Продавници за музички инструменти во Македонија

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Мими Музика - Главен дистрибутер за Fender во Македонија, имаат Marshall amps, Gretsch, Yamaha, по некој Ibanez, Squier.

Artist Systems - Имаат углавно Line 6, VOX, Digitech,Parker, Peavey, Roland, Randall.

Yamaha Do-Re-Mi - Очигледно е.

Guitar House - Gibson, Epiphone, Ibanez, Tama.

Има и уште некои поситни али овие се главните. Вие како сте задоволни од услугата во секоја од овие? Каде се најпријателски расположени и професионални во секој поглед? Дали воопшто сте задоволни од понудата на музичка опрема во Македонија? Дали во Македонија воопшто имаме можност пред да купиме некој вид на музичка опрема прво да ја пробаме или ние сите купуваме од слика, гледајќи каква оцена има тој продукт на интернет и слично. Скоро сите од музичките продавници во Македонија имаат многу мал процент од артиклите на фирмите за кои се застапници. Јас воопшто не сум задоволен. Пример, сакам да купам гитара, не сум во можност да го пробам секој вид на гитара од таа фирма, да видам кој модел ми лежи, кој модел каква боја на дисторзија има итн. Па да ги видиме вашите мислења.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Најпријателски расположени и професионални според мене се прво во Артист, па после во Guitar House. Во Мими Музика не ми се влага кога ќе ги видам фаците таму. И мене ми смета што ретко носат нова опрема и што тоа што го продаваат е многу поскапо за разлика од други држави. Исто ми смета што ги носат само најефтините модели, ако сакам да пробам некоја Гибсонка треба да чекам една година за да ја донесат. Тоа е тоа, мислам дека сеуште ни фали некоја добра музичка продавница, ете Guitar House беше интересна кога се отвори, ама изгледа не им оди баш бизнисот многу гитари, појачала им останаа веќе 2 години висат таму, а нова роба не носат.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Најпријателски расположени и професионални според мене се прво во Артист, па после во Guitar House. Во Мими Музика не ми се влага кога ќе ги видам фаците таму. И мене ми смета што ретко носат нова опрема и што тоа што го продаваат е многу поскапо за разлика од други држави. Исто ми смета што ги носат само најефтините модели, ако сакам да пробам некоја Гибсонка треба да чекам една година за да ја донесат. Тоа е тоа, мислам дека сеуште ни фали некоја добра музичка продавница, ете Guitar House беше интересна кога се отвори, ама изгледа не им оди баш бизнисот многу гитари, појачала им останаа веќе 2 години висат таму, а нова роба не носат.
За ова болдираново тотално се сложувам со тебе. Не знам зошто на пример Guitar House не земат во предвид луѓето кои им се јавуваат за кои типови гитари највеќе се интересираат па такви да донесат. 20 луѓе еве да прашале за некоја гитара, ќе се најде 1 што ќе ја купи.
 
Член од
13 јануари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Во струмица...

Do Re Mi Yamaha - Јамаха Гитари и појачала, некој кинески има.
Promusica Strumica-Ариа и кинески гитари.мандолини....
Ависта-Masterwork гитари,стварно добри (мандолини,виолини....)


Како се пријателски расположени?Епа Ависта според мене (еден е и е гитарист) се најпријателско расположени,па после промузика и до-ре-ми најпоследни.Во ависта кога влегуваш прво он ти ја наштвимува а потоа ти дава да ја пробаш,и ако е електрична ти кажува какви магнети има,кобилица од какво дрво е направено...кога влегуваш во промузика (од тамо ми е класичната,електичната од Ависта) можеш само да ги гледаш,а кога ке извадиш пари ке ти каже Ај,проби ја сега...е сеа у до-ре-ми е најглупаво (најблизу ми е,но кога ми треба нешто одам во Ависта,иако ми е најдалеко).Кога ке влезеш сите те гледат налутено,ке ме утепаа еднаш оти реков дај да ја пробам.Од таму ке зимав акустика,трчев од англиски до до-ре-ми (1-2 км,1,5 км е) (пред тоа ми рекоа дека ке ја задржат),и стигнав и тој таму ми вика епа дете ја продадовме и им ја треснав вратата и то...
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Некој, од било кој дел на Македонија да не видел случајно во некоја музичка продавница во неговиот град Epiphone Les Paul Standard со било каков finish(Plain Top,Plus Top, Ebony) не е битно, само Standard да е? Ако има некој таков нека пише како се вика продавницата, контакт телефон итн...
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.861
Мал пазар, огромни цени, монопол итн...од странство кога нарачувам мора на црно преку луѓе, зошто овде царината е изгор...ебати државата.
А од горенаведените продавници, среќа што во Артист по грешка си ги најдов мониторките...иначе од аспект на опрема и слично - 0.

Сите тие рекламираат и имаат каталози, да, ама кај се продуктите?!...Моментално немаме, ама може ќе добиеме есенва, битно на список ќе те ставиме за да купиш...хаха смешки!
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Ја среќа таман кога им дојде Peavey Bandit-от 112 си го купив инаку ќе требаше да чекам до зима xD
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Мал пазар, огромни цени, монопол итн...од странство кога нарачувам мора на црно преку луѓе, зошто овде царината е изгор...ебати државата.
А од горенаведените продавници, среќа што во Артист по грешка си ги најдов мониторките...иначе од аспект на опрема и слично - 0.

Сите тие рекламираат и имаат каталози, да, ама кај се продуктите?!...Моментално немаме, ама може ќе добиеме есенва, битно на список ќе те ставиме за да купиш...хаха смешки!
Хахаха да, баш така..битно они можат да ја донесат гитарата од германија де, шо има да ја пробуваш, ете види си ја на интернет. Како не се најде некој паметен да отвори некој центар за музички инструменти троа поголем. Мамицата ќе им ја расплаче на монополистиве.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
2
hm...Мими Музика - Главен дистрибутер за Fender во Македонија >>
ovoj podatok ne go znaev - distributer za Fender vo makedonija.. Jas mojot bas go naracuvav ditrekno od Fender, pa oni me preprakjaa po distribucii.. Na kraj izleze od Italij - Casale mi go isporaca.

Neznam na sto celite tocno i sto barate, ama top oprema ima vo Artist, manje vise se sto e novo i se sto zastapuvaat.. BAr sto se odnesuva za studio top se.. Uste da imav pari da si gi kupam Opalite.. i toa Rme... mhmmm
Ja bar koga si doagjam vo Skopje - odam tamu da se poigram malku :)
A cenite - pa epten se bliski so Germanija.. manje vise na nesto 10-15% poskapi - taman shipping dur da si go poracas.. A ako sporeduvme so Svedska i London - moze i poevtini se.. E sea nema se de... Normalno - edna dlanka narod sme..
i ova e dobro.. neznam ni ova kako im uspeva ?!

Yamaha - e da.. imaat malce visoki ceni.. ama srekja mene nisto ne mi treba od ovoj brend :)))
Guitar House.. juhuu - ceni do tavan... ali ima nekoi fini gitarcinja... da si isplakneme oci :)) ili bar imase... ne sum bil od nova godina :)
--- надополнето: Nov 24, 2011 3:51 PM ---
Некој, од било кој дел на Македонија да не видел случајно во некоја музичка продавница во неговиот град Epiphone Les Paul Standard со било каков finish(Plain Top,Plus Top, Ebony) не е битно, само Standard да е? Ако има некој таков нека пише како се вика продавницата, контакт телефон итн...
Najde Epiphone?! jas imam Epiphone Les Paul Standard Plus... fina gitara, ali rado ja prodavam i ja nemam pipnato ic...glanz nova.. Sleden pat ke ja donesam vo SK.
A.. Si fatil vo raka na primer Tokai, si cul za brendov?! Od kineskite modeli.. ne mislam na japancite - toa e strasno, posleden pat vo svedska vo JAM (prodavnice -zastapnici za Tokai) gi svirev japancite - 2 meseci ne spiev!!! Ja toa si zemav -Tokai evtina. Steta sto nema kaj da gi cues tie gitari kaj nas. Za tie pari - top! Ne brzaj so Epiphone. Ja vo Zagreb se macam da ja pordadam.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
hm...Мими Музика - Главен дистрибутер за Fender во Македонија >>
ovoj podatok ne go znaev - distributer za Fender vo makedonija.. Jas mojot bas go naracuvav ditrekno od Fender, pa oni me preprakjaa po distribucii.. Na kraj izleze od Italij - Casale mi go isporaca.

Neznam na sto celite tocno i sto barate, ama top oprema ima vo Artist, manje vise se sto e novo i se sto zastapuvaat.. BAr sto se odnesuva za studio top se.. Uste da imav pari da si gi kupam Opalite.. i toa Rme... mhmmm
Ja bar koga si doagjam vo Skopje - odam tamu da se poigram malku :)
A cenite - pa epten se bliski so Germanija.. manje vise na nesto 10-15% poskapi - taman shipping dur da si go poracas.. A ako sporeduvme so Svedska i London - moze i poevtini se.. E sea nema se de... Normalno - edna dlanka narod sme..
i ova e dobro.. neznam ni ova kako im uspeva ?!

Yamaha - e da.. imaat malce visoki ceni.. ama srekja mene nisto ne mi treba od ovoj brend :)))
Guitar House.. juhuu - ceni do tavan... ali ima nekoi fini gitarcinja... da si isplakneme oci :)) ili bar imase... ne sum bil od nova godina :)
--- надополнето: Nov 24, 2011 3:51 PM ---

Najde Epiphone?! jas imam Epiphone Les Paul Standard Plus... fina gitara, ali rado ja prodavam i ja nemam pipnato ic...glanz nova.. Sleden pat ke ja donesam vo SK.
A.. Si fatil vo raka na primer Tokai, si cul za brendov?! Od kineskite modeli.. ne mislam na japancite - toa e strasno, posleden pat vo svedska vo JAM (prodavnice -zastapnici za Tokai) gi svirev japancite - 2 meseci ne spiev!!! Ja toa si zemav -Tokai evtina. Steta sto nema kaj da gi cues tie gitari kaj nas. Za tie pari - top! Ne brzaj so Epiphone. Ja vo Zagreb se macam da ja pordadam.
Не најдов, а и не сум барал од тогаш. Некако..сфатив дека Epiphone-от е многу длабока гитара, и ја тргнав од план, воопшто. А овие Токаи не сум ги чул, ај баш сега на нет ќе видам, ќе побарам нешто :)
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
2
Не најдов, а и не сум барал од тогаш. Некако..сфатив дека Epiphone-от е многу длабока гитара, и ја тргнав од план, воопшто. А овие Токаи не сум ги чул, ај баш сега на нет ќе видам, ќе побарам нешто :)
http://www.tokai-guitars.co.uk/
odi ovde ... da ne ti raskazuvam - sam ke svatis.. toa e strasen brend. Imam poznanici koi sobiraat kolekcii od Tokai.. I vredat mnoguu.. i gi cenat povekje od Fender. Razgledaj po forumi, po net. Ke svatis koja e prikaznata.
Slicno na ova e Fujigen, ama mislam deka nema evtini modeli i mnogu se retki. fabrukata na site JAPAN fender i ibanez modeli e toa. Kako i da e i nivnite gitari ke se skapi.
Tokai - ako ima na net da najdes negde blisku - Grcija na primer?! Da gi vidis, pred se japoncite.. nisto povekje.
--- надополнето: Nov 24, 2011 4:53 PM ---
http://www.tokai-guitars.co.uk/
odi ovde ... da ne ti raskazuvam - sam ke svatis.. toa e strasen brend. Imam poznanici koi sobiraat kolekcii od Tokai.. I vredat mnoguu.. i gi cenat povekje od Fender. Razgledaj po forumi, po net. Ke svatis koja e prikaznata.
Slicno na ova e Fujigen, ama mislam deka nema evtini modeli i mnogu se retki. fabrukata na site JAPAN fender i ibanez modeli e toa. Kako i da e i nivnite gitari ke se skapi.
Tokai - ako ima na net da najdes negde blisku - Grcija na primer?! Da gi vidis, pred se japoncite.. nisto povekje.
a be ne me zezaj..
Idam sega na Fujgen strana da proveram modeli poevtini ... Pazi sto ide vo NEWS:
New Distributors (Malaysia, Slovenia, Croatia, Bosnia, Serbia and Montenegro, Macedonia, Albania)
ARTIST se DISTRIBUTERI! http://www.fgnguitars.com/distributor.html
Nemoj da mi kazes deka vo Skopje donele vo salon ova?! Prasaj gi i za Tokai..

Super sto vi funkcioniraat forumi - ja dremam na Rumski i nekoi hrvatski.. :)
I dobro sto si se otkazal od Epiphone.. Ne vredi ni za tie pari.. veruj mi! Samo napumpano ime.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
http://www.tokai-guitars.co.uk/
odi ovde ... da ne ti raskazuvam - sam ke svatis.. toa e strasen brend. Imam poznanici koi sobiraat kolekcii od Tokai.. I vredat mnoguu.. i gi cenat povekje od Fender. Razgledaj po forumi, po net. Ke svatis koja e prikaznata.
Slicno na ova e Fujigen, ama mislam deka nema evtini modeli i mnogu se retki. fabrukata na site JAPAN fender i ibanez modeli e toa. Kako i da e i nivnite gitari ke se skapi.
Tokai - ako ima na net da najdes negde blisku - Grcija na primer?! Da gi vidis, pred se japoncite.. nisto povekje.
--- надополнето: Nov 24, 2011 4:53 PM ---

a be ne me zezaj..
Idam sega na Fujgen strana da proveram modeli poevtini ... Pazi sto ide vo NEWS:
New Distributors (Malaysia, Slovenia, Croatia, Bosnia, Serbia and Montenegro, Macedonia, Albania)
ARTIST se DISTRIBUTERI! http://www.fgnguitars.com/distributor.html
Nemoj da mi kazes deka vo Skopje donele vo salon ova?! Prasaj gi i za Tokai..

Super sto vi funkcioniraat forumi - ja dremam na Rumski i nekoi hrvatski.. :)
I dobro sto si se otkazal od Epiphone.. Ne vredi ni za tie pari.. veruj mi! Samo napumpano ime.
Еве сега гледам на сајтот на Artist, имаат и Tokai :)
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
2
Еве сега гледам на сајтот на Artist, имаат и Tokai :)
a be ne me zezaj.. sega bev na sajtot. barav nekoj m-aduio kabel.. ne mi ni tekna..
Ama, ima na sajtot.. Na lager vo Skopjre, izlozeni?! ne mi se veruva.. Premnogu se retki vo Evropa za da gi ima vo Skopje..
Zvucam kako najtipicen makedonec sega, znam, si go omalovazuvas ognisteto. Mrzam da zvucam taka, ama ne mi e jasno kako stanale zastpanici za Tokai i Fujigen. i ne mi se veruva deka imaat modeli vo dukjan. A bog znae i kolku se ceka za naracka - posto ova se japanci i tesko dostapni. i prilicno egzoticni brendovi na svetsko nivo.
Ke im pisam mail. Ima pretstavnistvo i vo Zagreb mislam na Artist - pa valjda ke ima vo ZG nekoe parce, ako ne u SK.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
a be ne me zezaj.. sega bev na sajtot. barav nekoj m-aduio kabel.. ne mi ni tekna..
Ama, ima na sajtot.. Na lager vo Skopjre, izlozeni?! ne mi se veruva.. Premnogu se retki vo Evropa za da gi ima vo Skopje..
Zvucam kako najtipicen makedonec sega, znam, si go omalovazuvas ognisteto. Mrzam da zvucam taka, ama ne mi e jasno kako stanale zastpanici za Tokai i Fujigen. i ne mi se veruva deka imaat modeli vo dukjan. A bog znae i kolku se ceka za naracka - posto ova se japanci i tesko dostapni. i prilicno egzoticni brendovi na svetsko nivo.
Ke im pisam mail. Ima pretstavnistvo i vo Zagreb mislam na Artist - pa valjda ke ima vo ZG nekoe parce, ako ne u SK.
Имаат Tokai и FGN на сајтот, па ваљда ги имаат тие истите у салон :)

http://artist-macedonia.com/mex/proizvodjac_artikli_svi.php?pro=474&imep=FUJIGEN

http://artist-macedonia.com/mex/proizvodjac_artikli_svi.php?pro=467&imep=TOKAI
--- надополнето: Nov 24, 2011 5:39 PM ---
Оваа звучи ептен добро, многу почисто за разлика од Epiphone, имаат и некоја друга технологија на правење на вратот, знаеш како поточно функционира?

http://artist-macedonia.com/mex/artikal.php?art=7410&imea=FUJIGEN_FGN_NEO_CLASSIC_LS_NCLS-10R
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
2
Mnogu pocisto. I ednite i drugite se vrvni majstori. Fujigen se rabotilnica kaj sto se proizveduvaat vrvni modeli na Feneder Japan.. Znaci ako Fender ja izbrale ovaa rabotilnicia za najskupi gitari, se ti e jasno.. 80tite godini e najdobra OEM firma :)...
Nivnite modeli se sovrseni - od skoro pocnuvaat so nivni brend..
Vratot.. Eve ti najvazni karakteristiki koi gi propagiraat:
Circle Fretting System (C.F.S.) - FGN original development: The circle or arc fretting system. All strings cross all frets at exact right angles, permitting extra accurate pitch, long sustain and high clear sound.
Compound Radius Fingerboard -From head to body, the radius of the fingerboard is increased gradually.
Advantages: very low string action over the total length of fingerboard and easy implementation of string-bending techniques.

A inace toa sto si go odbral prijatelce e socna GITARA!!!! Zvuci bolje od mnogu Gibsoni!!!
http://bmusic.com.au/index.php?main_page=product_info&cPath=1_15_20&products_id=159

Prasaj po forumi - ke skontas sto ti zboram.. Ili idi im u ARTIST - mora da imaat nekoe modelce cim stavile na SAJT?!
Ostaj ti .. Ova e za da ni tecat ligi.. Gibson od ovaa klasa bi kostal 6-7000$... Gledaj si ti Tokai, kinezi - nemora Japanci !! UAL seriine sto gi imaat na sajt vo Artisat za 400eur (duri i pomalku e !) TOP! - za tie pari veslo so Fender ime ke kupis. Ili nesto sto pisale Epiphone.
Ama koj znae dali ima vo dukjan
 

Kajgana Shop

На врв Bottom