Промена на лично име (и презиме)

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
ме интересира што ако сакам да додадам нешто во името, или „надимак“ ако има таква опција да се додаде во официјалното име?

ќе имам на тој начин проблем со личната карта и други документи? и колку би чинело?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
ме интересира што ако сакам да додадам нешто во името, или „надимак“ ако има таква опција да се додаде во официјалното име?

ќе имам на тој начин проблем со личната карта и други документи? и колку би чинело?
Сите докумени треба да ги промениш ако сакаш нешто да додадеш офицјално
 
O

Orion.

Гостин
Вие што сте смениле име, одговарате кога ве викаат по старото име? :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Вие што сте смениле име, одговарате кога ве викаат по старото име? :)
Да, не се ни претставувам со ,,новото,, име, па не ми го ни знаат многу :) Дома ме викаат со старото име (кое ми е сега второ), а сите пријатели ме викаат по надимак... само на факс професорите ме викаат по новото (сега прво) име :)
 
O

Orion.

Гостин
Да, не се ни претставувам со ,,новото,, име, па не ми го ни знаат многу :) Дома ме викаат со старото име (кое ми е сега второ), а сите пријатели ме викаат по надимак... само на факс професорите ме викаат по новото (сега прво) име :)
Во претходните постови напиша дека на старото име си додала ново. Смее да се има две имиња? Или е нешто у стил Ана-Марија пример?
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
172
Поени од реакции
430
Името не го нагрдил човекот, додека тој сам не се нагрди.
Али ако некој сака да си го промени, кои се другите да му се замешаат во таа одлука.
Кој како му е воља.

А и што рековте за Смиљана, мене па баш ми е убаво..
И баш ми е симпатично две имиња да има некој.

Единствено што ми смешно, е некој да се вика Мишел,Рејчл (некое такво џоа странско) а да се презива Петковска (карикирам)
Или Касандра Стојковска... (знаете на што мислам :giggle:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Во претходните постови напиша дека на старото име си додала ново. Смее да се има две имиња? Или е нешто у стил Ана-Марија пример?
Да, смее, ако сакаш Чак Норис наречи се.

Да речеме дека се викав Марија, и решив да станам Ана Марија :) го додадов Ана, но не после, туку пред Марија ;)
--- надополнето: 28 февруари 2012 во 02:41 ---
Името не го нагрдил човекот, додека тој сам не се нагрди.
Али ако некој сака да си го промени, кои се другите да му се замешаат во таа одлука.
Кој како му е воља.

А и што рековте за Смиљана, мене па баш ми е убаво..
И баш ми е симпатично две имиња да има некој.

Единствено што ми смешно, е некој да се вика Мишел,Рејчл (некое такво џоа странско) а да се презива Петковска (карикирам)
Или Касандра Стојковска... (знаете на што мислам :giggle:)
Да, и мене ми е тоа многу идиотски.... Питер Стојаноски. Џорџ Ѓорѓиевски. Кејли Тодоровска.

Е сега.. ако на некого му се допаѓа - негов избор :)

Јас сакам гоооолеми имиња за моите деца, ама сигурно нема да ги наречам Лудвид Ван Петковски :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Mene imeto kako i na site drugi ni go stavile drugi taka da moze da se smeni i Ime i prezime ima procedura razlog zasto dali preminuvanje vo druga vera ili nema vrska tvoe pravo e, diplomite i sertifikatite vazat na staroto ime sto ni go bapnale ko bebinja, no moze da se smeni imeto i u licna karta mada imeto ne igra uloga, iako Trpce, Trpana, Angelce se neprifatlivi spored denesni kriteriumi zatoa Jovanka e Jovana, Milka -Mila i slicno.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
името може да се промени само еднаш во животот. затоа внимавајте (тие што сакате промена).
презимето веројатно може повеќе пати. мажење/женење 3 пати, на пример. дали може презиме менување повеќе од еднаш без брак - не знам...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Mene imeto kako i na site drugi ni go stavile drugi taka da moze da se smeni i Ime i prezime ima procedura razlog zasto dali preminuvanje vo druga vera ili nema vrska tvoe pravo e, diplomite i sertifikatite vazat na staroto ime sto ni go bapnale ko bebinja, no moze da se smeni imeto i u licna karta mada imeto ne igra uloga, iako Trpce, Trpana, Angelce se neprifatlivi spored denesni kriteriumi zatoa Jovanka e Jovana, Milka -Mila i slicno.
Средно завршив со старото име, на факултет сум со новото име :) Кога се запишував на факс, покрај сите документи, поднесов и решение за промена на името, и немаше никаков проблем - дипломата од факс ќе ми биде на новото име.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Средно завршив со старото име, на факултет сум со новото име :) Кога се запишував на факс, покрај сите документи, поднесов и решение за промена на името, и немаше никаков проблем - дипломата од факс ќе ми биде на новото име.
Еве да не навлагаме у приватност, не барам ново име да ни го кажеш - али ме интересира старото кое ти е, шо толку ти сметало.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Еве да не навлагаме у приватност, не барам ново име да ни го кажеш - али ме интересира старото кое ти е, шо толку ти сметало.
Не ми сметаше старото, затоа и го задржав. Реков, др. приказна е тоа, името ми е сосема ОК (старото) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom