Просечен Македонски гастарбајтер...

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.074
Поени од реакции
2.681
Иде после 4-5 години и кога го гледаш со истите алишта и истите сандали. Карирана маица и карирани три четврти пантолони и истите сандали... Ама и чорапи носи со сандали...

Првиот ден оди на бербер, а следниот ден почнува да ги пломбира забите...

Носи торбиче со дигитален фотоапарат Canon или Nikon и нон стоп на секој чекор прави фотки...

Куќа не издава туку ја РЕНТА...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.237
Поени од реакции
8.550
Иде после 4-5 години и кога го гледаш со истите алишта и истите сандали. Карирана маица и карирани три четврти пантолони и истите сандали... Ама и чорапи носи со сандали...

Првиот ден оди на бербер, а следниот ден почнува да ги пломбира забите...

Носи торбиче со дигитален фотоапарат Canon или Nikon и нон стоп на секој чекор прави фотки...

Куќа не издава туку ја РЕНТА...
Грешка си душо, оддамна и они се искурназија :pos:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.074
Поени од реакции
2.681
Грешка си душо, оддамна и они се искурназија :pos:
Можеби сегашниве генерации, ама тие што се заминати во почетокот на 70-тите години уште истото си го тераат. И една реченица ја зборуваат искомбинирано и со македонски јазик и со англиски, уште и абориџински јазик што не зборуваат. Пак буквата Р ја изговараат исто како Грујо...

Пак на патриотски песни леат солзи и викаат мене срце ме болит, срцето ми изгоре за Македонија...
 
Член од
12 април 2020
Мислења
443
Поени од реакции
799
Ako ne aj prvo vas da ve prašaat kako da se oblecat. Eva eva narodov, na sve mani da se naogjalo.
Kako im e kejf taka.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
337
Поени од реакции
125
Луѓе бегаат од мизерија, од банана република, од завист, но неможат да побегнат од сопствената неукост. И пак се враќаат едноставни и прости.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
571
Поени од реакции
1.455
Луѓе бегаат од мизерија, од банана република, од завист, но неможат да побегнат од сопствената неукост. И пак се враќаат едноставни и прости.
Makedonija si idam ednas godisno maksimum nekogas i pomalku.
Imam stan , kuka od moite , imanje ama ke dojde red nekoj moj potomok se ke rasporodade. Begam offtopik,nekoj spomna sandali i corapi, bace ako ne idam do market u 20.00 na gymena papyca i bela corapa ( pijamata e optional da ne ispadne rentam neli ) , kako ke me poznae nekoj deka sum gastarbajter.
Realnosta e imas 2 tipa na luge koi si odat od Makedonija, tie sto gi pisa nekoj pogore , koi obozavaat da se "vratat " doma i site da gi tretiraat kako bogovi poso ima 500 denari povise u dzep od nego, i vtor tip koj izlezel uspeal , i koga kw moze da bira na primer da ide na odmor na kanarakite ostrovi ili Makedonija , ke izbere da ide vo Meksiko (y) .
Ovoj blagoslov bi sakal sekoj sto go znaev vo Makedonija da moze da go pocustvuva :)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.643
Поени од реакции
7.473
Citaj Makedonec, da ne prepravam :D

AA0F97D4-03A9-48EE-8205-5606D64E26EF.jpeg


Gospodin covek, dzentlmen a u
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.074
Поени од реакции
2.681
Како ќе препознаете куќа на просечен македонски гастарбајтер во странство???

На цела тераса висат десетици низалки црвени пиперки...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.038
Поени од реакции
11.366
На цела тераса висат десетици низалки црвени пиперки...
Една низа ти е 5-6 кила пипер, сите низи 50-60 кг x $10-$15 кило = $500-$900
Скупа роба бајо мој, мора да покажеме кој е газда во комшилукот.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.074
Поени од реакции
2.681
Една низа ти е 5-6 кила пипер, сите низи 50-60 кг x $10-$15 кило = $500-$900
Скупа роба бајо мој, мора да покажеме кој е газда во комшилукот.
Е готово ова е нешто слично како со свадбите што ги прават нашите во Австралија... Па исто како овдека. Троцифрена бројка на гости. Се со цел да се докажи таму во комшилукот.

А пак таму Енглезите, Шкотланѓаните, Ирците прават свадби со едноцифрен број на гости или евентуално 15-16 души и нема кај нив јадење, пиење кој колку сака. Една пијачка од куќата и останатото секој сам си го плаќа... Не како кај нас што некој ќе испие едно гајбе пиво, и ќе бара нон стоп од келнерот мали бокалчиња со коњак или со жолта ракија. А таму и секоја скршена чаша/бокал на тој му се наплаќа десеткратно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom