Продажба на злато

Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Јас сум булиш на благородни метали оваа година. Очекувам инфлацијата да расте.
И јас. Јуни зедов сребро и злато, октомври уште сребро и пред некој ден пак сребро. Среброто ми е 2 во 1. Ем корелира со златото ако расти ем се возам на зелениот бран кој долго време се најавува.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.659
Поени од реакции
4.964
И јас. Јуни зедов сребро и злато, октомври уште сребро и пред некој ден пак сребро. Среброто ми е 2 во 1. Ем корелира со златото ако расти ем се возам на зелениот бран кој долго време се најавува.
Земи и рудници тие како леверџ бет на злато или сребро со бонус што нема margin call, а ако си добар сток пикер и многу подобра добивка од металот.
Автоматски споено мислење:

И јас. Јуни зедов сребро и злато, октомври уште сребро и пред некој ден пак сребро. Среброто ми е 2 во 1. Ем корелира со златото ако расти ем се возам на зелениот бран кој долго време се најавува.
Земи и рудници тие како леверџ бет на злато или сребро со бонус што нема margin call, а ако си добар сток пикер и многу подобра добивка од металот.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Од јуни најава на промени на вреднувањето на златото во насока на усогласување на хартиеното со физичкото злато. Останува да се види. https://youtu.be/uXxoSFER56s
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Гледав еден тип на Youtube објаснуваше за разликите меѓу физичко злато и овие што се како хартии од вредност (GLD конкретно).

На крај испадна дека HSBC го водат фондот - најголемите банкарски криминалци во историјата :)

Пре би физичко злато. Само не знам дали овие од Србија се леџит.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Види IAU кои имаат најниски трошоци за одржување (на Блекрок). И Sprott види PHYS.

Гледав еден тип на Youtube објаснуваше за разликите меѓу физичко злато и овие што се како хартии од вредност (GLD конкретно).

На крај испадна дека HSBC го водат фондот - најголемите банкарски криминалци во историјата :)

Пре би физичко злато. Само не знам дали овие од Србија се леџит.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Ако си од Скопје провери ги овие ки имаат монети и плочки сребро и злато па кажи. Со Коронава ептен не ме носи патот на кај СК иако сакам да земам монети.


Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Нов индикатор за сентиментот на пазарот за злато кој ги агрегира сите натписи во медиуите по клучни термини. Фундамети, технички, макро, сентимент на пазарот сите велат златото допрва ќе оди UP!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.345
Како се движи цената кај златарите за одкуп на накит 14карати на грам моментално?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.659
Поени од реакции
4.964
Нов индикатор за сентиментот на пазарот за злато кој ги агрегира сите натписи во медиуите по клучни термини. Фундамети, технички, макро, сентимент на пазарот сите велат златото допрва ќе оди UP!
Mоже нешто во следната година макс 2 инаку сум бериш на Злато средно и долгорочно.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
1. Од една страна економијата се уште се мачи да се опорави што значи дека ниските каматни стапки ќе си продолжат што е стимулативно за златото, а од друга страна Џ.Јелен фрли пробен балон за благ пораст на каматните стапки што е контра на златото.
2. Државниот долг расти (што исто е поттик за раст на цената на злато) и не им е во прилог зголемување на каматните стапки. Затоа ЏЈ рече благо зголемување.
3. Доларот во континуиран пад што е топ предуслов за раст на златото, но прашањето е до кога ќе паѓа.
4. Паричната маса се зголемува и државниот стимул за неодење на работа им испадна во прилог на демократите од власта оти бизнисите почнаа да зголемуваат плати за да ги привлечат. Републиканците се збора да го толерираат ова за возврат на намалување на зелениот инвестициски план. Сево ова е исто добар основ за раст на златото.
5. Инфлацијата си бичи нагоре, а ланците за испорака не се опоравени. Засега во прилог на златото.
6. Дел и институции почнаа да купуваат по падот на крипто валутите што е додавање гас на цената на златото.
7. Централните банки натрупаа злато и не го продаваат а дел и прикупуваат. Русија се оттарасува од доларите и ќе купува злато, евра и јуани. За две недели се очекува Базел 3 кој е исто поттикнувачки за златото.

Доаѓа динамичен период. Дали ќе преовладаат фундаментите или ќе накрени економијата или монетарците ќе одат клизачи ќе видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom