Промена на лично име (и презиме)

Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Промена на име според мене е сосема нормална работа, но на презиме не баш ах пумо пумо;).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Што му фалеше на старото па да го менуваш??
Ништо ;)
--- надополнето: 28 февруари 2012 во 12:10 ---
Промена на име според мене е сосема нормална работа, но на презиме не баш ах пумо пумо;).
Па не сум начекала семејство каде што сите исто се викаат.... обично исто се презиваат ;)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Ништо ;)
--- надополнето: 28 февруари 2012 во 12:10 ---


Па не сум начекала семејство каде што сите исто се викаат.... обично исто се презиваат ;)
Не бе у ред е, само мислев за темата за презимиња, стварно нема смисла презиме да се смени од мерак, сепак сме традиционална земја али имаш свое мислење и право на избор и тоа е тоа.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Не бе у ред е, само мислев за темата за презимиња, стварно нема смисла презиме да се смени од мерак, сепак сме традиционална земја али имаш свое мислење и право на избор и тоа е тоа.
тоа да им го кажеш на помодарките наши; сите се со презимиња на „ски“ или „ов“ или „ев“, демек од мажот го зеле презимето..
убиваат една од најдобрите македонски традиции...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
тоа да им го кажеш на помодарките наши; сите се со презимиња на „ски“ или „ов“ или „ев“, демек од мажот го зеле презимето..
убиваат една од најдобрите македонски традиции...

Тоа и го направив де на пурпл пума и реплицирав :), можеш само да им кажеш а не и да им докажеш дека не се работи за надмоќ или авротирет или незнам што туку дека е знак и потег на взаемна почит, ама сепак право на избор е.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
не разбрав што точно направила пурпл пума, не е ни важно, нели, не сака да ги каже имињата/презимињата. Има луѓе што си ги менуваат презимињата од најразлични причини: маленко, за да покаже ваљда, дека он е космополит, а ние сме сељачаана, не знам. што е прилично глупо, пошто маленко е кул презиме, а турунџиев, allbeit „револуционерно“, не е кул. напротив...
зорица цветановска, од друга страна си го смени презимето во моминското од мајка и - црношија, што е ептен кул.
мене ми смета тоа што девојките кога се мажат го исфрлаат а-то на крај, демек го зимам презимето од мажот, петковски, и јас ќе бидам петковски, наместо петковска.

ретко кој народ/јазик има род во презимето, а ние, нормално, го газиме тоа...
после гумата... епа, гумата, ебате...
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Да, не се ни претставувам со ,,новото,, име, па не ми го ни знаат многу :) Дома ме викаат со старото име (кое ми е сега второ), а сите пријатели ме викаат по надимак... само на факс професорите ме викаат по новото (сега прво) име :)
Да не ти е Дон првото, јас сакам така да го сменам:vozbud:
--- надополнето: 29 февруари 2012 во 02:19 ---
Дали законски можам да го сменам името во “Брус Ли трча по угорница и по пат тепа со шамари четириесет калуѓери од манастирот Шао Лин“
Пробај со "Мирко и Славко" можеби ќе ти одобрат
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Се мислам дали и ја да си го сменам името :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А дека на школо ми е изводот? :confused:
Ќе им го побараш, ќе ти го дадат без проблеми ама и да не го даваат, ќе извадиш нов, на лице место сега го принтаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom