (оние којшто трошат најмногу) две кварцни печки, сите бојлери, електричен шпорет со сите четири решоа... Тоа да го направиме 200.000 семејства ќе им го срушиме енерго системот како во во Индија
Шо имаше физика у средно?
 
B

Black Guard

Гостин
^ види го бе месо јадел. Буржоазија. Од кај ти пари?

Претпоставувам од работа не од партија,арно рече,од партија колку за леб а за месо треба малку пот и акл.
--- надополнето: 15 август 2012 во 22:21 ---
момчето сакаше да каже дека треба сите уреди да се исклучат,се збуни де :)
И целосното исклучување ќе го сруши енергосистемот-заптијата напиша ќе го срушиме енергосистемот??
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Релативно малиот број на излезени граѓани на протестов не поради големото задоволство и благосостојба на луѓето туку е одраз на повеќе фактори како: слаба традиција на изкажување јавен револт, големата поделеност и страв од етикети, како и ставот на многумина „џабе е, ништо не можеме да смениме“

ПС. Се гледаме следнот вторник, по можност нека ми пише некој ПП од тие што идат за тоа каде се собирате, ако се собирате.
Бројот на излезени граѓани, воопшто не беше мал, туку, напротив, беше неочекувано голем.
Читајќи го твојот пост и на другите, добив впечаток, дека не сте задоволни како граѓаните реагираат не само на ова поскапување туку и на работи што се случувале во минатото.
Јас имам голема желба да падне Регулаторна и да се намалат цените на Топлификација барем за четри пати. Ако ги читавте моите постови во темата Топлификација и нејзиниот...досега направив и многу работи околу тоа, што таму ги прикажав, а има и работи кои ги направив но јавно не ги прикажав.
Топлификација наплатува повеќе кратно поскапо од колку што вреди нејзината услуга. Огромните цени се должат на две работи.
1. Системот е вештачки поделен на производство, дистрибиција и снабдување
2. Наметнато е мерење со калориметри кое не е точно и кое покажува постојано плус во корист на Топлификација.
Овие работи не се познати пошироко на јавноста.
Ќе се задржам на второто
Огромен процент на граѓани смета дека мерењето со калориметри е слично како мерењето на потрошената електрична енергија со струјомери. Односно смета дека калориметрите се, да така се изразам, „ топлиномери “ ( аналогно на струјомери ) уреди кои покажуваат колку топлинска енергија сме потрошиле.
Тоа не е така.
Меѓутоа тоа го знаат многу мал број стручњаци кои ја познаваат техниката на затоплување и мерење, вклучително Раководството на Топлификација, кое има интерес на тој начин да се мери.
Но тоа мене не ми дава за право да мислам дека граѓаните на Скопје, се вакви или такви.
Слично така е и со протестите...
Има огромен број на граѓани кои мислат дека зад поскапувањето на струјата и донесување на правилникот стои овој или оној. Дека тие решиле... Дека секаде. било така, дека ништо не можеме, дека сме немоќни .. т тн.
И во таква ситуција, најлошо е да тврдиш дека многу мал број на граѓани учествувале на Протестите.
Тоа прво не е вистина, а како второ кој ќе сака да дојде следниот вторник, ако минатиот имало мал број учесници.
Не знам дали ме разбравте.
Ако некоја девојка за себе тврди дека е грда и глупа, никој нема ниту да ја погледа.
Затоа, треба да се каже вистината, протестите кои се одржаа минатиот вторник, беа со неочекуван голем број учесници и се одржаа во невидена атмосфера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom