Просекот на факс и добивањето работа

Дискусија во форумот 'Образование' започната од GabeHike, 11 јуни 2019.

 1. GabeHike

  GabeHike

  Член од:
  11 јуни 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво, сакам да прашам колку зависи добивањето на работа од просекот со кој си го завршил факултетот ? Односно во колкав обѕир го земаат просекот работодавците (и во земјава и во странство). Моментално сум студент и незнам дали вреди да бркам просек. Фала за одговорите.
   
 2. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.219
  Допаѓања:
  7.901
  Бркај просек за стипендија да земеш. Работодавците ретко се замараат со тоа, освен се разбира ако не е некоја програма за талентирани студенти или нешто слично. Многу луѓе се вработиле на места кај што се бара високо образование и со пар испити останати.
   
  На KyleXY му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.013
  Допаѓања:
  9.070
  гледај врски да фатиш за работа, просекот мање више. У оваа вукојебина ако немаш врски тешко, таков е глуп менталитетот, општо земено.
   
  На A__ и Utopia123 им се допаѓа ова.
 4. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.313
  Допаѓања:
  12.692
  ne ti treba toa,dovolno e prosek od 6,02 za site godini a potoa nesto tate ke isprati od stala ili bacilo kaj treba i ete ti rabota...?
  e sega eve ja vistinata za ovaa MAKEDONIJA, moe dete zavrsi na UKIM so diploma kako student so najdobar prosek vo 2005 godina.
  Nikade i nikako ne mozese da se zaposli od navedenite pogore pricini i po deset godini si ostana pod zavod.
   
  На A__ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.102
  Допаѓања:
  12.966
  dafuq е факс?
   
 6. zurich

  zurich

  Член од:
  18 јули 2018
  Мислења:
  208
  Допаѓања:
  773
  Кул назив за факултет :cool:
   
 7. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.681
  Допаѓања:
  3.612
  За државна работа - не знам.
  За приватен сектор - никој не се замара кој просек си го имал, побитно е ДАЛИ знаеш и ШТО знаеш да работиш.....
  Е сега, имаш реален проблем што само со завршен факултет, сите сакаат раководна работа, а практично никој ништо не знае да работи
   
  На lazar31 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. imortel

  imortel

  Член од:
  24 октомври 2011
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  16
  Факс ? Јас се заебав и воопшто што запишав магистерски, џабе фрлени пари.
  Со 4000 евра ќе завршиш 2 солидни курса за програмирање/дизајн/компијутерско моделирање итн., и ќе си тераш.
  Кај нас образовниот систем е катастрофа, знаењето сам го стекнуваш, факултетот ти е за титула и да мотивира сам да научиш, кај нас за жал тоа ретко постои.
  Јас лично бев член на научен совет во склоп на еден институт во УКИМ, исто и член на управата во истиот.
  Од УКИМ подалеку, ако ептен сакаш факс бегај некаде настрана, имаш поквалитетно образование, поструктурирана програм, појасен увод и се останато што го нема во заглавениот универзитет во 75гдина УКИМ.
   
  The King of Clay, Utopia123, Ailurophile и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.856
  Допаѓања:
  159.982
  Магистерските освен на правен зошто им требаат нели, по другиве факултети се само хир за титула, фрлени пари и ништо повеќе. Подобро како што кажаа запишете си некој курс, обука, вамте тамте
   
  На beneamata, Utopia123, zurich и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.533
  Допаѓања:
  32.045
  Зошто отвараат вакви теми кога веќе знааат дека не треба просек или нешто да се прави муабет

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 11. cyberbaze

  cyberbaze

  Член од:
  6 јули 2018
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  160
  Ќе пробам најкратко што можам:

  1. Бркаш просек единствено за стипендија/олеснување од партиципација (каде што има)/вклучување во различни проекти/размена на студенти (во/од:странство).

  На тој начин можиш да се замешаш со други студенти кои ќе ти ги отворат очите на еден или друг начин.

  2. Ако мислиш за работа нема никаква врска просекот. Многу се поважни особините како: посветеност, навременост, желба за стекнување на нови знаења/вештини.

  Годините/искуството ќе те научат дека многу ретко е важно што знаеш а многу често како го презентираш/продаваш :)
   
  На BilboBaggins му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.995
  Допаѓања:
  4.185
  Луѓе со Електро,Економски,Машински со над 9ка работат у ккадилница за ебени 17.000 денари,камоли у нивни сектор.

  Просек е за да имаш бесплатен факултет од стипендија.....

  Мое е совет до тебе е,брат не се притискај за ебен просек.Учи нормално,макар и со 7ци просек ....Важно е полека да стекнеш знаење и искористиш.Поента ми е да не изгориш од толку притисок,учење,мора просек .... Терај нормален ритам ..... Сеа да не плаќаш 200/400е ....Ма дај ....Ќе работиш преку лето,еве ти искуство и пари ....
   
 13. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  15.394
  Допаѓања:
  11.187
  Не е битен мн просекот ама па ако на некој начин оценката е слика за твоето знаење, со "учење" за 6ка ќе си бидеш само уште еден во морето дипломирани.
   
 14. DenaM

  DenaM

  Член од:
  15 април 2019
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  64
  не знам ѕа сите факултети ама ѕа економски и правен знам дека најдобрите студенти од некој фирми или банки ги земаат. знам доста случаи што се вработени така преку просек. иначе просекот како просек не е само за ѕа себе сатисфакција, туки и ѕа напредување на правен факултет на пример ѕа во академија ѕа судии и јавни обвнители мораш да имаш просек исто и ѕа на поѕдипломски а и ѕа работа на факултет а порано и ѕа кредит и ѕа други поволности имаше сега не знам за сигурно прашај на студенски прашања кај тебе на факс. незнам точно пошто немав просек на факс такви ми беа условите и битно ми беше само година ѕа година да поминувам. :)
   

Сподели преку: