Програм за слабеење :)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.207
Поени од реакции
13.964
Здраво кајганџии. Ми треба помош за слабеење. 10 кг накачив со бременост и две операции. Почнав со кангу џампинг, но немам некоја кондиција и морам само по 10-15 мин максимум. Од храна веке горе доле знам. Ми требаат совети за слабеење на горниот дел ( раце, стомак, грб). Нозете ми се слабички и во форма, зошто многу пешачам и не користам лифт. Купив тегови од 1 кг, 2 кг и 2,5 кг. Гледав и некои вежби каде пишуваше дека е подобро прво да се вежба со тежина па потоа кардио? Дали е тоа вистина? Како можам да го ослабам горниот дел? И дали јас на овие вишок 10 кг треба да јадам протеин после тренинг или не? Кажете ми и вежби за спондилоза ако знаете.

Благодарам на одговорите.
Од многу ствари треба да се откажеш ако сакаш да направиш нешто, џабе и тегови да дигаш ако се храниш лошо, најбољи совет јади тоа што си јадела и колку си јадела кога си била слаба, и евентуално за некој месец ќе ослабеш.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
119
Поени од реакции
111
Телото рамномерно слабее насекаде, не само одредени делови.
Ако сакаш да ослабееш намали на јаглехидратите (шеќери, тестенини, компир, ориз бла бла) и повеќе протеини, плус комбинирај тежински тренинг + кардио. Ама пошто викаш дека си слабичка у нозе, се си мислам дека имаш набиено некој комплекс дека си "дебела"...
Не, не е коплекс. Навистина имам + кг. Ми остана и трудничкото стомаче.Проблем е кај мене што од се можам да се откажам освен од благото кафе, а пијам по 4-5 дневно. Во последно време многу сакам ориз и компир и веројатно и од тука кг+
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.622
Поени од реакции
12.442
Не, не е коплекс. Навистина имам + кг. Ми остана и трудничкото стомаче.Проблем е кај мене што од се можам да се откажам освен од благото кафе, а пијам по 4-5 дневно. Во последно време многу сакам ориз и компир и веројатно и од тука кг+
Рачунај дека таму има вишок кожа. не е само сало.
Инаку не постои начин да слабееш од она што ти сакаш, генетски ни е одредено кој во кој дел слабее повеќе, некој како тебе прво слабее во нозете, друг пак во рамената, али вообичаено стомакот и бутовите се последни и најтешки за да се стопат.
HIIT кардио, плус кето диета и за некое време си како нова :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.476
Поени од реакции
7.672
Не, не е коплекс. Навистина имам + кг. Ми остана и трудничкото стомаче.Проблем е кај мене што од се можам да се откажам освен од благото кафе, а пијам по 4-5 дневно. Во последно време многу сакам ориз и компир и веројатно и од тука кг+
Се откажува и благото кафе де :D и јас во средно пиев мало еспресо со 4 шеќерчиња, постепено почнав да намалувам на шеќер и сега благите кафиња ми се бљувотина, само горко, да се осети кафето. Пробај постепено да намалуваш... една недела стај пола лажица помалку, другата недела уште пола лажица ќе намалиш и се така...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.736
Поени од реакции
625

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.736
Поени од реакции
625
Еве уште една топ програма, поврзана со P.U.L.L и PPL (Push Pull Legs)

P.H.A.T. – Power Hypertrophy Adaptive Training. It's a training program designed by natural bodybuilder and powerlifter Layne Norton. ... It involves a combination of powerlifting and bodybuilding training into one workout routine.
Day 1: Upper Body Power Day

Pendlay Rows: 3×3-5
Weighted Pull-Ups: 2×6-10
Rack Chins: 2×6-10
Bench Press: 3×3-5
Overhead Press: 3×6-10
Cambered Bar Curls: 3×6-10
Skull Crushers: 3×6-10

Day 2: Lower Body Power Day

Squats: 3×3-5
Hack Squats: 2×6-10
Leg Extensions: 2×6-10
Stiff Legged Deadlifts: 3×5-8
Glute Bridges: 2×6-10
Standing Calf Raises: 3×6-10
Seated Calf Raises: 2×6-10
Weighted Crunches: 2×6-10

Day 3: Rest

Day 4: Back and Shoulders Hypertrophy Day

Pendlay Rows: 6×3, 65-70% of 3-5 max
Rack Chins: 3×8-12
Seated Cable Row: 3×8-12
Dumbbell Shrugs (incline): 2×12-15
Close Grip Pulldowns: 2×15-20
Seated Dumbbell Presses: 3×8-12
Uprights Rows: 2×12-15
Side Lateral Raises: 3×12-20
Woodchoppers: 3×8-12

Day 5: Lower Body Hypertrophy Day

Squats: 6×3, 65-70% of 3-5 max
Hack Squats: 3×8-12
Leg Presses: 2×12-15
Leg Extensions: 3×15-20
Stiff Legged Deadlifts: 3×8-12
Lying Leg Curls: 2×12-15
Seated Leg Curls: 2×15-20
Standing Calf Raises: 4×10-15
Seated Calf Raises: 3×15-20

Day 6: Chest and Arms Hypertrophy Day

Bench Press: 6×3, 65-70% of 3-5 max
Incline Bench Press: 3×8-12
Chest Press: 3×12-15
Incline Cable Flyes: 2×15-20
Preacher Curls: 3×8-12
Dumbbell Concentration Curls: 2×12-15
Spider Curls (incline): 2×15-20
Seated Tricep Extensions: 3×8-12
Rope Press Downs: 2×12-15
Hydra Presses: 2×10-12

Day 7: Rest
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.313
Поени од реакции
973
@POWER-MKD , ова, natural, никако да се дефинирал колку натурал, е :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.313
Поени од реакции
973
Овој гарант има давано пари за суплеметни колку ваш промет за 10 години :)))
Ленс Армстронг е најконтролираниот спортиста, па се додека не реши да признае дека е допингуван 20 години го величеа како светско чудо.
Не е поентата во тоа, кој и што прави/правел за да стигне до одредена цел. Ама кога некој се обидува да потенцира нешто, со цел да заработи, барем искрен нека биде. Постигнување на одлична форма, рекреативна, може и без суплементи а и без лекови. Прашањето е дали некој ќе се допадне на самиот себе со 37 цм бицепс или целта е 50-ка за на плажа.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.736
Поени од реакции
625
Ленс Армстронг е најконтролираниот спортиста, па се додека не реши да признае дека е допингуван 20 години го величеа како светско чудо.
Не е поентата во тоа, кој и што прави/правел за да стигне до одредена цел. Ама кога некој се обидува да потенцира нешто, со цел да заработи, барем искрен нека биде. Постигнување на одлична форма, рекреативна, може и без суплементи а и без лекови. Прашањето е дали некој ќе се допадне на самиот себе со 37 цм бицепс или целта е 50-ка за на плажа.
На повеќето целта им е манекенство на плажа 10 дена наместо сила, и издржливост
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.622
Поени од реакции
12.442
На повеќето целта им е манекенство на плажа 10 дена наместо сила, и издржливост
Силата и издржливоста се релативна работа.
Ти може да си способен да дигнеш 200кг 10 пати, да се дигнеш на вратило 15 пати, или да турнеш на бенч 100кг а да не си способен да товариш два трактори со песок, некој кој не влегол во теретана, а го работи тоа подолго време ќе издржи да товари и 10 приколки без проблем.
Зависи каде ти е потребна практична примена на мускулите, на кој начин и кои мускули ги активираш.
А вежбање чисто за изглед е сосема друга димензија, се знае горе долу што е добар изглед за на плажа, низок процент на телесни масти (ако ти е само за женски не сакаш да си апла со вени и изрендан, туку чисто да се знаат стомачни, заоблени рамена, добра форма на гради, бицепс, малку набабрен грб, оформени нозе и тоа е тоа, нешто налик на физик категоријата дури и со помала маса). Класичен бодибилдинг веќе забегува и од таа посакувана форма за плажа и за мамење на погледи од понежниот пол, особено ако си апла надуен како балон, а пак некоја стока што се бави со пауерлифтинг со 30% масти, стомак како трудна жена и гушка како да ја голтнал вангла не мами погледи ни од мажи ни од жени, така да изгледот пак ти е подобра опција од пауерлифтинг од моја гледна точка.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.736
Поени од реакции
625
Силата и издржливоста се релативна работа.
Ти може да си способен да дигнеш 200кг 10 пати, да се дигнеш на вратило 15 пати, или да турнеш на бенч 100кг а да не си способен да товариш два трактори со песок, некој кој не влегол во теретана, а го работи тоа подолго време ќе издржи да товари и 10 приколки без проблем.
Зависи каде ти е потребна практична примена на мускулите, на кој начин и кои мускули ги активираш.
А вежбање чисто за изглед е сосема друга димензија, се знае горе долу што е добар изглед за на плажа, низок процент на телесни масти (ако ти е само за женски не сакаш да си апла со вени и изрендан, туку чисто да се знаат стомачни, заоблени рамена, добра форма на гради, бицепс, малку набабрен грб, оформени нозе и тоа е тоа, нешто налик на физик категоријата дури и со помала маса). Класичен бодибилдинг веќе забегува и од таа посакувана форма за плажа и за мамење на погледи од понежниот пол, особено ако си апла надуен како балон, а пак некоја стока што се бави со пауерлифтинг со 30% масти, стомак како трудна жена и гушка како да ја голтнал вангла не мами погледи ни од мажи ни од жени, така да изгледот пак ти е подобра опција од пауерлифтинг од моја гледна точка.
Sekako, se si u pravo ali od moe iskusto so Stronglift 5x5 ne so Powerlifting (Klasicen olimpiski) izgubiv 6 kila za eden mesec bez kardio redovnotuku samo sledenje na apikacijata i so progresija 2.5kg + na sekoj trening.
Ne mi se veruvase, probav i strongliftinhot e stvarno top
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.622
Поени од реакции
12.442
Sekako, se si u pravo ali od moe iskusto so Stronglift 5x5 ne so Powerlifting (Klasicen olimpiski) izgubiv 6 kila za eden mesec bez kardio redovnotuku samo sledenje na apikacijata i so progresija 2.5kg + na sekoj trening.
Ne mi se veruvase, probav i strongliftinhot e stvarno top
Јас ти зборувам за класичниот профи пристап, а ако јадеш помалку од што трошиш ќе се стопиш со се. Ако ги изведуваш правилно вежбите и имаш средена исхрана најмал проблем ти е тренинг програмата во аматерскиот свет, гледај да е мускулот постојано под стрес со комбинирање на различни вежби, различен интензитет, волумен и килажи и ќе растеш и без да правиш некоја специфичен програма.
 
На врв Bottom