Пропадна Скопски Саем

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Арсим Нептун го купил местото и таму ќе се градат станбени згради молови и така натака.
Just business :sick:
Balfin Group - http://www.balfin.al/index.php/en/ и сопственикот милијардер Самри Мане, a инаку се повеќе со-сопственици меѓу кои и сопственикот на Нептун Арсим. Целиот капитал е на Самир Мане, инаку ќе се гради ( во иднина ) станбен комплекс и најголемиот трговски центар во Македонија. Претпоставувам дека ова би било позитивна инвестиција за градот а и за локацијата натака која е сива зона која е запуштена. Еден негативен момент кој го гледам лично јас е што полека градот го преплавуваат само албански инвеститори, со капитални инвестиции, односно полека се освојува територијата.
Името на целиот проект инаку e Skopje East Gate, квалитетот на изведба е на многу високо ниво ( може да видиш од нивната веб страна ) итн.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Убава работа, уште еден станбен комплекс за сиромашни провинцијалци и шошони од Косова. Не е лоша локацијата и за уште еден трговски центар.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Balfin Group - http://www.balfin.al/index.php/en/ и сопственикот милијардер Самри Мане, a инаку се повеќе со-сопственици меѓу кои и сопственикот на Нептун Арсим. Целиот капитал е на Самир Мане, инаку ќе се гради ( во иднина ) станбен комплекс и најголемиот трговски центар во Македонија. Претпоставувам дека ова би било позитивна инвестиција за градот а и за локацијата натака која е сива зона која е запуштена. Еден негативен момент кој го гледам лично јас е што полека градот го преплавуваат само албански инвеститори, со капитални инвестиции, односно полека се освојува територијата.
Името на целиот проект инаку e Skopje East Gate, квалитетот на изведба е на многу високо ниво ( може да видиш од нивната веб страна ) итн.
Истата екипа од City mall или? Знам дека и таму албанци учествуваа во изградбата меѓу кој и Нептун.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
И сега Таксират назад у МКЦ ...
Станица 26 почна да работи со свирки ама многу се скапи дупло повеќе од МКЦ. Има настани во Борис Трајковски, незнам што е со универзална а Јане Сандански и Кале нема свирки. Мислам дека не е проблем недостаток на места проблемот е недостаток на настани од големи алтернативна музичка сцена.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.692
Поени од реакции
33.326
Истата екипа од City mall или? Знам дека и таму албанци учествуваа во изградбата меѓу кој и Нептун.
Па и така се викаше една од фирмите кои раководеше со трговскиот: Балфин МК ДООЕЛ. Сега, откако го продадоа на англичаните, фирмата која управува е СЦМ Ретаил ДООЕЛ.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
1. Искрено тажно што некој за ова се прави многу паметен, си тера сеир, и исмева. Срамно е што се дозволува да се затвори и сруши саемот.
2. Не бидете националисти нема врска тоа дали сопственикот е Албанец или не, дали во Сити мол имаат удел албанци тоа нема врска.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.613
Поени од реакции
10.861
Zasto nema protest na patriotite pred saem da ne se rushi?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
Гледам реклами некој од фирмите за мебел си прават некакви си "саемски попусти"
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.921
Ќе им помине... за две-три години нема ни да знаат дека постоел нешто такво.... Ќе биде такозвани "пролетен сезонски попуст"
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
...секоја метропола си има свое сајмиште до пред некој ден и ние си го имавме, сега веќе ГО НЕМА и како би кога ги нема големите гиганти Алумина, Емо, фабрики за мебел...итн



НЕМА ЕКОНОМИЈА - НЕМА САЈМИШТЕ, нема ни пласирање, ни рекламирање ниту има потреба од сајмиште, па логички затоа пропадна ја спуштија економската цена за да биде лесно продадено?



...долгогодишна традиција во март „Саем за мебел“, мај „Саем за книга и информатика“ !



„ Саем за автомобили“, октомври „Технома“, да не кажам за „ Саем за медицина“ сите со меѓународно учество!



и сега? уништена тотално македонската економија, затворени и уништени сите можни фабрики кои беа бренд за Македонија, па нормално дека сајмиште ја изгуби својата смисла да истите ги промовира заедно со другите во регионот! медицина? со што да се пофали МКД во медицината па да се врати да организира „Саем на медицина“?



...па дури и Пролетен панаѓур и Новогодишниот панаѓур имаше душа за ситните производители и знаеетчии...СВЕ СЕ УНИШТИ се уништи и Сајмиштето што значи само доказ за умрената економија на Македонија, жалосно но вистинито!



Импровизација во спортска сала не е замена на сајмиште, импровизација во несоодветен објект за секаква намена не ја одразува силната економија на една држава, нели ќе влеземе во ЕУ, нели Скопје е метропола? која метропола во ЕУ нема НАМЕНСКИ простор со објекти само на едно место за рекламирање со меѓународно учество како нашето екс Сајмиште?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
Сега саеми се одржуваат во Борис Трајковски салата. Денес прочитав почнал саемот за мебел.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
Деновиве гледам од саемов за мебел видеа и слики и жално е на што спадна. Разбирам лоши години се финансиски кризи и слично ама па сега сите штандови во Борис Трајковски салава може да го поминеш набрзинка еден или два часа и нешто. Порано кога постоеше Скопски саем и кога со мојте сум бил ми паѓало и тешко, се замараш и ти се спие, очи те печат, на нозе дури и мускули те болат од толку поминати хали, еден куп штандови..

Јас како помал бев оној што собираше од штандовите флаери и визит карти :D
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Деновиве гледам од саемов за мебел видеа и слики и жално е на што спадна. Разбирам лоши години се финансиски кризи и слично ама па сега сите штандови во Борис Трајковски салава може да го поминеш набрзинка еден или два часа и нешто. Порано кога постоеше Скопски саем и кога со мојте сум бил ми паѓало и тешко, се замараш и ти се спие, очи те печат, на нозе дури и мускули те болат од толку поминати хали, еден куп штандови..

Јас како помал бев оној што собираше од штандовите флаери и визит карти :D
Едно не ми е јасно, зошто саемот е префрлен во Борис Трајковски кога старото сајмиште сеуште постои. Тоа сега е СРЦ Кале. Инаку навистина е жално што саемите се укинаа а тоа што остана се претвори во панаѓур.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom