Просекот на факс и добивањето работа

Член од
11 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам колку зависи добивањето на работа од просекот со кој си го завршил факултетот ? Односно во колкав обѕир го земаат просекот работодавците (и во земјава и во странство). Моментално сум студент и незнам дали вреди да бркам просек. Фала за одговорите.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.283
Поени од реакции
8.034
Здраво, сакам да прашам колку зависи добивањето на работа од просекот со кој си го завршил факултетот ? Односно во колкав обѕир го земаат просекот работодавците (и во земјава и во странство). Моментално сум студент и незнам дали вреди да бркам просек. Фала за одговорите.
Бркај просек за стипендија да земеш. Работодавците ретко се замараат со тоа, освен се разбира ако не е некоја програма за талентирани студенти или нешто слично. Многу луѓе се вработиле на места кај што се бара високо образование и со пар испити останати.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.525
Поени од реакции
9.531
гледај врски да фатиш за работа, просекот мање више. У оваа вукојебина ако немаш врски тешко, таков е глуп менталитетот, општо земено.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.387
Поени од реакции
12.946
ne ti treba toa,dovolno e prosek od 6,02 za site godini a potoa nesto tate ke isprati od stala ili bacilo kaj treba i ete ti rabota...?
e sega eve ja vistinata za ovaa MAKEDONIJA, moe dete zavrsi na UKIM so diploma kako student so najdobar prosek vo 2005 godina.
Nikade i nikako ne mozese da se zaposli od navedenite pogore pricini i po deset godini si ostana pod zavod.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.153
Поени од реакции
13.180
dafuq е факс?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.693
Поени од реакции
3.625
Здраво, сакам да прашам колку зависи добивањето на работа од просекот со кој си го завршил факултетот ? Односно во колкав обѕир го земаат просекот работодавците (и во земјава и во странство). Моментално сум студент и незнам дали вреди да бркам просек. Фала за одговорите.
За државна работа - не знам.
За приватен сектор - никој не се замара кој просек си го имал, побитно е ДАЛИ знаеш и ШТО знаеш да работиш.....
Е сега, имаш реален проблем што само со завршен факултет, сите сакаат раководна работа, а практично никој ништо не знае да работи
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
127
Поени од реакции
16
Факс ? Јас се заебав и воопшто што запишав магистерски, џабе фрлени пари.
Со 4000 евра ќе завршиш 2 солидни курса за програмирање/дизајн/компијутерско моделирање итн., и ќе си тераш.
Кај нас образовниот систем е катастрофа, знаењето сам го стекнуваш, факултетот ти е за титула и да мотивира сам да научиш, кај нас за жал тоа ретко постои.
Јас лично бев член на научен совет во склоп на еден институт во УКИМ, исто и член на управата во истиот.
Од УКИМ подалеку, ако ептен сакаш факс бегај некаде настрана, имаш поквалитетно образование, поструктурирана програм, појасен увод и се останато што го нема во заглавениот универзитет во 75гдина УКИМ.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.152
Поени од реакции
164.834
Магистерските освен на правен зошто им требаат нели, по другиве факултети се само хир за титула, фрлени пари и ништо повеќе. Подобро како што кажаа запишете си некој курс, обука, вамте тамте
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.039
Поени од реакции
32.774
Зошто отвараат вакви теми кога веќе знааат дека не треба просек или нешто да се прави муабет

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
195
Поени од реакции
190
Ќе пробам најкратко што можам:

1. Бркаш просек единствено за стипендија/олеснување од партиципација (каде што има)/вклучување во различни проекти/размена на студенти (во/од:странство).

На тој начин можиш да се замешаш со други студенти кои ќе ти ги отворат очите на еден или друг начин.

2. Ако мислиш за работа нема никаква врска просекот. Многу се поважни особините како: посветеност, навременост, желба за стекнување на нови знаења/вештини.

Годините/искуството ќе те научат дека многу ретко е важно што знаеш а многу често како го презентираш/продаваш :)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
6.194
Поени од реакции
4.400
Луѓе со Електро,Економски,Машински со над 9ка работат у ккадилница за ебени 17.000 денари,камоли у нивни сектор.

Просек е за да имаш бесплатен факултет од стипендија.....

Мое е совет до тебе е,брат не се притискај за ебен просек.Учи нормално,макар и со 7ци просек ....Важно е полека да стекнеш знаење и искористиш.Поента ми е да не изгориш од толку притисок,учење,мора просек .... Терај нормален ритам ..... Сеа да не плаќаш 200/400е ....Ма дај ....Ќе работиш преку лето,еве ти искуство и пари ....
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
15.608
Поени од реакции
11.450
Не е битен мн просекот ама па ако на некој начин оценката е слика за твоето знаење, со "учење" за 6ка ќе си бидеш само уште еден во морето дипломирани.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
166
Поени од реакции
125
Здраво, сакам да прашам колку зависи добивањето на работа од просекот со кој си го завршил факултетот ? Односно во колкав обѕир го земаат просекот работодавците (и во земјава и во странство). Моментално сум студент и незнам дали вреди да бркам просек. Фала за одговорите.
не знам ѕа сите факултети ама ѕа економски и правен знам дека најдобрите студенти од некој фирми или банки ги земаат. знам доста случаи што се вработени така преку просек. иначе просекот како просек не е само за ѕа себе сатисфакција, туки и ѕа напредување на правен факултет на пример ѕа во академија ѕа судии и јавни обвнители мораш да имаш просек исто и ѕа на поѕдипломски а и ѕа работа на факултет а порано и ѕа кредит и ѕа други поволности имаше сега не знам за сигурно прашај на студенски прашања кај тебе на факс. незнам точно пошто немав просек на факс такви ми беа условите и битно ми беше само година ѕа година да поминувам. :)
 
На врв Bottom