Просекот на факс и добивањето работа

Член од
11 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам колку зависи добивањето на работа од просекот со кој си го завршил факултетот ? Односно во колкав обѕир го земаат просекот работодавците (и во земјава и во странство). Моментално сум студент и незнам дали вреди да бркам просек. Фала за одговорите.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Здраво, сакам да прашам колку зависи добивањето на работа од просекот со кој си го завршил факултетот ? Односно во колкав обѕир го земаат просекот работодавците (и во земјава и во странство). Моментално сум студент и незнам дали вреди да бркам просек. Фала за одговорите.
Бркај просек за стипендија да земеш. Работодавците ретко се замараат со тоа, освен се разбира ако не е некоја програма за талентирани студенти или нешто слично. Многу луѓе се вработиле на места кај што се бара високо образование и со пар испити останати.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.367
Поени од реакции
38.343
гледај врски да фатиш за работа, просекот мање више. У оваа вукојебина ако немаш врски тешко, таков е глуп менталитетот, општо земено.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ne ti treba toa,dovolno e prosek od 6,02 za site godini a potoa nesto tate ke isprati od stala ili bacilo kaj treba i ete ti rabota...?
e sega eve ja vistinata za ovaa MAKEDONIJA, moe dete zavrsi na UKIM so diploma kako student so najdobar prosek vo 2005 godina.
Nikade i nikako ne mozese da se zaposli od navedenite pogore pricini i po deset godini si ostana pod zavod.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
dafuq е факс?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Здраво, сакам да прашам колку зависи добивањето на работа од просекот со кој си го завршил факултетот ? Односно во колкав обѕир го земаат просекот работодавците (и во земјава и во странство). Моментално сум студент и незнам дали вреди да бркам просек. Фала за одговорите.
За државна работа - не знам.
За приватен сектор - никој не се замара кој просек си го имал, побитно е ДАЛИ знаеш и ШТО знаеш да работиш.....
Е сега, имаш реален проблем што само со завршен факултет, сите сакаат раководна работа, а практично никој ништо не знае да работи
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
127
Поени од реакции
16
Факс ? Јас се заебав и воопшто што запишав магистерски, џабе фрлени пари.
Со 4000 евра ќе завршиш 2 солидни курса за програмирање/дизајн/компијутерско моделирање итн., и ќе си тераш.
Кај нас образовниот систем е катастрофа, знаењето сам го стекнуваш, факултетот ти е за титула и да мотивира сам да научиш, кај нас за жал тоа ретко постои.
Јас лично бев член на научен совет во склоп на еден институт во УКИМ, исто и член на управата во истиот.
Од УКИМ подалеку, ако ептен сакаш факс бегај некаде настрана, имаш поквалитетно образование, поструктурирана програм, појасен увод и се останато што го нема во заглавениот универзитет во 75гдина УКИМ.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Магистерските освен на правен зошто им требаат нели, по другиве факултети се само хир за титула, фрлени пари и ништо повеќе. Подобро како што кажаа запишете си некој курс, обука, вамте тамте
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зошто отвараат вакви теми кога веќе знааат дека не треба просек или нешто да се прави муабет

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Ќе пробам најкратко што можам:

1. Бркаш просек единствено за стипендија/олеснување од партиципација (каде што има)/вклучување во различни проекти/размена на студенти (во/од:странство).

На тој начин можиш да се замешаш со други студенти кои ќе ти ги отворат очите на еден или друг начин.

2. Ако мислиш за работа нема никаква врска просекот. Многу се поважни особините како: посветеност, навременост, желба за стекнување на нови знаења/вештини.

Годините/искуството ќе те научат дека многу ретко е важно што знаеш а многу често како го презентираш/продаваш :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Луѓе со Електро,Економски,Машински со над 9ка работат у ккадилница за ебени 17.000 денари,камоли у нивни сектор.

Просек е за да имаш бесплатен факултет од стипендија.....

Мое е совет до тебе е,брат не се притискај за ебен просек.Учи нормално,макар и со 7ци просек ....Важно е полека да стекнеш знаење и искористиш.Поента ми е да не изгориш од толку притисок,учење,мора просек .... Терај нормален ритам ..... Сеа да не плаќаш 200/400е ....Ма дај ....Ќе работиш преку лето,еве ти искуство и пари ....
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Не е битен мн просекот ама па ако на некој начин оценката е слика за твоето знаење, со "учење" за 6ка ќе си бидеш само уште еден во морето дипломирани.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.516
Здраво, сакам да прашам колку зависи добивањето на работа од просекот со кој си го завршил факултетот ? Односно во колкав обѕир го земаат просекот работодавците (и во земјава и во странство). Моментално сум студент и незнам дали вреди да бркам просек. Фала за одговорите.
не знам ѕа сите факултети ама ѕа економски и правен знам дека најдобрите студенти од некој фирми или банки ги земаат. знам доста случаи што се вработени така преку просек. иначе просекот како просек не е само за ѕа себе сатисфакција, туки и ѕа напредување на правен факултет на пример ѕа во академија ѕа судии и јавни обвнители мораш да имаш просек исто и ѕа на поѕдипломски а и ѕа работа на факултет а порано и ѕа кредит и ѕа други поволности имаше сега не знам за сигурно прашај на студенски прашања кај тебе на факс. незнам точно пошто немав просек на факс такви ми беа условите и битно ми беше само година ѕа година да поминувам. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom