Промена на пол? За или против?

Промена на пол?


  • Вкупно гласачи
    258
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Koj sto saka neka pravi so svoeto telo I dusa ako toa go napravi sreken.
Za zalenje se tie sto nemozat vo svoja koza da se cuvstvuvaat slobodno:(i Treba da Im se pomogne.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Сакате да изигрувате БОГ?
Ако некој требал да се роди како машко, машко се родил. Сега со сила ќе се прави жена (така се осеќал)?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Има разлика меѓу хомосексуалец и жена родена во машко тело, колку што сум читала. Хомосексуалецот сака да има машки полов орган и да прави секс со машко, а жената заробена во машко тело, не сака да има машки полов орган.

Што се однесува до покајување по промена на пол, ретко кој не се покајал од тие што смениле пол: некој поради болните операции и опоравувања, некои не се среќни со новите полови органи, некои сосема се предомислиле, односно сосема избрзале.

Имаше случај во Америка, родителите на девојче му дозволиле да го смени полот, на 18 години или порано беше, да не гуглам да ја барам сега, и демек се правеле родителиве модерни, нели, па станала машко, па по 5-6 години се предомислила, и започнала процес да биде пак женско.

Можеби се чувствуваат „заробени“ во тело со пол што не го сакаат од разни психолошки причини?
Кој да ги знае ... Да решавам јас, не би дала промена да се прави пред да се наполни 30 години минимум ...
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Има разлика меѓу хомосексуалец и жена родена во машко тело, колку што сум читала. Хомосексуалецот сака да има машки полов орган и да прави секс со машко, а жената заробена во машко тело, не сака да има машки полов орган.

Што се однесува до покајување по промена на пол, ретко кој не се покајал од тие што смениле пол: некој поради болните операции и опоравувања, некои не се среќни со новите полови органи, некои сосема се предомислиле, односно сосема избрзале.

Имаше случај во Америка, родителите на девојче му дозволиле да го смени полот, на 18 години или порано беше, да не гуглам да ја барам сега, и демек се правеле родителиве модерни, нели, па станала машко, па по 5-6 години се предомислила, и започнала процес да биде пак женско.

Можеби се чувствуваат „заробени“ во тело со пол што не го сакаат од разни психолошки причини?
Кој да ги знае ... Да решавам јас, не би дала промена да се прави пред да се наполни 30 години минимум ...
Koj znae kolku pati posetuvaat psihijatar pred da ja napravat operacijata a psihijatarot e toj koj sto dava zeleno svetlo koga licnosta e spremna za takov podvig.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Koj znae kolku pati posetuvaat psihijatar pred da ja napravat operacijata a psihijatarot e toj koj sto dava zeleno svetlo koga licnosta e spremna za takov podvig.
Посетуваат психијатар многу пати, но знак дека ни психијатрите не се семоќни е тоа што многумина по операциите за промена на пол се покајале ...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Штета што е неизводливо...дури и сите органи да ми се сменат, постои нешто у основниот мој код, надвор од телото и умот. У организација на сите полиња во мене кое ме дефинира како мушко. Мојата квантна состојба е клин....и не знам дали може тоа да се промени.
Она што може да се прифати и е изводливо е женски принципи во поглед на психата. Во поглед на спиритуалноста највеќе....со други зборови повеќе да дава отколку што ќе зима.
Креативната страна на психата е женска особина, деконструктивната е машка.
Јас сум во тој поглед и машко и женско...Шива и Шакти
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
У организација на сите полиња во мене кое ме дефинира како мушко. Мојата квантна состојба е клин....и не знам дали може тоа да се промени.
Така де, затоа пијат хормони после цел живот, за да ја прелажат основната природа на телото
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Така де, затоа пијат хормони после цел живот, за да ја прелажат основната природа на телото
Не можат ништо да прелажат....може да заличи на машко или женско и толку. Иако за некои е и тоа доволно, кога веќе не се осеќаат добро у своја кожа. Сигурно гледаат некоја сатисфакција....не ми е јасно како би се справиле со ризиците. Естроген за мажи и тест за жени во огромни количини е бајаги штетен. Треба ептен да знае некој што прави.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom