Протести поради звучниците на џамиите

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
Не ме разбираш, не велам дека ќе успеете (најверојатно нема да успеете), но барем она последен крик пред да се откажите, некако патетично е само да изгниете.

Јас лично видов колку е саатот, и ќе си го терам магарето натаму, нема битка за мене што вреди труд и борба.

Незнам кој е димче.
Ако не си овде нема што да коментираш. Лесно е од некој хостел у дузелдурф да солите памет што како требало да биде.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Ако не си овде нема што да коментираш. Лесно е од некој хостел у дузелдурф да солите памет што како требало да биде.
Овде сум, си бегам, со среќа.

Не сум престојувал во хостел од 2007ма, убави времиња, но не е повеќе за мене.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.142
Бројноста е небитна. ПРестанете да броете глави, луѓето не се стока.
Kako e be nebitna. Deka tvojata sekta ste trojca bez dvajca. Bitna e butna, i toa kako e bitna.
Primer ete Ti praktikuvas zrtvovanje na soznam tamu kucinja posto tvojata sekta toa go nalaga. Tebe i uste na Pero i Mile. I se sobravte, fativte nekoja djukela i vo imeto na verski obred i gi vadite crevata, ja derite, ja spremate furnata. Nikoj na toa nema da gleda blagonaklono tuku ke vi stavat kosuli naopaku. Od druga strana na Veligden , Kurban Bajram ima masoven genocid na jagninja cicalcinja so bi rekle. Na sekoja trpeza ima po edno. I nikomu nisto.
Znaes oti ?
Oti vie ste Ti , Pece i Mile. Tolku.
Da bevte Ti, Pece, Mile i uste 5 milijardi drugi podrug muabet ke bese. Na vasiot svet praznik koj i da e toj ke imase na sekoja sofra res djukela pecena. Ama nema posto ste sekta, nebitni za ostatokot na svetot.
Автоматски споено мислење:

Генерално добро е што знам дека тролаш па ја играм твојата „рака“ во играва :sneaky:
Daleku od toa deka trolam.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.623
Поени од реакции
11.656
Не се нервирај.

НЕ е битна бројноста освен ако ти треба топовско месо (ако згусни работата). Битен е квалитет, да имаш разумни луѓе, кои ги разбираат нештата, не да се топовско месо за неколкумина усвитени глави, муџахедини финансирани кој знае од кој и зошто! Да имаш нормални муслимани на врвот, ќе имаш нормално повикување на молитва од џамиите - но тешки националисти се на тие места кои имаат сосема друга цел, не само „повикување на молитва“.

Албанизација на исламот имаме во Македонија. Тоа никој не го сака, затоа и има прегласни џамии: насилно промовирање ислам кој што никој не го сака освен оние чија судбина им одредила да се родат во такви семејства (иако и од таму веќе излегуваат атеисти или луѓе кои не се заморуваат со религијата на татко им)!

Се што правам јас и во што верувам е помеѓу мене и боговите, нема што МКД Владе да го заморувам, не врескам во 5 наутро Аллааах итн итн, не ги силувам моите сограѓани со моите верувања и ритуали како што тоа го прават албанските џамии заради една причина - албанизација и предизвикување немир кај народот.
Не може да има прегласни џамии, бесцелно е и само има контра продуктивност!

Па и најнеписмениот муслиман го знае тоа, но нема глас во однос на ИВЗ и останатите кои исто ко тебе бројат глави, за нив народот се овци! Не биди овца, не дозволувај да те бројат имамите и да те сметаат за еден од нив! Биди над ситуацијата :coffee:

Ако не тролаш, тогаш зборуваш глупости и споредуваш сосема погрешни работи...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.142
Не се нервирај.

НЕ е битна бројноста освен ако ти треба топовско месо (ако згусни работата). Битен е квалитет, да имаш разумни луѓе, кои ги разбираат нештата, не да се топовско месо за неколкумина усвитени глави, муџахедини финансирани кој знае од кој и зошто! Да имаш нормални муслимани на врвот, ќе имаш нормално повикување на молитва од џамиите - но тешки националисти се на тие места кои имаат сосема друга цел, не само „повикување на молитва“.

Албанизација на исламот имаме во Македонија. Тоа никој не го сака, затоа и има прегласни џамии: насилно промовирање ислам кој што никој не го сака освен оние чија судбина им одредила да се родат во такви семејства (иако и од таму веќе излегуваат атеисти или луѓе кои не се заморуваат со религијата на татко им)!

Се што правам јас и во што верувам е помеѓу мене и боговите, нема што МКД Владе да го заморувам, не врескам во 5 наутро Аллааах итн итн, не ги силувам моите сограѓани со моите верувања и ритуали како што тоа го прават албанските џамии заради една причина - албанизација и предизвикување немир кај народот.
Не може да има прегласни џамии, бесцелно е и само има контра продуктивност!

Па и најнеписмениот муслиман го знае тоа, но нема глас во однос на ИВЗ и останатите кои исто ко тебе бројат глави, за нив народот се овци! Не биди овца, не дозволувај да те бројат имамите и да те сметаат за еден од нив! Биди над ситуацијата :coffee:

Ако не тролаш, тогаш зборуваш глупости и споредуваш сосема погрешни работи...
Hepta, bitna e i ti objasniv zosto, onaka ko na malo dete. Ne ti odgovara posto ste nebitna sekta so 5 sledbenici, pa kao ne se bitni brojkite, kvalitetot bil biten. Pa da ste bile kvalitetni, nemase da bidite 5 dusi ( i tolku dali ste tuka ).
Ili vaka predizborno. Sledat izbori, sledbenicite i simpatizerite si glasaat za svoite, se sobiraat rezultati, se formira parlament, vlada itn itn. Ako parlamentot e odrazot na religiite vo republikata, vie kade ke bevte. Normalno nepostoecki, nebitni. I Ti kako lider na tamu nekoja nebitna sekta sto ni od doma ne ve znaat izleguvas i go drvis na Tv kako brojkite ne se bitni posto vie imate kvalitet, ne ste bile ovci za otstrel. Jakite ovci, 5 dusi na krst. Ne mozite ni za beljot bolja dvojka da se soberite.
No nastrana tezinata na tvojata sekta iskazana vo sledbenici i brojki. Rabotata vsusnost e mnogu prosta. Sekularna republika sme. Ili site imaat pravo ili nikoj. Toa e problemot koj povekjeto tuka ne sakaat da go vidat. Mislat deka nekoi imaat povekje pravo da si ja praktikuvaat religijata od ostanatite.
Ne nemaat. Ti sakas odjata da ne pej vo 5 sabajle posto vi preci, ke si se odrecite i vie od nesto sto niv im preci. Ni odja da pej, ni kambani da cukat. I toa spored zastapenosta. Normalno deka nikoj nema da go prasa random telemit so mu preci, povekjeto ne ni znaat deka postoite.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.623
Поени од реакции
11.656
Пак се нервираш и зборуваш глупости... не се плаши, за неколку часа пак ќе креваат врева оџите како да ни е битно за Аллах и исламот на нам кои што не сме муслимани... дискутираме тука, дали треба толку често и толку гласни да се тие џамии и која е потребата од тоа, нема да забраниме никому да се моли и надева најдобро што може во неговиот живот :)

Не треба да знаеш дека постоиме. Не ни има Телемити во Македонија ниту пак во светот, се е тоа лага :) Небитни сме ние... битни се џамиите и нивната преголема гласност и со која цел се гласни... заради камбаните на христијаните или заради означување на простор како што прават кучињата кога мочаат наоколу и обележуваат територија? Тоа ли го прават албанските џамии, да ни кажат до кај се?
Тоа само на сон може да го имаат...

Не сме секуларна држава за жал (тие што ги бираме да носат закони се држат до старите догми и се верници), квази-секуларна сме... тоа само на папир дека сме секуларна и ти се радуваш ко мало дете. Додека на разни државни проекти доаѓаат попови и оџи, и седат во први редови и им се бацува рака, всушност тие ја имаат власта - затоа и џамиите и црквите се првите симболи за окупирање на територија!
Се додека дозволувате да ве бројат и да мислите дека бројноста е многу битна, оџата ќе го има гласот и ќе одредува кој кога каде ќе гласа и дали да гласа и за кој... зависи кој колку плаќа и дали се грижи за каузата за албанизација на исламот во Македонија со цел да се окупира теориторија...
Назад се во времето, во некоја искасапена форма на Отоманската империја кога се ширел исламот на овие простори!

Затоа е и загадувањето со прегласните џамии, до каде стигнува звукот до таму е албанско?
Нема да може за жал така... џабе струја трошат и џабе создаваат омраза кон самиот ислам, бидејќи ним им одговара да не се разбере исламот и да нема разбирање помеѓу разните религии тука на овој простор - раздели па владеј...


П.С. Сите имаат право да веруваат во што сакаат и како сакаат (според закон), но не може да им пречиш на другите заради твоите богови... затоа имаш (треба да има во нормално општество) компромис, имаш носење правила од страна на ИВЗ (ако сакаат, а не сакаат бидејќи сакаат само раздор) да се намалат звучниците, дека нема потреба 5 пати во ден 90dB за да знам јас дека Алмир ќе се моли на Аллах!
Едноставно само албанските џамии врескаат низ Скопје како да ќе нема утре... штета!
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.230
Ова е котел кој ќе пукне, или македонците како пички ќе си гнијат и гнијат и ќе си заминат едноставно. Во секој случај сакам да бидам подалеку од тука кога тоа ќе се случе.
Овој па.
Па иди врати се од кај што си дошол. Што К си бегал од таму, што на мајка ти бараш во МКД да доаѓаш? Можеби дека во западните ЕУ држави уште полошо е.
Ние може пички, ама бар не сме педери. Добро чат пат се наоѓа по некој :D
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Овој па.
Па иди врати се од кај што си дошол. Што К си бегал од таму, што на мајка ти бараш во МКД да доаѓаш? Можеби дека во западните ЕУ држави уште полошо е.
Ние може пички, ама бар не сме педери. Добро чат пат се наоѓа по некој :D
Па имав подзаборавено и носталгија ме фати, си мислев подобро станало ама ете во рок од 3 недели ми стана јасно зошто си заминав од старт па еве бегам наредна недела не се секирај јеботе. :D

Ептен лош впечаток, како некој фалш вестерн филм, само наместо индијанци и каубојци, каури и читаци со лајна си фрлаат еден на друг, не фала!

Да ми ја чувате Маќедонија, и името да не го давате!
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.601
Поени од реакции
3.716
Па имав подзаборавено и носталгија ме фати, си мислев подобро станало ама ете во рок од 3 недели ми стана јасно зошто си заминав од старт па еве бегам наредна недела не се секирај јеботе. :D

Ептен лош впечаток, како некој фалш вестерн филм, само наместо индијанци и каубојци, каури и читаци со лајна си фрлаат еден на друг, не фала!

Да ми ја чувате Маќедонија, и името да не го давате!
Името и античката историја им ги дадоа на јужните цигани, територијата ојде во ОТАН.
Е ми што уште да даваме?...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.142
Пак се нервираш и зборуваш глупости... не се плаши, за неколку часа пак ќе креваат врева оџите како да ни е битно за Аллах и исламот на нам кои што не сме муслимани... дискутираме тука, дали треба толку често и толку гласни да се тие џамии и која е потребата од тоа, нема да забраниме никому да се моли и надева најдобро што може во неговиот живот :)
Niti se nerviram, niti zboruvam gluposti, naprotiv vie si pravite bajram so umot( haha koja ironija, bajram ) i se nervirate i zalite. Diskutirale be dali nekoja religija imalo potreba da pravi nesto, ko da se raboti za 5 dusi a ne tamu kolku se muslimani tuka iljadnici. Pa kako trebalo pomalce, potivko , nemalo potreba itn itn.
I so odlucivte, i uste pobitno koj ke mu soopsti na Almir sto odlucivte :sneaky: .

Ne deka sum bil vo nekoja zemja kade osven muslimani, pripadnici na druga religija za lek nemozes da najdes, no kolku vaka imam zabelezano po dokumentarci i filmovi i tamu eci vo 5 sabajle. Prema koj tie tamu izrazuvaat dominantnost, nema drugi, samo muslimani se? Koj go nerviraat namerno so toa, koj go provociraat ? Si pomislil za moment deka vsusnost niv i ubo im e vo 5 sabajle da eci na cel glas ili 5 pati na den, im ja polni dusata kako sto i na random hristijanin mu se polni dusata ko ke se pricesti ili tebe so ti se polni dusata ko ke pravis sto i da pravis.
Ova vie sto go posakuvate se desava vo dominantno hristijanski ili totalitarni drzavi.
Nie niti sme dominantno hristijanski niti totalitarni ko na vremeto, taka da pak ke vi recam, ne si pravite bajram so umot, nema tuka 5 dusi muslimani tuku stotici iljadi.
I sekularni sme po ustav, drzavata e odvoena od religijata. Ne se raduvam ko malo dete tuku ednostavno taka e. Dali nekoj gi vikal ili ne ne e zadolzitelno, ednostavno sakaat da gi viknat, ne moraat. Gi vikaat od pocit prema brojnosta na pripadnicite na odredena religija ili i sami pripagjaat na istata ( pak brojki ).
Ete Ti na primer vo nikoj del od zivotot nemas potreba od religiozno lice niti da viknis, niti da odis i nikoj nema nisto da ti reci, zameri. Sakas da se zenis, ne mora vo crkva ili djamija, ke si odis vo opstina kaj maticar i ke se regustriras. Ne e zadolzitelno pop da ti ja pee kukjata ko ke turas temeli, ne e zadolzitelno ko ke te zakopvat so pop da te zakopvat ili crkvata da ti daj posmrtnica, drzavata gi dava tie dozvoli. Ne plakjas danoci na MPC ili na IVZ ako nejkis. Ne odis da se krstevas vo crkva ako nejkis, pak ke ti dat licna karta itn itn itn. Drugoto e tvoe, sakas vikaj gi, sakas ne, sakas baraj dozvoli od niv, sakas ne,tvoja rabota. Sekako nemaat nikakva vaznost vo pravniot sistem.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.230
Па имав подзаборавено и носталгија ме фати, си мислев подобро станало ама ете во рок од 3 недели ми стана јасно зошто си заминав од старт па еве бегам наредна недела не се секирај јеботе. :D

Ептен лош впечаток, како некој фалш вестерн филм, само наместо индијанци и каубојци, каури и читаци со лајна си фрлаат еден на друг, не фала!

Да ми ја чувате Маќедонија, и името да не го давате!
Оти бегаш... Должиш нешто, па затоа ли бегаш...
Покроце и прати инфо како е таму од каде што дојде.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Ме разбудија сабајлево, мислев нешто се дешава надвор на улица, тоа џамиите биле...Гласност левел ко да си у диско...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom