Продолжување пасош

Член од
16 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
16
Ми истекува пасошот и морам да го продолжам а не сум бил во Македонија некоја година и сакав да прашам доколку има некој што знае колку време се чека и колку се плаќа за обична постапка и итна постапка ! :)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Зае*и чекање ако си од странство може да ти заврши одморот дур ти стаса пасошот. Повеќе од 100 евра не е брза постапка а се сликаш „денес“ во местото од каде се, а подигаш „утре“ лично во скопје во тоа кај МТВ колку што знам. За стандардна процедура можеби некој кој извадил деновиве ако се најде па да каже лични искуства. побрзо од две недели мислам дека не даваат...
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Три илјади и нешто ситно ти е стандардна процедура и ти е готов за 10 работни дена. Значи две недели у превод.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
16
Зае*и чекање ако си од странство може да ти заврши одморот дур ти стаса пасошот. Повеќе од 100 евра не е брза постапка а се сликаш „денес“ во местото од каде се, а подигаш „утре“ лично во скопје во тоа кај МТВ колку што знам. За стандардна процедура можеби некој кој извадил деновиве ако се најде па да каже лични искуства. побрзо од две недели мислам дека не даваат...
Сеуште не сум отишол за Македонија па прашав за да знам колку дена да земам одмор
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ми истекува пасошот и морам да го продолжам а не сум бил во Македонија некоја година и сакав да прашам доколку има некој што знае колку време се чека и колку се плаќа за обична постапка и итна постапка ! :)
Итна постапка 4500,00 денари (во барањето за издавање пасош треба да се наведе дека бараш изготвување на пасош во итна постапка и доколку не постојат објективни пречки пасошот се изготвува во рок од 24 до 48 часа од денот на поднесување на барањето)
Административна такса ако си над 27 год за пасош 300,00 денари
Редовна постапка 1500.00 денари
(15-20 дена, сметајќи од следниот ден од кога е поднесено барањето)[DOUBLEPOST=1433437813][/DOUBLEPOST]
Три илјади и нешто ситно ти е стандардна процедура и ти е готов за 10 работни дена. Значи две недели у превод.
Да не си нешто грешка, 50 евра за пасош во редовна постапка?
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Итна постапка 4500,00 денари (во барањето за издавање пасош треба да се наведе дека бараш изготвување на пасош во итна постапка и доколку не постојат објективни пречки пасошот се изготвува во рок од 24 до 48 часа од денот на поднесување на барањето)
Административна такса ако си над 27 год за пасош 300,00 денари
Редовна постапка 1500.00 денари
(15-20 дена, сметајќи од следниот ден од кога е поднесено барањето)[DOUBLEPOST=1433437813][/DOUBLEPOST]

Да не си нешто грешка, 50 евра за пасош во редовна постапка?
Моја грешка да.
Сеа ми текна. И друго уплаќав па затоа таа цена ми се врте у главата. Иначе беше ми готов за осум дена. У декември го праев. Сеа дали има врска периодот и „гужвата“, не знам.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Моја грешка да.
Сеа ми текна. И друго уплаќав па затоа таа цена ми се врте у главата. Иначе беше ми готов за осум дена. У декември го праев. Сеа дали има врска периодот и „гужвата“, не знам.
Јас имав проблем со личната карта. Се сликав на 20.02 а ја добив на 27.03. Месец дена чекав за лична карта. Се надевам дека се поправиле.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Како и да е за ова верувам се побрзи од колку за електронските здравствени картици, дадов во септември лани уште не е готова :D
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Незнам каде живееш но теоретски и во странство можеш да извадиш наш пасош по нашите амбасади (барем во некои, не секаде ама во повеќето земји каде има доста Македонци нашата амбасада ја нуди оваа опција), тука во Виена на пример може да се извади (јес да доста трае, ама на пример ако немаш прилика да одиш во Македонија само за да извадиш пасош пак ти е добра и оваа варијанта).
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Истиот случај како човеков што ја отворил темава, имам потреба да продолжувам македонски пасош? Можно е да ми направат некаков проблем ако воопшто немам пасош и лична карта затоа што со години живеам во странство?
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
82
Истиот случај како човеков што ја отворил темава, имам потреба да продолжувам македонски пасош? Можно е да ми направат некаков проблем ако воопшто немам пасош и лична карта затоа што со години живеам во странство?
страв од системот! ако, така се станува лојален граѓанин.
 
Т

Триптико

Гостин
Можеш, како не. Македонци од Канада пред месец и нешто дојдоа во Скопје за да си ги продолжат пасошите, затоа што... во нашата амбасада таму им побарале 3000 канадски долари и чекање од 1 година! Поевтино им беше да извадат две повратни авионски карти, да дојдат и да завршат работа за 15-20 дена.[DOUBLEPOST=1439910456][/DOUBLEPOST]
Истиот случај како човеков што ја отворил темава, имам потреба да продолжувам македонски пасош? Можно е да ми направат некаков проблем ако воопшто немам пасош и лична карта затоа што со години живеам во странство?
Обнови ги, не си играј. Нашиве не толку, ама тие таму може да ти направат проблем. Освен, ако имаш нивни документи :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Можеш, како не. Македонци од Канада пред месец и нешто дојдоа во Скопје за да си ги продолжат пасошите, затоа што... во нашата амбасада таму им побарале 3000 канадски долари и чекање од 1 година! Поевтино им беше да извадат две повратни авионски карти, да дојдат и да завршат работа за 15-20 дена.[DOUBLEPOST=1439910456][/DOUBLEPOST]
Обнови ги, не си играј. Нашиве не толку, ама тие таму може да ти направат проблем. Освен, ако имаш нивни документи :)
Имам, за нив не е проблем. Значи никој нема точна информација да даде, кул! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom