Протести во Бугарија - се бара оставка на владата

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Нито един приjателjу, нито един.
Нели и заради това во Бугариjа се гордеем со мирниот преход.
За жал все пак се стигна и до саможертвата на Пламен Горанов во време на протестите през февруари 2013.
Но през 1997 се мина без жертви.
Дали памтиш фразите:
- Подобре е тенковете да доjдат
- Да разпуштаме седенката
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
e kak ne e .. to i ne be6e samo plamen ako ne se luja 4 4oveka se zapaliha ... oniq kova4a na jelqzo se samozapali pred preziventstvoto .... su6to taka edin ba6ta na 2 deca se naraga s noj pred o4ite im .. plamento i o6te edin ima6e .... 4ma se zapaliha okolo fevruari mnogo dobre se se6tam .... a tova dali go ubiha v bolnicata na intenzivno ili umre poradi izgarqniqta ne znam ....
Питај близките му. Те твардјаха, че нјакој друг може да го е запалил. Аз от к'де да знам?
Аз не подкрепјам самоубијството каквато и да е причината! За мен това е слабост, психическа неустојчивост, бјагане от проблемите и с'здаване на нови такива на близките хора на самоубиеца. Каквито и проблеми да е имал човека, којто се е нар'гал пред децата си, смјатај, че в момента те са двојно по-големи за семејството му и децата са травмирани за цјал живот. По тези причини никога нјама да с'жалјавам самоубијците.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Питај близките му. Те твардјаха, че нјакој друг може да го е запалил. Аз от к'де да знам?
Аз не подкрепјам самоубијството каквато и да е причината! За мен това е слабост, психическа неустојчивост, бјагане от проблемите и с'здаване на нови такива на близките хора на самоубиеца. Каквито и проблеми да е имал човека, којто се е нар'гал пред децата си, смјатај, че в момента те са двојно по-големи за семејството му и децата са травмирани за цјал живот. По тези причини никога нјама да с'жалјавам самоубијците.

az puk sam na protivnoto mnenie .. za men samojertvata e nai velikoto ne6to i ozna4ava ni6to drugo osven smelost ... pomisli si na mukata izjivqna pri izgarqneto ... za men samojertvata e prosto smelost ... 4ovek kogato se re6i na takova ne6to zna4i e iz4istil smetkite sus jivota i stava po silen ot nego t.e. se izdiga nad jivota .... nqma kvo da sporime .. az imam moe mnenie ti si ima6 tvoe ;) .... a i nqma kvo da go sajalqva6 sled kato toi sam se e re6il na taq kra4ka zna4i nito sam se sajalqva nito trqbva drug da go oplakva tova ne6to ..... a ako e bilo ubistvo tova s plamen ne znam 6to nqkude ne izleznaha da kajat 4e e bil ubit .... ili pone az ne vidqh takova ne6to. A po povod ba6tata 4e e ostavil decata si da se opravqt sami az nqma kvo da govorq to si e negovo re6enie i ne me interesuva ... 4ovek trqbva da misli kvo pravi, DA malko e egoisti4no .. oba4e plamen ne moje6 da go sravnqva6 s ba6tata 6toto plamen nqma6e deca koito da ras4itat na nego .... zatova tova koeto napravi plamen za men e veliko ne6to, ne za6toto se e samozapalil i jertval zaradi nqkvi ideali tuku za men tova e veliko 6toto vsepak 4oveka e imal ideali i smelo go e napravil ... dokato nqkoi ot nas kato mi6ki 6te jiveeme i nqma da znaem za kvo jiveem nqkoi pone e imal ideal zaradi koito e napravil kra4ka nerazbiraema za 99% ot vsi4ki nas ....

_____

слабост, психическа неустојчивост, бјагане от проблемите

Slabost ??? ne e ... kvo da se bori6 celiq jivot i da bade6 jertva na bolnata sistema li ? na6ta bolna sistema ot rajdane do smurt ne uni6tojava i natravq ... 4ovek kogato se rodi ima 4ista du6a, a kogato stigne na 50 ve4e e otroven i du6ata mu smardi na neduhovni ka4estva i psihi4no iskriveni razbiranq za horata, sveta i otno6eniqta mejdu vsi4ko ...

Psihi4eska neustoi4ivost ??? naprotiv ... 4ovek re6ava do kade iska da mu se ma4ka psihikata i re6ava kak da spre uni6tojenieto na psihikata koqto e super silna kogato se rodime oba4e sled vremeto po4va da otslabva ... ne zna4i 4e ako nqkoi se e samobul e stignal to4kata na maximalno slaba psihika ....

Bqgane ot problemi ... tova ti ne moje6 da go kaje6 ... samo tozi koito se e re6il na kra4kata samoubistvo, samo toi znae dali bqga ili ne ...
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
484
Поени од реакции
502
Навистина не ми се јасни овие ваши(бугарски) разговори на македонски форум за моменталната состојба во Бугарија.Зарем мислите дека не интересира што се случувало 1997,што 2003 а што сега.Зарем нема на бугарските форуми отворено тема за демонстрациите во Бугарија па таму да си дискутирате.И не знам зошто модераторите ви дозволуваат да си разговарате на јазик кој за нас е странски.

П.С. И ве молам немој сега да ми реплицирате со фразата “ова е слободен форум и кој сака ќе учествува во него“
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Им велев на Бугарчињата, ве работат со Македонија, со прикаските за Македонија, како што ги работат Грчињата, без леб ќе останете, ви пропаѓа државата, ја знаат слабата точка на балканските народи.
Поткупи им ја политичката “елита“, пушти им националистички песни и искористувај ги.
Македонците на крајот од 19 и почетокот на 20 век се залагаа за балканска федерација во која сите народи ќе бидат рамноправни.
Не колевте сите околу нас, ние повторно ви ја нудевме идејата за мир и соживот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Им велев на Бугарчињата, ве работат со Македонија, со прикаските за Македонија, како што ги работат Грчињата, без леб ќе останете, ви пропаѓа државата, ја знаат слабата точка на балканските народи.
Поткупи им ја политичката “елита“, пушти им националистички песни и искористувај ги.
Македонците на крајот од 19 и почетокот на 20 век се залагаа за балканска федерација во која сите народи ќе бидат рамноправни.
Не колевте сите околу нас, ние повторно ви ја нудевме идејата за мир и соживот.
Словенски, зашто сметаш дека Македониja е наjголемиот проблем на Бугариja? Како ни работат?! Ти се уште мешаш надворешна со внатрешна политика. Надевам се правиш разлика.
Ние без леб сме останували, тоа веке го памтим.Државата ни е била и во потежки моменти, ништо ново не се дешава,просто се повторува нешто што сме го поминали преди 15 години.
--- надополнето: 27 јули 2013 во 10:46 ---
Боже, fmi, станал си като Мирча Кришан - краставицата та краставицата. Ти оборих сите тези една по една и ти се врати на тенковите и седенката.
Добре.
Што стана со тенковите? Се оказа дека Петар Младенов го е рекол револтиран. Немаше тенкови. Но човекот (првиот президент на Бугариjа после демократичните промени и вистински демократ) си даде оставката. Прави му чест (лесна му земjа).
Боjко Борисов рече дека Бугарите са като кучинjа - треба да се држат здраво и вие - фановете на Борисов тврдехте дека е во право. Кучинjа сме, така ли??? Оставки за тоа немаше.
Да распуштаме седенката - немам поим зошто го поврзуваш со насилство? Дали знаеш кога е речено и зошто е речено? Мисла дека НЕ ЗНАЕШ.
Не видиш ли дека протестите против олигархиjата имат медиумски портал, коj е собственост на един . . . олигарх - Иво Прокопиев (олигарх коj имаше министри во предишните 4 правителства на Бугариjа. По времето на Иван Костов имаше дури офис на Дондуков № 2 - зградата на бугарската влада). Зад него са и други олигарси - Цветелина Бориславова (бизнес и интимен партнер на Боjко Борисов), Цеко Минев (газда и на македонската УниБанка), медиумскиот таjкун Красимир Гергов . . . .И протестите били против олигарсите . . . СМЕЕЕЕЕЕХ.. . . .:pos:
Ништо граганско нема веке во тие протести, тие се чисто политически.


PS Вечерва имаше наjавен протест во Бургас - град со население од 206 000 луге.
На протестот беха 7 луге, од нив 2-ма од Софиjа. Имаше исто така около 20 новинари и 20 полицаи.
Хора,които искаха да изпратат тенковите срешту собствениот си народ да разпуштат седенките на учителите не заслужуват уважение. Самиот факт,дека може да си помисли да изпрати тенкови е доволен.
Кои тези си оборил моj човек? Овде нема теза, има факти. Партиja коja фалира државата 2 пати во рамките на 10 години.Луге кои потрошиха девизните резерви на БНБ и оставиха државата со 300 милиона долара,луге кои создадоха хиперинфлациja на годишна база от 1000%, луге кои воведоха режим на струjaта, луге кои продадоха голем дел от државните резерви от жито и оставиха лугето без леб, луге кои разпределиха резервите на државата во странски банки мегу себе и создадоха олигархиjaта.... тоа сакаш да спориш и сакаш тези луге да бидат почитувани? Те, истите тези создадоха олигархиjaта во Бугариja,тези истите создадоха и Борисов, те си разпределиха паричките,разпределиха си каналите от бившата ДС и почнаха да прават групировките.
Не сум фан ни на Борисов, ни на никоj,но не можам да примам изпрани мозаци,кои ги фалират,фалират и пак фалират и тиja памтат ТКЗС-то и се уште плачат.
Седнал си да зборуваш за олигархи,а забораваш Беевски,а само Прокопиев ти е во устата. Па исти са.Не е поразлична и Цветелина Бориславова.
Протестите са достоjни за почит и коjто не го гледа, просто е политички слепец.
Каде заминаха тиja от февруари? Нали сакаха нов устав,без партии, сакаха Велико народно собрание... каде са? Или просто получиха паричките, направиха тоа за што беха платени и си заминаха по дома?
Сибирската мечка си играе картите,а ние духаме супата. Тоа е вистината.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Вие сте ни проблем со тоа што не спомнувате во било каква прилика а обично е некоја блокада, некој сојуз, некој ваш пазар.
На Грците им кажавме, ни ја купате дупката ќе паднете во неа, исто е и за вас.
Протести, чуму протести ?
Да се тргне Мурто да дојде Курто ?
Протести за обединет Балкан, за Балкан на Балканските народи, за Балкан слободен од ГМО, за Балкан без граници, Балкански компании кои ќе ствараат вредност каде ќе може хората да зема пристојна плата.
Балканот е рајот на Европа, ама има многу хора кои сакаат да си ги мерат, ќе се родат малецки и само ги вадат после надвор.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Како сека година во Август државниот врв оди на одмор. Един дел си користат државната резиденциja-Евксиновград.
Протестираштите окупираха резиденциjaта и продолжават да протестират. Стасаха до там, гмуркачи да излезат от морето со парола - Оставка :icon_lol:



Психичката туртура врз "кревкиот ум" на депутатите продолжува и по време на нивниот одмор.

Преди да излезат во одмор, замесник председателот на собранието - Маja Манолова,коja не се користи со добро име, беше пресрешната от група протестирашти,кои бараха оставката на неja и целата влада. Даваха j пари за да си иде от собранието, таа понечи да си фати такси, но таксито одби да ja качи во знак на согласност со штраjкуваштите.
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.613
Поени од реакции
220
Како сека година во Август државниот врв оди на одмор. Един дел си користат државната резиденциja-Евксиновград.

.
А Каракачанов седи дома и ПЕВА "Волим Србија и све српско" :pos:
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
. . . - Маja Манолова,коja не се користи со добро име, беше пресрешната от група протестирашти,кои бараха оставката на неja и целата влада. Даваха j пари за да си иде от собранието, таа понечи да си фати такси, но таксито одби да ja качи во знак на согласност со штраjкуваштите.
FMI, зошто лажеш?
Таксито одби да jа качи зоштото "мирните протестирашти" започнаха да удрат по возилото.
Маjа Манолова се користи со точно толкова добро име, колкото и останатите политичари во Бугариjа.
BTW, таа единствена од политичарите имаше смелост да излезе и неколку пати да сака да говори со протестираштите. Кои наместо диалог исто като Воелен Сидеров истерично викаха ". . . . оставкама, оставкама, оставкама . . . "
Протестите во Варна траеха 3 дни. Првиот ден - 40 протестирашти. Вториот ден - 20. Третиот - 3.
Тоа во град (население 320 000) во коj през зимата на студа излизаха 50 000 луге.
Тие кои "излизат" от морето со паролата не излизат а влизат - тоа е на плажот "Траката", каде беха поканети новинари за да има слики. Реално дури не можаха да се доближат до плажата на резиденциjата. Но си направиха реклама на школата за плаванjе.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
ejgidi boze MAJA manolova mi ja falis ?? abe idi utepaj se komunjar smesen ... ona imala smelost da izleze da zbore so narodot ??? c c c ti be normalen li si ? i sto demek mislis deka nema zad toa pricina poradi koja go napravi toj poteg ??? I demek ako izelzese da zbore so protestirastite demek kje imase nekoj razgovor, debata dijalog ili vo krajna smetka poslusani baranja od strana na smrdlivovo pravitelstvo ??? daj be slep kounist idi shetaj malku ....
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Освен "komunjar smesen" и "slep kounist idi shetaj malku" рече ли нешто друго?
Бла, бла, бла . . .
Затоа не ги бива протестите :icon_lol:
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Фашистот Болен Сидеров е наи продажната мастиа. Излажа ного националисти за да се докопа до парламентот и
накраиот си сложи фес и звезда на челото. Сега зима пари од комунарите за да крепе парламентот.
Со кротце нема да си идат комунарско-тррско-педеросидеровскарта коалициа. Ке требува малко котек.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Бугарчиња фудбал ве газиме :icon_lol: Кој кеиф, мераци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom