Продажба на предмети на amazon, etsy.....

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.430
Поени од реакции
2.414
Сакам да продавам ствари на амазон и етси, јасно ми е се како да отворам интернет шоп и околу тоа, но не ми е јасно во врска со наплатата, дали е потребно да се плаќа данок за заработка преку интернет како што плаќаат некој луѓе што заработуваат на интернет, и нешто повеќе околу ова кој знае ако има искуство со продажба на амазон и етси нека пише.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Треба да се плаќа данок на заработката, да.
Ама мене не ми е јасно како ќе продаваш на етси кога не можеме да примаме пари преку PayPal а тоа Etsy Payments исто така не функционира за МК.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.430
Поени од реакции
2.414
Треба да се плаќа данок на заработката, да.
Ама мене не ми е јасно како ќе продаваш на етси кога не можеме да примаме пари преку PayPal а тоа Etsy Payments исто така не функционира за МК.
Во странство сум, од тука ќе продавам, само би сакала да ми стасуваат парите на мк сметка ама не знам со даноков како ќе се регулира тоа.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Во странство сум, од тука ќе продавам, само би сакала да ми стасуваат парите на мк сметка ама не знам со даноков како ќе се регулира тоа.
Nema da moze na mk smetka da ti stigaat bidejki ke se regsitriras so stranska adresa i normalno ke ti baraat banka/pejpal od tamu.
Mene mi izglea ko da sakas da izbegnes danok u stranstvo a i vo mk :D
Se plakja danok na zarabotka, zavisno od toa vo koja drzava si i kako se danocite regulirani tamu. U nekoi zemji ko Anglija, ke si registriras Ltd, ke se staes direktorka i nema da zimas plata tuku ke si delis dividendi sekoi 3/6 meseci za da ne plakjas danok. Ostatokot ke go reinvestiras u biznisot.

Voglavnom posigurno ti e da se raspravas so stranski banki otkolku so nasi. Racunaj ke imas poplaki i lugjeto ke si baraat pari nazad, pa dispute preku pejpal i ostali vakvi zaebancii.

Plakjas si danok u drzavata kaj sho si, a ako tolku gi sakas parite u mk, togas prefrluvaj gi na mk smetka, koa si prakjas pari na sebe ili na roditeli/deca ne se plakja danok.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.905
Сакам да продавам ствари на амазон и етси, јасно ми е се како да отворам интернет шоп и околу тоа, но не ми е јасно во врска со наплатата, дали е потребно да се плаќа данок за заработка преку интернет како што плаќаат некој луѓе што заработуваат на интернет, и нешто повеќе околу ова кој знае ако има искуство со продажба на амазон и етси нека пише.
Зависи како ќе ги внесуваш парите во мкд.
Ако регистрираш фирма ќе мора да платиш данок, ако не регистрираш ќе мора да користиш некакви интернет банкарства преку кои ќе може да направиш трансфер на парите тука, али во тој случај ќе си платиш данок каде што си + ќе те дерат (skrill, neteller, payoneer) за трансакциите (веројатно ќе биде помалку од данокот и давачките за фирмата, али пак си има други главоболки).
 
Член од
21 март 2014
Мислења
515
Поени од реакции
378
Да не правам нова тема(иако треба ама прашањето ми е поврзано), како би одела продажба, односно drop shipping од МК?
Купивме домен(истражувме дали би било добро да отвараме Amazon/eBay канали), сакаме да правиме drop shipping(главно од Али, a и роба од Турција има другар), дали мора да се прави фирма за примање пари, може без фирма, се плаќа данок, дали воопшто се исплати од МК?

Извинете што ја узурпирав темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom