Продажба на злато

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Кој има вишок злато? Јас сакам да купам ... кило-две :)
Паричките ги има со точни грамажи, квалитет и цени на сајтот на НБМ и со нив нема утка. Мислам дека и ако веќе се оди на купување на злато со цел затворање на пари тие се најдобра инвестиција (паричките) затоа што во нив нема друга (не голема) додадена вредност (од тип на плетки, камчиња и сл.).
Односот 1.8 грама старо за 1 грам ново е приближно ок ... обиди се да се ценкаш но испод 1.7 нема да добиеш.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
3000 е грам злато во НБРМ.

Златен денар е 48 000 денари.Само да земете во перспектива колку валутата не ни вреди хартијата на која е печатена.

Штета што нема сребрен денар тоа ќе бев заинтересиран да купам дека златниов денар е многу пари.
 
T

Tetro

Гостин
Паричките ги има со точни грамажи, квалитет и цени на сајтот на НБМ и со нив нема утка.
Ги нема сите, ги нема постарите постарите тука. Или не можам да ги најдам јас.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ги нема сите, ги нема постарите постарите тука. Или не можам да ги најдам јас.
Ги има во ценовникот.Има на крајот броеви јави им се и ќе ти ги направи Македонскиот трезор најверојатно.
 
T

Tetro

Гостин
Не сум знаел дека има пред 96 пуштено
Имаше едни серии со ликовите на Делчев и Карев, многу поразлични од овие.
http://www.nbrm.mk/default.asp?ItemID=9734941DC001884E9856B6B8DAB82908
http://www.nbrm.mk/default.asp?ItemID=49D619B45E704041A25B5DBA2E5BA1C7

За жал, не можам да ти потврдам со слика и да те угостам со повеќе информации.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
3000 е грам злато во НБРМ.

Златен денар е 48 000 денари.Само да земете во перспектива колку валутата не ни вреди хартијата на која е печатена.

Штета што нема сребрен денар тоа ќе бев заинтересиран да купам дека златниов денар е многу пари.
Има, види редни броеви 11 и 12 ... само ти имај пари, тоа ќе се најде :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Златото е превара. Билдерберци и Ротшилци шират лаги дека златото е пари за да се обогатат уште. Гарант Форт Нокс е празен а они се пуни со злато и шират фама за да се откачат од него.:P
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Како се движи цената по грам, на бит пазар конкретно?
 
B

babsyy

Гостин
Продажба или купување? Јас си заменив две ланчиња (жолто злато кое патем никогаш не го носам), едното беше 30, а другото 20 грама. Се' вкупно околу 1000 евра (20-21е од грам за откуп), со кои си купив ново ланче од бело злато 30гр * 33e = 990e. Претходно проверив и во златарите во Гтц, таму цената на купување злато ми се чини беше околу 50 евра. Конкретно во златарата од каде што го купив ланчето, цените на купување злато варираа од 32-35 евра од грам. :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako e nekoj upaten vo ovaa rabota,za so pari go otkupuvaat zlatoto vo svajcarija i italija? Isto ko kaj nas ili ima razlika? Vrtevme nekoj muabet so eden prijatel mi tvrdi deka u švajcarija kobajagi duplo poskapo go otkupuele zlatoto,i se isplakalo da prošmuglaš po nekoja kockička nagore.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Ako e nekoj upaten vo ovaa rabota,za so pari go otkupuvaat zlatoto vo svajcarija i italija? Isto ko kaj nas ili ima razlika? Vrtevme nekoj muabet so eden prijatel mi tvrdi deka u švajcarija kobajagi duplo poskapo go otkupuele zlatoto,i se isplakalo da prošmuglaš po nekoja kockička nagore.
Не знам за Швајцарија но еден комшиија беше среќен што златото го продал во Хрватска а не во Македонија , и тоа воопшто не била мала разлика во цена!
 
А

Атомската мравка

Гостин
А колку е откупна цена на грам 22 каратно злато ? Оти гледам народна банка продава пример првиот 22 каратен 16 грамски денар (има и други не само денари) за 47.000 денари па ме интересира дали ќарат они нешто плус оти е денар демек колекционерска вредност или би требало да ги извадиш истите пари ако некогаш на пример ти текне да го продадеш..
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
А колку е грамот на 22 каратно злато ? Оти гледам народна банка продава пример првиот 22 каратен 16 грамски денар (има и други не само денари) за 47.000 денари па ме интересира дали ќарат они нешто плус оти е денар демек колекционерска вредност или би требало да ги извадиш истите пари ако некогаш на пример ти текне да го продадеш..
Нема никаква колекционеркса вредност цената ја одредува НБРМ и тоа еднаш неделно по Лондон ПМ фикс + 18% ддв + 2% изработка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom