Промени го моето мислење #1 Француски предлог

Дали Македонија треба ја прифати Предлог преговарачката рамка?

  • Да

  • Не

  • Не знам/Немам мислење


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.030
Моето прашање е "што е говор на омраза?". Бугарија може секој критички став, кон Бугарија, Бугарите, политиките на бугарската Влада, па и кон историјата, да го оквалификува како "говор на омраза"! Од друга страна, Бугарија, не изицира самоиницијативност да го сузбие говорот на омраза кон Македонија, во својата држава, посебно јавните излагања на Џамбаски и на Каракачанов кои се залагаат и за иредентизам.
Нашите дури не кренаа медиумска хајка кога во БГ парламент пратениците држеа листови со порака: Македонија е Бугарија! Нешто што многу ни треба е агресивен ПР за да се пренесува секоја небулоза на нашиот мил сосед. Едно време бараа гаранции дека МК нема територијални претензии. Што се тогаш овие натписи? Па ние сме тие што би требало да бараме такви гаранции.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.020
Поени од реакции
4.996
Целта ми беше да има конструктивна дебата за одредено прашање од општествена важност.
Знам знам, го укапирав тој момент одма. Браво за иницијативата у секој случај.
Само според мене, ова доаѓа од човек што е капиталистички и проевропски настроен, моето мислење е дека овде веќе треба да се повлече црта.

Во секој бизнис, во секои преговори, секаде има одредени моменти каде што буквално треба да си станете од масата на која преговарате затоа што одреден предлог е предрзок, дури и навредувачки по вас. На долг рок така си ја зајакнувате позицијата со тоа што се ствара една почит спрема вас бидејќи имате достоинство. Ова е тој момент за Македонија.

Да остануваме без мнооооогу пари од европски фондови и се останато, но од друга страна кога би немало кој да замајува очи со тоа еве сеа ќе отвориме преговори со ЕУ, ќе треба да се понуди суштинска програма за зајакнување на државата на сите полиња. Па здравје ако кај јавачите од истокот се јави common sense у тоа тиквите, би можеле пак да седнеме на маса да разговараме.

И искрено мислам дека ова треба да е размислување на секој еден од нас, без разлика дали сме леви, десни, црвени, сини, на крајот на денот си Македонец. Можеби и последната шанса да се фатиме за јажето од возот за да ја средиме вукојебинава, затоа што возот отиде, само јажето по него остана. Толку ни се мали шансите да е оправиме :/
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.403
Поени од реакции
34.210
Протоколот за спроведување на Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде објавен дури откако ќе биде потпишан. :свиркам:
И веднаш започнува да ти смрди.

Какво значење има, ако биде објавен пост фестум протоколот? Што ќе ни се по свадба тапани?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom