Производи со поминат рок на траење

Дали ги запазувате роковите на траење?


  • Вкупно гласачи
    70
Г

Господ

Гостин
Проверувам понекогаш ама ретко да не изедам и поминат да е:kesa:
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Секогаш кога купувам нешто прво го гледам рокот на траење.
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Јас рокот го гледам дури кога ке стигнам дома.Т.е откога ке го пробам артиклот, ако не ми чини нешто ми текнува да го погледнам рокот.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.112
Поени од реакции
824
Во Веро, Тинекс и сл. големи маркети не го гледам рокот.
Досега не ми се погодил производ со истечен рок од горенаведениве маркети, освен ако го изземеме единствениот случај кога од Тинекс купив чоколадо со поминат рок.

Од помали продавнички, секогаш го гледам.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Без разлика дали купувам од малечка продавница или голем маркет секогаш гледам на рокот. Тоа ми стана навика, како викаат кој се изгоре после и на кисело млеко дува, така и јас од немарење имав лошо искуство па сега пазам.
Не само на прехрамбени продукти, јас гледам колку е рокот и на козметички продукти, кога купувам креми, пудра и други козметички производи обавезно погледнувам до кога има рок на употреба.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Честопати ни се случило да купиме или во фрижидер да најдеме храна на која и поминал рокот, па се мислиме дали да ја вратиме во продавница, фрлиме или пак да ја изедеме. Некои од нас без гајле ќе ја изедат, а некои пак ја фрлаат, но еве имало храна која можеме да ја користиме иако и поминал рокот.

Јајца - во фрижидер слободно можат да стојат три до четири дена по поминувањето на рокот. Како да знаеме дека јајцето не е свежо? Наполните длабок сад со вода и ставете ги јајцата внатре. Свежото јајце веднаш ќе потоне, а расипаното ќе остане на површината на водата во садот.
Житарици - бидејќи се суви можеме да ги јадеме и 2-3 месеца по истекувањето на рокот.
Јогурт - може да го користиме десетина дена по завршувањето на рокот.
Јаболко - ако ги ставиме во ќеса на која ќе и направиме дупчиња и така ќе ја ставиме во фрижидер можат да издржат дури до две недели.
Салама - доколку саламата ни останала во фрижидер со поминат рок, а сеуште не сме ја отпакувале таа може да ја користиме 1-2 недели по завршувањето на рокот.
Леб - стариот леб доволно е да се потпече за повторно да биде вкусен.


Дали и колку често обрнувате внимание на рокот на производите што ги купувате?
Што и правите на храната на која и поминал рокот?

:)
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
Веќе одамна е познато дека по магацините и маркетите, налепници се прелепуваат на некои прехрамбени продукти, така да не можеш да бидеш сигурен за датата дури и да проверуваш во продавница, пред да купиш.
Тоа најчесто се прави со сувомеснати и млечни производи. Приметете дека многу од нив немаат дата на опаковката, туку на налепница. Налепниците се менуваат.
Пред некој ден во СП Маркет видов кашкавал (или сувомеснато беше, не ми текнува), во фрижидер, кое имаше две налепници на него, со две дати на производство.

Затоа купувам исклучиво производи кои имаат втиснато, испечатено дата на опаковката, а не на опаковката нигде нема дата, датата е само на налепница (која може да се одлепи и залепи друга).
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
не со поминат роооок....ами можеш да најдеш и сладолед ескимо од времето на Југославија
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Јас се држам до правилото, дека е опасно да се отрујам со месо и јајца.
Само за производи кој содржат месо или јајца внимавам на рокот
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Производите кои се пред крај со рокот им се намалува цената или се организира акција 2+1,3+1............
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Татко ми кога бил во војска јадел нарезок по стар од него... Ништо не му било. Инаку не обрнувам внимание.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Татко ми кога бил во војска јадел нарезок по стар од него... Ништо не му било. Инаку не обрнувам внимание.
па нарезок има рок на траење милион години ...многу нормално и јас имам јадено нарезок од војната 2001 што останал, и тоа уште поубав беше него тазе сеа да го купиш :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
Татко ми кога бил во војска јадел нарезок по стар од него... Ништо не му било. Инаку не обрнувам внимание.
Ја јадев нарезок у војска постар од мене.

Али треба да ти е јасно дека инекцијата-коктел која ја пијат војниците за да можат да јадат такви и полоши работи, предизвикува страшни проблеми со црниот дроб, кај мал процент.
Месниот нарезок беше стар 30 години, а имаше и друг, стар 19 години. мене ми се падна тој од 30 години. Исто така, верувај дека во тој месен нарезок праен за армија, исто така има некои работи кои ги нема во обични производи од рафтови (појачано е со конзерванси екстра).

Ваквите инекции ги примаа и работниците од младинските работни акции, па пиеја вода од локви во земја и сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom