Промена на личните податоци

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Сакам да прашам како оди процедурата за промена на презимето?
Што се „вади“, дали и колку се плаќа, колку се чека, се` околу ова ако може, благодарам однапред.
Дали промената на презимето, освен вадење на нова лична карта ќе повлече вадење и на нови други документи: здравствена картичка, картица од банка, електронска картица од факс и слични документи?
Дали се исплати ова или поубаво е да се чека да истече сегашната лична карта, па при вадење на новата да почнам процедура за промена на презимето, т.е. вадење на нови лична карта со ново презиме?

Секое појаснување и помош би ми користела, благодарам однапред.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Сакам да прашам како оди процедурата за промена на презимето?
Што се „вади“, дали и колку се плаќа, колку се чека, се` околу ова ако може, благодарам однапред.
Дали промената на презимето, освен вадење на нова лична карта ќе повлече вадење и на нови други документи: здравствена картичка, картица од банка, електронска картица од факс и слични документи?
Дали се исплати ова или поубаво е да се чека да истече сегашната лична карта, па при вадење на новата да почнам процедура за промена на презимето, т.е. вадење на нови лична карта со ново презиме?

Секое појаснување и помош би ми користела, благодарам однапред.
Секоја промена на личните податоци повлекува и задолжителна промена на личната исправа во рок од 30 дена.

е сега

Доколку при склучувањето на брак еден од брачните другари го смени презимето, а потоа поради изминат рок на патната исправа поднесе барање за нова патна исправа, истата ке му биде издадена со новото презиме, под услов во матичната служба претходно да се завршени сите процедура околу запишувањето на бракот и променат на презимето.Законскиот рок за издавање на нова патна исправа од денот на поднесувањето на барањето е 15 дена.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Секоја промена на личните податоци повлекува и задолжителна промена на личната исправа во рок од 30 дена.

е сега

Доколку при склучувањето на брак еден од брачните другари го смени презимето, а потоа поради изминат рок на патната исправа поднесе барање за нова патна исправа, истата ке му биде издадена со новото презиме, под услов во матичната служба претходно да се завршени сите процедура околу запишувањето на бракот и променат на презимето.Законскиот рок за издавање на нова патна исправа од денот на поднесувањето на барањето е 15 дена.
Фала ти на одговорите

Ти дане си овој одкај Јанче ??? :unsure:
https://www.youtube.com/watch?v=DnJtpHiegqA
Немам слушалки или звучки на работа, што е ова? :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Фала ти на одговорите


Немам слушалки или звучки на работа, што е ова? :)
Се јавува еден човек кај Јанко и кажува дека сака презимето да си го смени во Далтон. Да се вика Ѓорѓи Далтон... :)
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Се јавува еден човек кај Јанко и кажува дека сака презимето да си го смени во Далтон. Да се вика Ѓорѓи Далтон... :)
:pos:
Не јас друга мака си имам и затоа сакам да си го променам презимето :D
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
os:
Не јас друга мака си имам и затоа сакам да си го променам презимето :D
Да не ти е на в? Колку луѓе што ги знам си патат од тоа демек како бугарско :Д
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Да не ти е на в? Колку луѓе што ги знам си патат од тоа демек како бугарско :Д
Не, од северен сосед ми е презимето, па сакам да си го променам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom