Протести низ Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 26 април 2016.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Нuкола

  Нuкола Алберт Ајнштајноски

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.556
  Допаѓања:
  11.388
  Вреди да одвоите 20 секунди од вашето скапоцено време и да прочитате.

  1. Самото име на темава ќе дозволи широк спектар на дискусија, се' со цел темата - СЈО да биде растеретена од секојдневните оф-топик мислења и истата ќе биде префрлена во подфорумот Право.
  2. Ќе се потрудиме бан-от да биде последна опција за воведување на ред и елементарни услови за нормална размена на мислења.
  3. Сакаме да го крениме нивото на толеранција, за секоја индивидуа да може да го искаже својот став.
  4. Очекуваме разбирање, не злоупотреба.
  5. Мора да се напомене дека на форумов е забранета политика. Тоа е официјален став на газдите. Исто така сме свесни дека дневната политика егзистира во скоро секоја опшествена тема на форумов.
  6. Газдата на форумов во секој момент може да пресече и да стави крај на секаков вид политичка тема.

  * Мој личен став е дека ние сите сме дел од промените. Без разлика дали позитивни или негативни. Во една ваква опшествена атмосфера, политиката, размената на мислења, различните ставови, протестите, контра протестите, итн итн.. се НАЈГОЛЕМ коректор на државното уредување. Сите видови на интеракција помеѓу спротиставените страни е позитивна работа.

  п.с. Нека има жар, ама барем да е конструктивен, базиран на некакви факти, а не само тупање в гради од пореметени идеолошки верувања.
   
  Последно уредено: 25 мај 2016
  На bookfan, RickyLFC9, Void и уште 13 други им се допаѓа ова.
 2. #YOUTUBER#

  #YOUTUBER# Music Producer

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  469
  Допаѓања:
  1.488
  I will just leave this here ... :noze:
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Го поздравувам отварањето на ваква генерална дискусија. (y)
  Крајно време беше да се растерети форумот, и коментарите поврзани со протестите да си добијат своја тема каде ќе се фокусираат и концентрираат.

  Сега кога веќе постои ваква општа тема, ги повикувам модераторите, не само на СЈО темата туку и на сите други теми да не ги толерираат офтопик коментарите поврзани со протестите (и нивниот дневно политички карактер), коментари на кои им е место на оваа тема - но на секоја друга тема се офтопик.

  Ова го нагласувам затоа што не е само СЈО спамирана со офтопик, туку и многу многу други теми.
   
 4. Bonux

  Bonux

  Член од:
  28 февруари 2012
  Мислења:
  358
  Допаѓања:
  363
  http://srbin.info/2016/04/27/aleksa...kanovic-balkanske-autokrate-koje-podrzava-eu/

  „Уместо да их ограничи, ЕУ цени њихову лојалност“

  Уместо да ограничи балканске вождове због њихове самовоље и гажења права, ЕУ цени њихову лојалност. Александар Вучић и Хашим Тачи гарантују хладни мир између Београда и Приштине који је ЕУ избоксовала. Мило Ђукановић гура улазак у НАТО, упркос отпору проруске опозиције. А Никола Груевски је постао вратар ЕУ који је на грчкој северној граници зауставио избеглички талас на Балканској рути“, пише Ернст и закључује:

  „Уместо политике проширења, ЕУ се бави детаљно прорачунатом реалполитиком. Моћницима Балкана при том не смета што европске интеграције не напредују. Напротив. Они најкомотније живе у чекаоници ЕУ. Тамо, у бледом сјају својих звезда, они симулирају реформе.“
  И сеа шо?Шо сега? - Цацко
   
  Последно уредено: 27 април 2016
  На Curious и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 5. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.301
  Допаѓања:
  11.373
  На 5ти мај затворениците и притворените лица од сите установи на број околу 2,300 најавија дека ќе стапат во генерален штрајк.
  Причина е аболицијата на Иванов и последователното одбивање да помилува 200 затворенички.
   
 6. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.651
  Допаѓања:
  24.626
  Па рече човекот он не помилувал криминалци.
  :lolzz:
   
  На VardarVoSrceto, Curious, ob1 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. arakenx

  arakenx

  Член од:
  13 јули 2010
  Мислења:
  2.650
  Допаѓања:
  6.098
  Протестирам!!!!!!!!!!
   
 8. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.170
  Допаѓања:
  2.260
  Протестите организирани од Protestoj/Протестирам - неформална организација составена од искусни соросови невладини експерти губи здив. Ако СДС не ги појача со нивното членство (и сега го пуштаат членството ама онака лабаво без наредба) ќе згаснат сами.
   
 9. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.651
  Допаѓања:
  24.626
  Премногу луѓе кои ги познавам, а биле на протестите, не се ни од било каква невладина, нити пак од СДСМ и се генерално негативно расположени и кон невладините соросови организации и кон СДСМ, скоро исто колку и кон бандава лоповска.

  Патем, пренесоа порталиве дека денес изрешетал некое комбе у Капиштец, еден од свежо аболираниве, сопственик на портал некој.
   
  Ернесто ЧЕ Гевара, Saladin, Curious и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Jedah

  Jedah

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  1.180
  Допаѓања:
  1.263
  Ќе биде занимливо.
  Петок, Сабота, Недела, Понеделник - неработни!
  Рајата ќе му ја опали кој Охрид, кој странство, кој по село, кој околу Скопје....градот ќе биде Зона на самракот...
  Да видиме тогаш кој ќе протестира на едната и на другата страна или ќе појачаат дневници, празнична со бенфеции...
   
  На Nemanjici, stratUs и Bateman им се допаѓа ова.
 11. глагол

  глагол

  Член од:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  1.173
  Допаѓања:
  743
  ПИШТОЛИ ИГРАЛЕ ПОМЕЃУ ФРАКЦИИТЕ НА СДСМ: Заевисти и Бранковисти се испукале во Битола, повреден екс-пратеник!
  April 27, 2016

  Вчера на протестот на граѓанското движење „Протестирам“ во Битола дошло до инцидент кога учесници во протестите се степале меѓусебе. За време на протестот дошло до пресметка помеѓу членовите на партиското обезбедуање на СДСМ Битола. Неофицијално, учесници во тепачката се М. Д. В. Б и В. А..  Понатаму, како што неофицијално дознава Нетпрес работата стасала до централата на СДСМ од каде добиле наредба да не пријавуваат во полиција за да не се рашири срамот.

  Исто така, дел од битолчани веќе споделуваат статуси на социјалните мрежи во кои говорат за вечерашната пресметка помеѓу хулиганите на СДСМ во Битола.

  [​IMG]

  Се шпекулира за различни мотиви. Според едни извори, најверојатна причина за тепачката се парите кои биле делени на протестите. Според други станува збор за внатрепартиски конфликт околу влијанијата во битолскиот огранок. Според трети поради премногу алкохол дошло до несогласување бидејќи дел од лицата го оспорувале авторитетот на Заев.

  Но, тепачката не застанала тука. Имено денес во населбата Карпош во Битола, дошло до пукотници помеѓу високи претставници на СДСМ од двете крила на Заев и таканаречените Бранковисти. Како што дознава Миленко Неделковски, пред маркетот Св.Тома дошло до пукање помеѓу бивш началник на ДБК од Битола, пратеник на СДСМ од Битола, екс-градоначалник од редовите на СДСМ.
   
 12. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.300
  Темата е само за протестите, мислењата поврзани со СЈО ќе бидат префрлени таму кога ќе се отвори, исто ко што дел од мислењата за протестите таму ќе бидат префрлени ваму.
  Трпение малку.
  Во меѓувреме, дебатирајте на темата.
  Оттука натаму нема префрлање, туку директно бришење. Држете се до темата.
   
  На глагол му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  Зошто тогаш протестираат заедно со Невладинци, Заевци и Бесовци?
   
  На Vanlok му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.651
  Допаѓања:
  24.626
  Затоа што имаат иста цел, а тоа е конечно тргнување од позиција на власт на оваа банда разбојници, чиј што подржувч си избрал да бидеш.
   
  На WeAreWhoWeAre, VardarVoSrceto, Ернесто ЧЕ Гевара и уште 6 други им се допаѓа ова.
 15. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  Ондак ни ти/они не с(т)е ништо подобри од мене/другите. Со криминалци и терористи покрај вас туркате криминалци и терористи на власт. За тие со кои сте заедно на улица да ги наследат. Мизерија. Ниеден од нас не е качен на некој морална висорамнина па да може да го суди другиот. Ќе ни направиш и ти и другиве услуга ако прекинете со муабетите за корупција и криминал, ако веќе соработувате со исти (ако не и бетер) политичари меѓу ваши редови на улица.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: