Продажба на куќа на инвеститор

Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.112
Поени од реакции
1.346
Здраво на сите,

Неодамна бевме исконтактирани од страна на инвеститор за изградба на зграда на местото на нашата барака.

Беше побарано од нас да кажеме кои се нашите очекувања, но не сум запознаен со овие процедури..

Имав прочитано дека треба да побараме околу 25-35% од вкупната површина на зградата која ќе биде изградена во м2 согласно нашата површина на земјиштето.

Дали е ова правилно и фер или постои и друг начин на договарање?

Да речеме ние располагаме со 50 м2 земјиште под објект, која би била математиката за сите да бидат среќни и задоволни?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.441
Поени од реакции
4.591
Здраво на сите,

Неодамна бевме исконтактирани од страна на инвеститор за изградба на зграда на местото на нашата барака.

Беше побарано од нас да кажеме кои се нашите очекувања, но не сум запознаен со овие процедури..

Имав прочитано дека треба да побараме околу 25-35% од вкупната површина на зградата која ќе биде изградена во м2 согласно нашата површина на земјиштето.

Дали е ова правилно и фер или постои и друг начин на договарање?

Да речеме ние располагаме со 50 м2 земјиште под објект, која би била математиката за сите да бидат среќни и задоволни?
x2 barem od kvadratura, poznavam luge sto lapnale i x3 ali zavisi lokacijata, ako ste star aerodrom tuka okolu porta x3,ke gi prodavaat po 1600 kvadrat u gradba stanovite.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.443
Поени од реакции
5.424
Здраво на сите,

Неодамна бевме исконтактирани од страна на инвеститор за изградба на зграда на местото на нашата барака.

Беше побарано од нас да кажеме кои се нашите очекувања, но не сум запознаен со овие процедури..

Имав прочитано дека треба да побараме околу 25-35% од вкупната површина на зградата која ќе биде изградена во м2 согласно нашата површина на земјиштето.

Дали е ова правилно и фер или постои и друг начин на договарање?

Да речеме ние располагаме со 50 м2 земјиште под објект, која би била математиката за сите да бидат среќни и задоволни?
Nema vrska toa sto imate 50m2 vo baraka... Bitno e kolku e dozvoleno gradba na taa parcela. Toa mozes da vidis na DUP-ot
Porano znam deka sopstvenikot zemase do 30% od vkupnata izgradena kvadratura, posle slusav deka od 25% tesko poveke... Sega so bumot na ceni vo zadnje vreme, ne znam...

Inaku, ako tebe te kontaktirale, slobodno baraj sto TIE nudat... Pa javi se slobodno I po drugive investitori I vidi sto ke dobies.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom