Протести поради звучниците на џамиите

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Нема црква што чука камбани пред 8 сабајле.Нека се дерат оџиве преку звучки ако им е толку нежно гласчето па да не им зарипне,али у нормално време,не 4 сабајле,до Кисела Вода се слушаат кај што нема ни една џамија у радиус од 10 километри.Не викам дека и камбаната не би се слушала,али камбана нигде не чука у ниедно време.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Брат искрено не е во ред нешто со прозорците, jaс живеам 20 м до џамија и сабајле скоро никогаш не сум приметил.
Или легнуваш во 9 часот, или нешто не си здрав..
дефинирај ми што подразбираш под тоа “здрав“???
а за прозорите, веќе кажав, некоја чудна резонанца се јавува кај звукот што доаѓа по вардар, дали е џамија, или мкц, се појачува до бесвест. среѓа тоа мкц е повремено, и доцна во ноќтта, али ова во 5:30ч сабајле ме вади од памет. преку ден и не е така страшно, има други звуци, брмчења на коли и сл
П.С. а што е страшно да се легне и во 9ч? вероватно мислиш на 21ч?
 
Член од
7 август 2012
Мислења
90
Поени од реакции
41
Во последно време ги слушам во Карпош 3 и тоа во бел ден... незнам од кај доаѓа звукот но најверојатно од онаа на кале на која до пред некое време и ги сменија слабите звучници со 10 пати појаки.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
дефинирај ми што подразбираш под тоа “здрав“???
а за прозорите, веќе кажав, некоја чудна резонанца се јавува кај звукот што доаѓа по вардар, дали е џамија, или мкц, се појачува до бесвест. среѓа тоа мкц е повремено, и доцна во ноќтта, али ова во 5:30ч сабајле ме вади од памет. преку ден и не е така страшно, има други звуци, брмчења на коли и сл
П.С. а што е страшно да се легне и во 9ч? вероватно мислиш на 21ч?
Мислев болен си нешто и не можеш да заспиваш...
Така, 21 ч мислев, ако толку рано легнуваш сабајле и колите што верглаат ќе ги слушаш. Затоа се зачудив, ни 20м нема далечина меѓу мојата куќа и џамијата, но сабајле скоро никогаш не ја приметил.

Далеку од тоа дека го бранам поставувањето звучници, а камбаните не ми пречат пошто нема околу мене, но повеќе од 5 год сум живеел во стан блиску црквата, и секое сабајле првиот звук беше од камбаните, и да, сигурен сум дека во 7 звонеа.
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
мислам дека на никој нема да му смета ако човек застане и повикува на молитва, ама природно со својот глас, напротив мене ќе ми биде многу убаво. а со звучкиве ем не е исламски (според мене) ем иритира и ствара омраза кај луѓето кон исламот без да луѓето знаат што значи езанот. а тоа кога, во кое време викаат неможе да се смени кој кога сака зашто точно се знае кога треба.........
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Сега Фејсбук им е омилено гласило, за разлика од дедо Стефан

Еве ја нивната искривена слика, директно од нивниот духовен лидер.Еве нека преведат дечките на форум...

Screenshot_1.png
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Ако ве интересира преводот...

Почитувани браќа муслимани ова
е чаршиската џамија во Прилеп
која 2001 ја запалија
група од 30 -тина сите овие
се казнети со смрт од Големиот Алах повеќето од нив се ликвидирани меѓу себе
но пред едно време четворица го загубија живото во
сообраќајка предпоследниот вчера со мотор но последниот останат е и Марјан Рис
Teskii ќе се соочува со канзата на семоќниот Алах.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
овој е слика на целата негова сорта. Пази камбаните создавале поголема бука од тие звучниците што се слушаат од Кале до Ѓорче а тој живеел 20 метра до џамија и ништо не се слушало, а пак од камбаната не можел да спие и пази секој ден по 5-6 пати чукала. Добро бе не ти е срам вакви глупости да тропаш за банални работи во кои ни самиот не веруваш?

Овие и да те изгазат до смрт ќе се жалат дека патиките си им ги искинал
 

TAM

Член од
18 февруари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
6
i sto site se pukate na forumv a vo realnosta kuburete i trpite celo vreme :D
barem ne terajte verski prasanja i politika
i taka ne ve biva za dvete , a koga nekoj ce ve prasa im velete ne be ne mi smeta , togas zosto komentirate vaka zad maski
podobro molcete
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Исламски е забрането да се кладиш :)
Не можат да го спроведат законот, не е изводливо.
Тие кладилниците без лиценци во Опае,Ваксинце.............чинам муслимански беа
Во Косово и Метохија верувај дека МНОГУ повеќе се спроведуваат и почитуваат законите,барем додека се под капа на америка и европа.
После тоа се знае,диво племе.Примери имаш многу:битпазар,чаир,газибаба,дуќанџик,серава,сарај,кондово,тетово,гостивар..................................[DOUBLEPOST=1392751690][/DOUBLEPOST]
Ти како образован и толерантен треба да го прифатиш тоа. Како што цела ЕУ прифаќа.
Има време,почнаа со бурките.Кај и да е ќе дојде крај на стенкањето и офкањето на оџата.
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
И ВО МАКЕДОНИЈА ИМА ЗАКОН ЗА ЗВУЧНИЦИ ОД ЏАМИИ И БУКА – АМА ИНСПЕКТОРИТЕ СЕ ГЛУВИ

Наспроти многуте забелешки од граѓаните за прекумерната бука што ја создаваат верските објекти, ниту една верска заедница досега не е казнета од овластените општински инспектори за животна средина. Kазните од неколку стотици евра и не можеа да се изречат, бидејќи досега во Министерство за животна средина и не стасале пријави против некоја од верските заедници чија црква или џамија создавале преголема бучава, пишува Дневник

Инаку, според македонските законски решенија, дозволеното ниво на бука во урбани средини изнесува 55 децибели. Истовремено, најголемиот број општини во земјава имаат склучено договори со фирми што ги имаат овластувањата да го мерат нивото на буката што ја создаваат одредени извори. Исламската верска заедница во земјава неодамна реагираш против барањето на невладината организација „Илоја“ од употреба да се повлечат звучниците што се користат во џамиите. Ваквото барање беше аргументирано со тоа дека согласно исламските начела, повикот за молитва треба да се прави со обичен глас на свештеникот, а не преку електричен разглас. Од ИВЗ одговорија дека досега никогаш не добиле забелешки од верниците оти им пречи повикот за молитвите.

- Ако во мојот дом пуштам музика во пет часот изутрина полицијата веднаш ќе дојде и ќе ме казни затоа што ги нарушувам јавниот ред и мир. А што кога мене оџата во тоа време ми го нарушува сонот – реагира еден читател на „Дневник“ во својот коментар испратен деновиве до нашата редакција.

Прашањето за преголемата бучава што ја создаваат верските објекти се актуализира деновиве, откако во косовското собрание првата фаза на усвојувањето ја помина законското решение што ја санкционира. Според решението, и религиозните објекти се наброени меѓу изворите што можат да им го нарушуваат мирот на граѓаните. Ова е практично прв случај со кој во една земја верските објекти се посочуваат како извори на прегласна врева.

Целата сторија на - Дневник

http://mkd-news.com/i-vo-makedonija-ima-zakon-za-zvuchnitsi-od-dhamii-i-buka-ama-inspektorite-se-gluvi/
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Ако ве интересира преводот...

Почитувани браќа муслимани ова
е чаршиската џамија во Прилеп
која 2001 ја запалија
група од 30 -тина сите овие
се казнети со смрт од Големиот Алах повеќето од нив се ликвидирани меѓу себе
но пред едно време четворица го загубија живото во
сообраќајка предпоследниот вчера со мотор но последниот останат е и Марјан Рис
Teskii ќе се соочува со канзата на семоќниот Алах.
Мижи асан да ти баам. Иста приказна имаше и за некој косовски хилбилли шо скршил крст на црква... и после неколку години, цела фамилија му погинала, сообраќајки, тешки болести рак бла бла. Глупости.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ако ве интересира преводот...
Почитувани браќа муслимани ова
е чаршиската џамија во Прилеп
која 2001 ја запалија
група од 30 -тина сите овие
се казнети со смрт од Големиот Алах повеќето од нив се ликвидирани меѓу себе
но пред едно време четворица го загубија живото во
сообраќајка предпоследниот вчера со мотор но последниот останат е и Марјан Рис
Teskii ќе се соочува со канзата на семоќниот Алах.
Знаеме. Исти приказни слушав и од Лешок дека почнале деца да се раѓаат деформисани и во Мала Речица. Тие цркви беа до темел разрушени, а после во обновата не случајно се јавија и Албанци како донатори. А за тоа во Прилеп, да најголема глупост е тоа затоа што во АРМ имаше и Роми и Турци, т.е. дел од загинатите во АРМ беа со Исламска вероисповест. :facepalm:

И овие од Сарај го напнаа! Најдобро е да се забранат звучките и повик за молитва да има од минарето, но повиците да бидат само од свештени лица без употреба на технологија.
 
Член од
7 август 2012
Мислења
90
Поени од реакции
41
Ова е за сите тие што викаат дека камбаната е појака од оџата. Споредете :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom