Продажба на злато

Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Ima li nekoj iskustvo so kupuvanje investicisko zlato vo MK? Gledam deka investmetal veke nudi fizicko zlato i srebro.Tie verojatno davaat sertifikati za kupenite proizvodi,ama koj garantira za nivnata originalnost i ispravost ?NBRM ??
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Ima li nekoj iskustvo so kupuvanje investicisko zlato vo MK? Gledam deka investmetal veke nudi fizicko zlato i srebro.Tie verojatno davaat sertifikati za kupenite proizvodi,ama koj garantira za nivnata originalnost i ispravost ?NBRM ??
Работам со Тавекс од десетина години, коректни се сум купил многу и сум го продал ради друга инвестиција. Работи со светски познати производители, тоа што го продава се обврзува да го купи, работи и во недела. Заштитени се со опаковка , холограма, ти предлагам да се до 50 грама, одма ти го исплаќа, ако е поголема сума на ден, треба превод по банков превод. Немаш проблем и на граница под 10000 евро е.
Последниот пат кога мењав, ми требаа одма парите, а не работам со банки, и недаваат двапати у ист ден да смениш, требаше уште 5 пријатели да ангажирам за смената, но стана, да знаев ќе ги мењав за недела дена по малку.
2.jpg
Маргините се како секаде 5-10%, но место да седат во банка со 0.1% камата, барм до сега златото расте повеќе од инфлацијата, ако стварно дојде криза, може да поскапи неколку пати...
Ризик е ако падне златото или ако затвори оваа фирма и ќе треба да продаваш по златари, лихвари, таму ќе губиш повеќе.
Проблем е и кај да го чуваш но мислам дека не е проблем, во кутија за сапун, дупчиш во ѕидот, гипсираш, шпакловаш и фарбаш цела соба. таму си седи 10-20 години, кога ти потреба ќе го ископаш. ;)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Работам со Тавекс од десетина години, коректни се сум купил многу и сум го продал ради друга инвестиција. Работи со светски познати производители, тоа што го продава се обврзува да го купи, работи и во недела. Заштитени се со опаковка , холограма, ти предлагам да се до 50 грама, одма ти го исплаќа, ако е поголема сума на ден, треба превод по банков превод. Немаш проблем и на граница под 10000 евро е.
Последниот пат кога мењав, ми требаа одма парите, а не работам со банки, и недаваат двапати у ист ден да смениш, требаше уште 5 пријатели да ангажирам за смената, но стана, да знаев ќе ги мењав за недела дена по малку.
Прегледај го приврзокот 309186
Маргините се како секаде 5-10%, но место да седат во банка со 0.1% камата, барм до сега златото расте повеќе од инфлацијата, ако стварно дојде криза, може да поскапи неколку пати...
Ризик е ако падне златото или ако затвори оваа фирма и ќе треба да продаваш по златари, лихвари, таму ќе губиш повеќе.
Проблем е и кај да го чуваш но мислам дека не е проблем, во кутија за сапун, дупчиш во ѕидот, гипсираш, шпакловаш и фарбаш цела соба. таму си седи 10-20 години, кога ти потреба ќе го ископаш. ;)
Во Бугарија, или тука имаат претставништво?

На кои суми е 5%?
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Во Бугарија, или тука имаат претставништво?

На кои суми е 5%?
Естонска фирма се имаат канцеларии во 8 држави во Европа. Маргините на количество плочки над 20 грама се од 3 до 6%, овие другиве колекционерски монети или од еден грам, сребро, не би препорачал тоа. При брза смена на цената на златото ги зголемуваат маргините до 10%.

Тука Пољаците ти ги дават пресметани маргините, онака нагледно може да се види како се движат https://tavex.pl/zloto/zloto-inwestycyjne/
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Ima li nekoj iskustvo so kupuvanje investicisko zlato vo MK? Gledam deka investmetal veke nudi fizicko zlato i srebro.Tie verojatno davaat sertifikati za kupenite proizvodi,ama koj garantira za nivnata originalnost i ispravost ?NBRM ??
Инвестметал веќе ги предлагаат истите производи како и Тавекс. Самиот производ има сертификат за кој што самата рафинерија гарантира.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Инвестметал веќе ги предлагаат истите производи како и Тавекс. Самиот производ има сертификат за кој што самата рафинерија гарантира.
Това ви е одлично, може да е 50-100 Е поскапо, но пак да даваш бензин, патарини за да купиш од странство, си заслужува да купиш од нив. Valcambi златна плочка е сосема уреду, не гледам колку го купуват, но ако треба во странство ќе се продаде. Непознати марки, монети се проблем. Сребро, не купувајте луѓе, само златари може да ви го купат, тешко ќе го продадете.
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
8
Здраво,
Сертификат за автентичност на продукт може да добиете единствено, ако тој е осигурен од производителот, рафинерија или ковачница за пари. Нито еден дилер на инвестициско злато или сребро не издава таков.
Продуктите на IGR и Valcambi ги увезуваме директно од рафинериите производители кое што гарантира за потеклото.
При купување на плочка од нас ако клиентот сака може да се опише сериски број во фактурата.
Ако имате прашана стоиме на располагање.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Здраво,
Сертификат за автентичност на продукт може да добиете единствено, ако тој е осигурен од производителот, рафинерија или ковачница за пари. Нито еден дилер на инвестициско злато или сребро не издава таков.
Продуктите на IGR и Valcambi ги увезуваме директно од рафинериите производители кое што гарантира за потеклото.
При купување на плочка од нас ако клиентот сака може да се опише сериски број во фактурата.
Ако имате прашана стоиме на располагање.
Ќе ве пофалам, иако не работам за вас. Самата опаковка е херметички затворена и е доволна да се продаде, во смисол да не отварана, оштетена. Во Тавекс не ми барале сертификат каде е купено, но убаво го проверуваат. Целата ствар е да не им подметне позлатен фалсификат, и самата плочка е делумно гравирана, за поголема заштита, нешто како банкнотите со гравирано, холограми..... Ако е отворена ја земат на друга цена како накит, златен песок, задолжително ја растопуваат, гледаат концентрација, ти плаќаат 10-15% помалку.

Само да прашам зашто не ги откупувате, како сите нормални трговци на злато?
За мене не било важно дали е стара или нова плочката, така се подига довербата во овој нов тип инвестиција.
И не треба толку алчност, се знае колку се цените, колку треба да се маргините и работиш по нив, без далавери од тип да земам сто евро повеќе...
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
8
Ќе ве пофалам, иако не работам за вас. Самата опаковка е херметички затворена и е доволна да се продаде, во смисол да не отварана, оштетена. Во Тавекс не ми барале сертификат каде е купено, но убаво го проверуваат. Целата ствар е да не им подметне позлатен фалсификат, и самата плочка е делумно гравирана, за поголема заштита, нешто како банкнотите со гравирано, холограми..... Ако е отворена ја земат на друга цена како накит, златен песок, задолжително ја растопуваат, гледаат концентрација, ти плаќаат 10-15% помалку.

Само да прашам зашто не ги откупувате, како сите нормални трговци на злато?
За мене не било важно дали е стара или нова плочката, така се подига довербата во овој нов тип инвестиција.
И не треба толку алчност, се знае колку се цените, колку треба да се маргините и работиш по нив, без далавери од тип да земам сто евро повеќе...
Кога златото се купува од рафинерија се плаќа по цена на берза, плус цена за изработување на артиклите, после се плака транспорт до Македонија и царинење.
При откуп се плака по цена блиска до берза без други трошоци.
Уште не сме официјално отворени затоа цените ни се во евра и немаме цена за откуп.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Работам со Тавекс од десетина години, коректни се сум купил многу и сум го продал ради друга инвестиција. Работи со светски познати производители, тоа што го продава се обврзува да го купи, работи и во недела. Заштитени се со опаковка , холограма, ти предлагам да се до 50 грама, одма ти го исплаќа, ако е поголема сума на ден, треба превод по банков превод. Немаш проблем и на граница под 10000 евро е.
Последниот пат кога мењав, ми требаа одма парите, а не работам со банки, и недаваат двапати у ист ден да смениш, требаше уште 5 пријатели да ангажирам за смената, но стана, да знаев ќе ги мењав за недела дена по малку.
Прегледај го приврзокот 309186
Маргините се како секаде 5-10%, но место да седат во банка со 0.1% камата, барм до сега златото расте повеќе од инфлацијата, ако стварно дојде криза, може да поскапи неколку пати...
Ризик е ако падне златото или ако затвори оваа фирма и ќе треба да продаваш по златари, лихвари, таму ќе губиш повеќе.
Проблем е и кај да го чуваш но мислам дека не е проблем, во кутија за сапун, дупчиш во ѕидот, гипсираш, шпакловаш и фарбаш цела соба. таму си седи 10-20 години, кога ти потреба ќе го ископаш. ;)
на времето, имаше во Солун на пристаниште грчка банка, откупуваа и продаваа златни монети, си имаше како за валута курсна листа... ем ги проверуваа по димензија и тежина, ем гледаа да не е некоја ретка нумизматичка серија, ако купиш добиваш и документ... мислам дека кога бев, некаде 2003 летото имаше и златни тетра драхми со ликот на Аце големиот, не нови, мислам стари, а беа околу 10х поскапи од наполеоните со слична тежина... тогаш по наши закони, ( не знам како е сега) БЕШЕ забрането и изнесување од РМ злани монети а и внесување, смееше само да купуваш и продаваш тука, а тука нашите златни монети некоја забегана цена беа... а мислам дека во земји членки на ЕУ, н.пр. и нашите од ехЈу, поодамна може да купуваш и продаваш златни монети преку ебау
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Кога златото се купува од рафинерија се плаќа по цена на берза, плус цена за изработување на артиклите, после се плака транспорт до Македонија и царинење.
При откуп се плака по цена блиска до берза без други трошоци.
Уште не сме официјално отворени затоа цените ни се во евра и немаме цена за откуп.
Koga ke bidete oficijalno otvoreni i dali pri kupuvanje od vas zlato se plakja vo gotovo ili mora preku t-ska smetka.Blagodaram.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Пред 15 години и јас верував во вакви глупости. Но разбрав дека физичко злато е ужасен начин да се инвестира во злато. Дел од муабетите ги шират психички болни луѓе од параноични симптоми. Дел се од политички фанатици. Ретко кој сериозен инвеститор би купил физичко злато посебно не во поголема количина.
Злато е инвестиција како инвестиција но една од полошите на долг рок.
Јас тргнувам со злато долго време но само краткорочно и преку акции на рудници.
Да купиш злато физичко и да го чуваш 10+ години е една од најлошите инвестиции. Мој совет.
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
8
Koga ke bidete oficijalno otvoreni i dali pri kupuvanje od vas zlato se plakja vo gotovo ili mora preku t-ska smetka.Blagodaram.
Планираме како официјална почетна дата 01.11.2021г.

Плаќањето може да биде по трансакциска сметка без ограничување или готовински во денари до 2999 евра.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom